1. verdikt v kauze Kuřim: Škrlová a Mauerová bez trestu

Lenka Smyčková
9. 5. 2008 21:04
Škrlovou pustili z vazby. A zas uvěznili
Barbora Škrlová vedena k soudu.
Barbora Škrlová vedena k soudu. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - V ostře sledované kauze týrání dětí, pro kterou se vžil název "Kuřimská", padl první rozsudek. Osvobozující.

Městský soud v Brně v pátek posuzoval, zda se Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová dopustily trestného činu poškozování cizích práv. A to, když Škrlovou vydávaly za třináctiletou dívku Aničku. Když policisté odhalili týrání chlapců Mauerových, ocitla se "Anička" spolu s nimi v zařízení Fondu ohrožených dětí - Klokánku. Odtud utekla a bylo po ní vyhlášeno pátrání.

Soud rozhodl, že cizí práva poškozena nebyla. Kateřinu Mauerovou i Barboru Škrlovou zprostil obžaloby. "Falešná identita neměla sloužit k poškození práv Klokánku, byla vytvořena za zcela jiným účelem. Kvůli vytvoření 'nové osobnosti'. Umístění v Klokánku nebylo v plánu obžalovaných," rozhodl soudce Jaroslav Chochola.

Nadto rozhodl, že Škrlová bude propuštěna z vazby, kde je od svého vynuceného návratu z Norska.

"Svoboda" trvala jen chvíli. Škrlovou před soudní síní znovu zadrželi a soudce, který má na starosti kauzu týrání chlapců Mauerových, rozhodl o jejím opětovném uvalení.

Samotný případ týrání se k soudu dostane 17. června, Škrlová tedy na přelíčení bude čekat ve vazební věznici. Hrát se bude o vysoké tresty - Kateřině a její sestře Kláře, které podle policie týraly děti, dvanáct let. Škrlové, která se na tom měla podílet, až osm let.

Klára Mauerová
Klára Mauerová | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek
Čtěte více:
VIDEO: Co vlastně ukázala kauza Kuřim ?

Speciál: Kuřimská kauza přehledně, jak jen to jde

První dějství v rozplétání kauzy Kuřim pro vás v pátek u soudu v Brně sledovala reportérka Lenka Smyčková online.

14:30 - Obhájce Škrlové Richard Novák s rozhodnutím nesouhlasí. Myslí si, že vazba není nutná a verdikt soudce považuje za účelový. V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že pravděpodobně podá stížnost, kterou se pokusí vazbu zrušit.

14:25 - Soudce Pavel Göth, který bude předsedat případu týrání chlapců Mauerových, rozhodl: Škrlová zůstane ve vazbě, kde bude čekat na soud. Krátce na to eskorta Škrlovou odváží zpět do vazební věznice.

13:50 - Ihned poté, co Barbora Škrlová odešla ze soudní síně, ji zatkli policisté. Soudce Pavel Göth nyní rozhoduje, zda bude na ženu uvalena vazba v kauze týrání chlapců.

13:30 - Účastníci procesu opouštějí soudní síň. Dita Pokorná z Klokánku se v rozhovoru s novináři brání kritice soudce: "Já s tím komentářem nesouhlasím. Považovali jsme Škrlovou za zneužívané dospívající dítě. Nemohli jsme ji tudíž násilím svlékat. To bych se na pediatričku hodně zlobila, kdyby to vyžadovala."

Pracovnice Klokánku Dita Pokorná
Pracovnice Klokánku Dita Pokorná | Foto: Ondřej Besperát

13:21 - Státní zástupkyně Ivana Mrvová se na místě odvolává. Škrlová zůstává sedět v soudní síni. Důvod vazby u této kauzy sice pominul, ale je rovněž stíhání v kauze týrání. Není zcela zřejmé, zda bude nadále stíhána na svobodě.

13:20 - Soudce vysvětluje, proč povolil propustit Škrlovou z vazby. "Škrlová se propouští z vazby na svobodu, protože pominul důvod, proč by zde měla být držena."

