Kauza Kuřim se k soudu dostane ještě před prázdninami

ves
22. 4. 2008 14:50
Je možné, že proces bude neveřejný

Praha - Hlavní líčení v případu s šesticí obžalovaných v kauze týrání chlapců v Kuřimi by mohlo do prázdnin začít.

Plánuje to soudce Pavel Göth z brněnského krajského soudu, který případ dostal na starost.

"Momentálně mám rozdělány tři kauzy. Nicméně mojí snahou bude nařídit líčení v tomto případu co nejdříve, a to již s ohledem na to, že jsou v něm také vazebně stíhaní," řekl Göth v rozhovoru pro ČTK.

Soudci musejí nastudovat čtyři tisíce stran spisu. Götha čeká i rozhodování, zda bude proces veřejný či nikoli. Proti mluví především nízký věk týraných dětí.

Jejich osud už jednou soud řešil, když rozhodoval, zda je má vychovávat otec, či mají vyrůstat v zařízení Klokánek.

Klára, Nancy a spol.

Čtěte více: Soud nechal týrané děti zatím v Klokánku

Krajské státní zastupitelství v Brně v pondělí obžalovalo v souvislosti s kauzou celkem šest lidí. Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině za to hrozí pět až dvanáct let vězení. Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi. Ten měl chlapce týrat v dětském domě Paprsek.

Čtěte více: Kauza Kuřim přehledně, jak jen to jde

Úřady po mnoha měsících prolomily informační embargo a zveřejnily detaily z textu obžaloby.

"Surově je bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali a dále je po delší dobu drželi v uzamčených místnostech a klecích různých objektech, často svázané nebo připoutané k pevné překážce bez možností základní hygieny, volného přístupu k pitné vodě a sociálního kontaktu s okolím," stojí v textu, který zprostředkoval mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Matka chlapců Klára u soudu o jejich opatrovnictví.
Matka chlapců Klára u soudu o jejich opatrovnictví. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Motiv: Zlomit lidskou vůli

Z jakého motivu obžalovaní jednali? Na tuto otázku se objevilo několik odpovědí - od možného natáčení dětské pornografie či  jednání v rámci sekty po velmi nestandardní způsob výchovy.

V obžalobě stojí toto: "...v úmyslu působit na zdraví a psychiku nezletilého Ondřeje C. a nezletilého Jakuba Mauera s cílem přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoliv příkazům autority."

Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma za to hrozí od dvou do osmi let vězení.

Teta dětí Kateřina je viněna i z křivého svědectví v opatrovnickém řízení, kde se Barbora Škrlová vydávala za nalezenou dívku Aničku. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy