Obrazem: Mrakodrap nad Prahou aneb stavby budoucnosti

ves
12. 11. 2007 10:55
Podívejte se na návrhy mladých architeků
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mrakodrap v Praze na Pankráci, ideální město Těšín nebo stavba na ostrově v benátské laguně.

Takové návrhy vytvořili absolventi českých škol architektury a vyhráli s nimi Přehlídku diplomových prací, kterou pořádá Česká komora architektů.

Podívejte se, jak vidí svět architekti, kteří mohou za pár let rozhodovat, jak budou vypadat česká města.

První cenu získala absolventka Školy architektury AVU v Praze Milena Kubiszová s návrhem "Ideální Těšín".

Autorka v něm znovu spojuje města na řece Olši, která ještě před ani ne sto lety byla městem jedním Český Těšín a polský Cieszyn.

"O řece se hovoří jako o hranici. Pro mne je řeka a její koryto spojovacím prvkem," říká autorka.

Podívejte se na stavby budoucnosti

"Porota ocenila jasný bezzdobný hranol výškové stavby, její dobré proporční dělení i návrh funkčního využití. Fasáda je tvořena jednoduchým rytmem plných a prosklených hmot, plná nároží, ve dvou třetinách pootočená, i uvolněný parter domu zdůrazňují dobře zvolené měřítko budovy. Vhodné je konkrétní urbanistické umístění výškové hmoty na nároží ve stávající kompozici parcely na pankrácké pláni," stojí v hodnocení porotců.
"Porota ocenila jasný bezzdobný hranol výškové stavby, její dobré proporční dělení i návrh funkčního využití. Fasáda je tvořena jednoduchým rytmem plných a prosklených hmot, plná nároží, ve dvou třetinách pootočená, i uvolněný parter domu zdůrazňují dobře zvolené měřítko budovy. Vhodné je konkrétní urbanistické umístění výškové hmoty na nároží ve stávající kompozici parcely na pankrácké pláni," stojí v hodnocení porotců. | Foto: Česká komora architektů
"Za zvláště přínosné je možné považovat chápání kompaktní městské struktury na levém břehu řeky. Struktura ukázněným a přitom prostorově bohatým způsobem nabízí městu nejen nový potenciál pro veřejné funkce, ale zejména mimořádně kvalitní bydlení v kontaktu jak s živým městem, tak s přírodními prvky," myslí si porota o možné budoucí ideální tváři Těšína.
"Za zvláště přínosné je možné považovat chápání kompaktní městské struktury na levém břehu řeky. Struktura ukázněným a přitom prostorově bohatým způsobem nabízí městu nejen nový potenciál pro veřejné funkce, ale zejména mimořádně kvalitní bydlení v kontaktu jak s živým městem, tak s přírodními prvky," myslí si porota o možné budoucí ideální tváři Těšína. | Foto: Česká komora architektů
Foto: Aktuálně.cz

Více ve fotogalerii

Prohlédněte si její i další oceněné návrhy ve fotogalerii:

Porota v čele se Zdeňkem Jiranem posuzovala letos dvaapadesát diplomových prací. "Stříbrem" ocenila práci Natálie Čtvrtníčkové s aktuálním tématem: Mrakodrapem na pankrácké pláni.

"Téma výškových budov je nejen pro odbornou veřejnost velice choulostivé, zvláště pak v atmosféře Prahy jako kulturněhistorického fenoménu," píše architekta v autorské zprávě.

Třetí skončil Aleš Pokorný, který svou stavbu nadačního komplexu vystavěl na ostrově o rozloze 100 krát 100 metrů v benátské laguně.

"Cílem projektu je vytvoření příjemného a inspirativního prostředí pro architekturu. Nadační komplex je určen k využívání při příležitosti benátského bienále a zároveň po zbytek roku nabízí výstavní prostory, poskytuje zázemí pro výuku, přednášky, workshopy a další aktivity spojené zejména s architekturou," vysvětluje autor.

Kromě zmíněných prací bylo oceněno ještě šest dalších projektů i ty jsou součástí fotogalerie.

 

Právě se děje

Další zprávy