13:17 - Soudce Jaroslav Chochola v rozsudku upozornil na nedostatky v práci lékařky Klokánku, soudí, že se dopustila chyb. "Pediatrička neprovedla celou vstupní prohlídku Anny. Později si při prohlídce nemusela sundat ani halenku, ačkoli lékařce bylo divné, že má ženské nohy, přesto ji neprohlížela dál," uvedl. Soudce doplnil, že pokud by Škrlová podstoupila regulérní vstupní prohlídku, musela by lékařka zjistit, že jde o dospělou ženu. A to i kvůli jizvám po zmenšení prsou - zákroku, který Škrlová podstoupila.

Soud vážnou újmu na Klokánku neshledal. "Kdyby zaměstnanci Klokánku splnili řádně všechny povinnosti, nemuseli ji ubytovat, poskytnout péči a Klokánek by se vyhnul nechtěné popularitě," vysvětlil, proč podle něj nejde uvažovat o poškození dobrého jména Klokánku.

Zařízení argumentovalo i tím, že kvůli přítomnosti policistů a médií byli všichni zaměstnanci i děti pod velkým tlakem. Ani tady jim soudce nedal za pravdu: "Mediální tlak nemůže být chápán jako vážná újma na právech organizace. Nebyla naplněna skutková podstata trestného činu. Skutek není trestným činem."

Kateřina Mauerová a její právník
Kateřina Mauerová a její právník | Foto: Ondřej Besperát

13:12 - "Falešná identita neměla sloužit k poškození práv Klokánku, byla vytvořena za zcela jiným účelem. Kvůli vytvoření 'nové osobnosti'. Umístění v Klokánku nebylo v plánu obžalovaných," čte soudce Jaroslav Chochola. Obžalovaným podle něj může být kladen za vinu maximálně nepřímý úmysl, ale i ten je těžké dokázat.

13:05 - Barbora Škrlová i Kateřina Mauerová jsou zproštěny obžaloby a Škrlová propuštěna z vazby. Čte se odůvodnění.

11:50 - Jednání je přerušeno, pauza na oběd. Soudce by měl verdikt vynést po 13:00.

11:45 - Hovoří obhájce Škrlové Richard Novák. Jeho klientka prý rozhodně nechtěla úmyslně poškodit Klokánek. "Ona byla v té době přesvědčena, že je opravdu Anička. Navrhuji zprostit ji obžaloby a rozhodnout o propuštění z vazby," řekl Novák.

Barbora Škrlová s obhájecem Richardem Novákem
Barbora Škrlová s obhájecem Richardem Novákem | Foto: Ondřej Besperát

11:38 - Advokát Mauerové Pavel Holub zpochybňuje, že Klokánek byl záměnou identity Škrlové (a rolí, kterou v tom celém sehrála jeho klientka) uveden v omyl. "V omyl byl uveden už soud, který uznal, že Škrlová je Anna a vydal předběžné opatření o umístění Škrlové do Klokánku," prohlásil Holub. Vyvozuje z toho, že Klokánku nevznikla žádná škoda. "Nedošlo k trestnému činu. Jde o učebnicový příklad, kdy nelze prokázat úmysl od začátku do konce," uvedl. Žádá, aby byla Mauerová zproštěna obžaloby.

Obhájce Pavel Holub
Obhájce Pavel Holub | Foto: Ondřej Besperát

11:25 - Státní zástupkyně Ivana Mrvová ve své závěrečné řeči upozorňuje, že útěk Barbory Škrlové z Klokánku byl od prvopočátku plánován. Přesto Mauerová a spol. dovolily pracovnicím zařízení, aby zmobilizovaly policii i veřejnost. Za poškozování cizích práv navrhuje odnětí svobody při dolní hranici na "přiměřenou zkušební dobu".

11:20 - Dokazování skončilo, začaly závěrečné řeči.

11:05 - Předkládají se listinné důkazy. Kromě policejních a úředních dokumentů jsou mezi nimi také testy DNA, které prokázaly, že Anička a Barbora jsou jednou osobou. Dalším důkazem je posudek znalce religionistiky (kvůli propojení s Hnutím grálu). Ale také lékařský posudek, že si Škrlová nechala zmenšit prsa.

10:50 - Soudce Jaroslav Chochola nyní čte posudek psychiatra na dospělou Barboru Škrlovou: "Sklon k infantilismu a teatrálnímu chování. Nevyžaduje ochrannou léčbu."

