Praha - Hlavní líčení v případu s šesticí obžalovaných v kauze týrání chlapců v Kuřimi by mohlo do prázdnin začít.

Plánuje to soudce Pavel Göth z brněnského krajského soudu, který případ dostal na starost.

"Momentálně mám rozdělány tři kauzy. Nicméně mojí snahou bude nařídit líčení v tomto případu co nejdříve, a to již s ohledem na to, že jsou v něm také vazebně stíhaní," řekl Göth v rozhovoru pro ČTK.

Soudci musejí nastudovat čtyři tisíce stran spisu. Götha čeká i rozhodování, zda bude proces veřejný či nikoli. Proti mluví především nízký věk týraných dětí.

Jejich osud už jednou soud řešil, když rozhodoval, zda je má vychovávat otec, či mají vyrůstat v zařízení Klokánek.

Čtěte více: Soud nechal týrané děti zatím v Klokánku

Krajské státní zastupitelství v Brně v pondělí obžalovalo v souvislosti s kauzou celkem šest lidí. Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině za to hrozí pět až dvanáct let vězení. Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi. Ten měl chlapce týrat v dětském domě Paprsek.

Čtěte více: Kauza Kuřim přehledně, jak jen to jde

Úřady po mnoha měsících prolomily informační embargo a zveřejnily detaily z textu obžaloby.

"Surově je bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali a dále je po delší dobu drželi v uzamčených místnostech a klecích různých objektech, často svázané nebo připoutané k pevné překážce bez možností základní hygieny, volného přístupu k pitné vodě a sociálního kontaktu s okolím," stojí v textu, který zprostředkoval mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Matka chlapců Klára u soudu o jejich opatrovnictví.
Matka chlapců Klára u soudu o jejich opatrovnictví. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Motiv: Zlomit lidskou vůli

Z jakého motivu obžalovaní jednali? Na tuto otázku se objevilo několik odpovědí - od možného natáčení dětské pornografie či  jednání v rámci sekty po velmi nestandardní způsob výchovy.

V obžalobě stojí toto: "...v úmyslu působit na zdraví a psychiku nezletilého Ondřeje C. a nezletilého Jakuba Mauera s cílem přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoliv příkazům autority."

Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma za to hrozí od dvou do osmi let vězení.

Teta dětí Kateřina je viněna i z křivého svědectví v opatrovnickém řízení, kde se Barbora Škrlová vydávala za nalezenou dívku Aničku.