Objev: StB se vloupala do sejfu na francouzské ambasádě

Pavel Baroch
29. 1. 2010 6:00
Komunistická tajná policie si četla tajné dokumenty Francouzů
StB
StB | Foto: Aktualne.sk

Praha - Státní bezpečnost v 50. letech znala tajný kód k sejfu na francouzské ambasádě v Praze a několikrát "kontrolovala", co se v něm nachází.

Dokládají to dobové dokumenty StB, které jsou uloženy v Archivu bezpečnostních složek.

Záznamy tajné komunistické policie objevil v archivu Karel Kurzweil, když pátral po dokumentech o své matce, kterou se StB snažila získat pro spolupráci.

Paní Kurzweilová - předválečná osobní korespondentka Hany Benešové - se osobně znala s kulturním atašé francouzského velvyslanectví Pierrem Dejeanem. Právě do jeho sejfu se StB vloupala.

Část úředního hlášení StB o údajích zjištěných z dokumentů v sejfu na francouzské ambasádě
Část úředního hlášení StB o údajích zjištěných z dokumentů v sejfu na francouzské ambasádě | Foto: Archiv bezpečnostních složek

"Má matka pracovala v té době jako sekretářka na tureckém velvyslanectví. StB od ní chtěla také získat kódy k trezoru na ambasádě Turecka," řekl Aktuálně.cz Kurzweil, která po srpnové invazi v roce 1968 emigroval a nyní žije s manželkou u Paříže. Dodal, že matka StB s ničím nepomohla.

Latinsky estébáci neuměli

Historické záznamy StB ukazují, že se agenti dostali v roce 1952 například ke čtyřem dopisům sekretáře papeže Pia XII. slovenským kněžím.

Takové dokumenty StB velmi zajímaly, Vatikán byl komunisty považován za říši zla. "Ke každému z těchto dopisů je přiloženo osobní poselství papeže," uvádí se ve zprávě pro velitele z 22. dubna 1952. Jenže v dopisech si estébáci moc nepočetli, byly totiž latinsky.

"Jelikož uvedené dopisy jsou psány latinsky, nemůžeme hodnotit jejich význam, a proto žádáme o jejich přeložení," stojí v policejním hlášení.

Vloupání do sejfu se nazývalo "úkon 77"

Další záznam v archivu pochází z roku 1958, kdy se agenti znovu vloupali do trezoru na francouzském velvyslanectví.

Fracouzská ambasáda na pražské Malé Straně
Fracouzská ambasáda na pražské Malé Straně | Foto: france.cz

"V noci z 28.8. na 29.8. 1958 byl v budově francouzského velvyslanectví v Praze proveden úkon 77 v trezoru Pierre Dejeana, tiskového a kulturního atašé," uvádí se v záznamu.

"V průběhu provádění i po ukončení úkonu 77 se nevyskytly skutečnosti, které by dekonspirovaly provedení této akce," informují agenti o úspěchu operace. Na třech stranách pak popisují, jaké dokumenty objevili a samozřejmě ofotili.

"Jde o zprávy, pojednávající o politické, hospodářské a náboženské situaci na Slovensku," stojí v dokumentu. V sejfu ale byla rovněž soukromá korespondence, peníze a zlato v souhrnné ceně cca 50 000 Kčs".

Agenti informovali nadřízené, že Dejean například umožňoval některým československým občanům styk se zahraničím pomocí diplomatické pošty.

"Z Dejeanových poznámek bylo získáno 20 styků, které nám dosud nebyly známy," pochvalovali si příslušníci StB ve služebním hlášení.

Agenti na západních ambasádách? Standard

V záznamech StB se nedá dohledat, jakým způsobem se agenti dostali ke kódu trezoru na francouzském velvyslanectví. To, že Státní bezpečnost měla své lidi na západních ambasádách, však byla standardní praxe.

"Bylo běžné, že se StB snažila infiltrovat na zastupitelské úřady, k čemuž využívala své spolupracovníky nebo kmenové zaměstnance," řekl Aktuálně.cz Jiří Reichl, mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů.

Z archivních dokumentů například vyplývá, že StB měla své agenty na velvyslanectví Západního Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy