Praha - Ministerstvo spravedlnosti pronajalo objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně "kulturnímu developerovi" Matěji Velkovi, který se v letech 2013 až 2015 staral o oživení Nákladového nádraží Žižkov.
Co najdete v Respektu
- V Sýrii možná dochází ke změně, Česko na ni ale zatím není připravené
- Téma: První Trumpova válka
- Rodiny s dětmi si polepší, ale vláda už při rozdávání překračuje dříve dojednané meze. Schodek rozpočtu opět poroste.
- O kom se mluví: Kolaps brankáře Neuvirtha a tvrdé podmínky NHL
- The Economist: Američtí konzumenti i firmy vidí trumpovský boom. Většina prognostiků nikoli.
- Reportáž z Berlína bojujícího o duši Turecka
- Rozhovor: S architektem a hercem Davidem Vávrou
- Vzestup a pád Carlose Šakala, nejhledanějšího teroristy studené války
Podepsanou smlouvu má na tři roky. Ministerstvo mu ale přislíbilo, že pokud všechno dobře poběží, prodlouží ji minimálně na šest sezon. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.
Velek chce do Karlína přesunout aktivity svého týmu z Nákladového nádraží Žižkov.
Zde se mu z osiřelého industriálního areálu rychle podařilo vybudovat dynamický prostor, kde se promítalo pod širým nebem, hrálo, koncertovalo, vystavovalo a tančilo. Avšak Národní filmový archiv, který nádraží získal do své správy, našel nového provozovatele.
"Proti nákladovému nádraží je to úplný Hilton, tam nebyla ani kanalizace, zatímco tady funguje topení, a dokonce i vzduchotechnika," uvedl Velek. Do rozjezdu hodlá vložit zbytek svých úspor, spoléhá na příjem z občerstvení a příští rok požádá o granty. S velkým otevřením se počítá na začátek června.
Objekt se v minulosti neúspěšně snažilo prodat ministerstvo obrany. Nápad na nové využití pak přinesl až ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Loni požádal o převedení areálu pod svůj rezort s tím, že tu vybuduje justiční palác.
Centrálně se sem mají přesunout některé soudy z různých částí Prahy. To si však, jak píše Respekt, vyžádá miliardové investice a velkou architektonickou soutěž. Spuštění projektu se odhaduje za zhruba deset let, ministerstvo tak hledalo dočasné využití.
Nohejbalové hřiště i divadlo
Na nádvoří se počítá s koncerty, promítáním, kavárnou, ale taky s dětskými a nohejbalovými hřišti. V zachovalejší dvoupatrové stavbě hodlá Velkův tým zřídit čtyři dramaturgické sekce.
Z garáží se zbouráním jedné příčky stane prostorný divadelní sál s kavárnou, z unikátně zachovalé zkušebny a promítárny Posádkové hudby Praha kinosál s hudebním klubem a z noclehárny pro zadržené cizince pak galerie. O tu se budou starat lidé z Karlin Studios, jimž loni nedaleko odtud developer zboural léta pronajímanou budovu a na jejím místě postaví kanceláře.
Historický objekt kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Ve druhé polovině 20. století v areálu sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.