Obhájce z kauzy Kuřim útočí na Klokánek: Kupčí s dětmi

Lenka Smyčková
15. 5. 2008 19:38
Advokáti chtějí vrátit případ do rukou policie
Jeden z týraných chlapců na křtu DVD. Někdo si ho zrovna fotí
Jeden z týraných chlapců na křtu DVD. Někdo si ho zrovna fotí | Foto: Libor Hlaváč

Brno - Obhájci žen obviněných v případu týraní dětí - známé jako kauza Kuřim - vytáhli měsíc před prvním soudním stáním do boje. Kauzu chtějí vrátit znovu do rukou policie.

Zpochybnili znalecké posudky o hodnověrnosti výpovědi obou chlapců Mauerových.

A nadto se jeden z nich ostře pustil do Klokánku - zařízení Fondu ohrožených dětí, kam byli Ondřej a Jakub odvezeni, když týrání odhalila policie.

Stáli na pódiu před davy lidí

Libor Hlaváč, který zastupuje Hanu Bašovou (známou jako Nancy), viní Klokánek, že zneužívá zájmu Čechů o osud Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera. Podal proto podnět k Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu kvůli prověření celé záležitosti.

Na akci byli oba chlapci. Podle Hlaváče je v Česku pozná kdekdo
Na akci byli oba chlapci. Podle Hlaváče je v Česku pozná kdekdo | Foto: Libor Hlaváč

Ve čtvrtek pak předal redakci Aktuálně.cz fotografie, na kterých zachytil chlapce na křtu DVD cestovatele Jakuba Vágnera "S Jakubem na rybách". Akce se odehrála na brněnském výstavišti před zraky stovek lidí. A to pouhé dva dny poté, co vedoucí Klokánku Ditta Pokorná v Mf Dnes vyprávěla, jak psychický stav obou chlapců není dobrý.

"Stoupli si na pódium, moderátor uvedl, že za účasti dětí z Klokánku sipřeje, aby se to dobře prodávalo. Pavilon byl plný lidí, před pódiem stály davy. Chlapci byli vystaveni enormní pozornosti všech přítomných, fotografováni z davu," popsal Hlaváč.

Ihned po skončení akce dostaly děti podle advokáta pokyn obléct se a akci opustily.

"Dospěl jsem k podezření, že ze strany vedení Klokánku mohlo dojít ke zneužití skutečnosti, že Ondra s Jakubem jsou známi mezi širokou veřejností. Mám podezření, že mohli být vydáni za účelem získání majetkového prospěchu," dodal Hlaváč.

Takové jednání by podle něj mohlo naplnit podmínky trestného činu obchodování s lidmi.

"Je podivné, že člověk, který považuje účast několika dětí na veletrhu za trestný čin obchodování s lidmi, je pracovníkem advokátní kanceláře a pravděpodobně má právnické vzdělání," rozhořčila se nad Hlaváčovým tvrzením vedoucí Klokánku Ditta Pokorná.

Fakta:

  • Krajské státní zastupitelství v Brně obžalovalo v kauze Kuřim celkem šest lidí.
  • Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině za to hrozí pět až dvanáct let vězení.
  • Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi, ti měli chlapce týrat v dětském domě Paprsek, detašovaném oddělní Domu dětí a mládeže.
  • Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma za to hrozí od dvou do osmi let vězení.

Dále čtěte:

"Jakub  Vágner již od  doby vzniku zařízení Klokánek v Brně za dětmi dochází, povídá si s nimi o svých zážitcích z cest
 a snaží se v nich vzbudit zájem o přírodu a její ochranu. Na akce obdobného typu jsou běžně zvány i děti z jiných zařízení a ústavů," vysvětlila přítomnost chlapců na výstavišti.

Zpochybňují nestrannost znalkyně

Advokát Hlaváč spolu se svým kolegou Pavlem Holubem, který zastupuje Kateřinu Mauerovou, podali také k soudci Pavlu Göthovi námitku pro podjatost. Té se měla dopustit znalkyně z oboru psychologie Marta Skulová.

Psycholožka Skulová posuzovala hodnověrnost obou chlapců. Na jejich výpovědích stojí obžaloba.

"Jméno Marty Skulové je vedeno v oficiálním seznamu sponzorů Klokánku. Má vztah k zařízení a možná k paní Pokorné. Navrhli jsme, aby soud vyřadil znalecké posudky jako důkazy," sdělil Hlaváč.

Na posudku podle něj závisí právní kvalifikace. "Kdyby byl vyřazen, ocitli bychom se v jiné právní kvalifikaci. Proto jsme navrhli soudci, aby věc vrátil do přípravného řízení," řekl Hlaváč.

Pokud by se tak stalo, věc by se vrátila policii. Při nižší právní kvalifikaci by nesoudil krajský soud, ale brněnský městský soud.

"Je patrné, že se advokáti obžalovaných  snaží odvést pozornost od podstaty soudního procesu, jež je veden proti jejich mandantkám, které se měly dopustit týrání nezletilých dětí a snaží se dále zpochybnit procesní záležitosti v tomto sporu, neboť důkazní stránku by  patrně  bylo obtížné až nemožné zpochybnit," myslí si o kroku obou advokátů Pokorná. 

"V podstatě jde patrně o vypouštění pokusných  balónků, kdy se vypustí do mediálního ovzduší zkusmé, byť zcela paradoxní informace a čeká se, kdo a jak se toho chytne. O této strategii svědčí i jiné předchozí pokusy advokátů o mediální diskreditaci našeho zařízení," dodala Pokorná.

 

Právě se děje

Další zprávy