10:40 - Soudce čte výpověď pediatričky Klokánku Jany Zahradníčkové: "Anička se nechala zvážit, změřit, sundat klobouček. Ostatní prohlídku jsem nechala na později, až si zvykne. Neměli jsme informace o tom, že by i ona byla týraná."

Při další prohlídce doktorka viděla nohy Škrlové: Prý spíš nohy ženy než dítěte.

10:25 - Skončila výpověď Pokorné. O slovo se přihlásila Mauerová - žádá o poradu se svým advokátem Pavlem Holubem.

Kateřina Mauerová u soudu
Kateřina Mauerová u soudu | Foto: Ondřej Besperát

10:05 - Soudce Jaroslav Chochola se začal ptát Dity Pokorné, pracovnice zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek. Zajímá ho, zda se ženě nezdálo podezřelé, že se kolem Aničky motalo tolik lidí? "Počet lidí byl podezřelý, ale celá situace byla zmatená. Soustředili jsme se hlavně, aby dítě mělo stoprocentní péči."

Soudce: "Věnovala rodina stejný zájem i chlapcům?"

Pokorná: "To nás zaráželo, zájem byl podstatně nižší. Ti lidé se neustále ptali, co říkala Anna, s kým mluvila. Proč nemůžou být u jejího vyšetření... Ale dotazy, jak se mají kluci, byly podstatně řidší."

Obhájce Richard Novák a maminka Renata Škrlová
Obhájce Richard Novák a maminka Renata Škrlová | Foto: Ondřej Besperát

9:50 - Přestože je v soudní síni vydýcháno (všechna místa obsazena), Škrlová pořád sedí v mikině a bundě. Celou dobu se dívá do stolu, zdá se, že ani nevnímá, co se děje kolem. Kateřina Mauerová naopak se zájmem poslouchá výpověď Pokorné. Ta teď odpovídá na dotazy soudce. V první řadě sedí matka sester Mauerových Eliška. Pozorně naslouchá.

Barbora Škrlová u soudu
Barbora Škrlová u soudu | Foto: Ondřej Besperát

9:40 - Lidé prý dodnes Pokorné vyčítají - a vysmívají se jí - že nepozná dítě od dospělého.

9:36 - Pokorná teď popisuje, co se stalo, když takzvaná Anička utekla z Klokánku: "Policie prohledávala každý kout v Klokánku, vyslýchány byly všechny děti. Situace to byla nesmírně obtížná pro děti i personál... Kolem našeho zařízení trvale hlídkovala média. Problém to byl kvůli všem našim dětem - bývají to oběti trestných činů, zanedbávané děti a celé tohle - stálá fyzická přítomnost někoho z policie a k tomu novináři - představovalo obrovský nápor. Psycholog i já jsme tam už museli přespávat," tvrdí.

Dita Pokorná z Klokánku
Dita Pokorná z Klokánku | Foto: Ondřej Besperát

9:25 - Kateřina chtěla Aničku stále navštěvovat, popisuje Pokorná. "OSPOD (odbor sociálně právní ochrany dětí, pozn. red.) nás upozorňoval, že máme být opatrní, že je to podivný případ."

9:18 - Celou konstrukci - že Anička je malé dítě, nalezenec, o které má Mauerová zájem - potvrdilo sociálním pracovníkům v Klokánku hned několik lidí. Například babička Mauerová a ostatní členové rodiny: "Působili seriózním dojmem," vypovídá Pokorná.

9:10 - Právě vypovídá Ditta Pokorná, pracovnice zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek, kam byly přivezeni chlapci Mauerovi a takzvaná "Anička" poté, co bylo odhaleno týrání v Kuřimi. "Annu přivedla Kateřina Mauerová s Jakubem Patočkou (šlo o rodinného přítele, pozn. red.). Museli jsme nechat zatažené žaluzie, s takovým dítětem se nikdo z nás dřív nesetkal. Byli jsme zaskočení. Anna se jevila v závažném psychickém stavu, komunikovala jen prostřednictvím Kateřiny," vypovídá Pokorná.

Způsob chování se psycholožce zdál být podivný, popisuje neadekvátní fyzické projevy mezi Kateřinou a Aničkou.

Kateřina Mauerová u soudu
Kateřina Mauerová u soudu | Foto: Ondřej Besperát

9:00 - Proces pokračuje čtením z lednové výpovědi Šrklové. Ta řekla: "Nikdy jsem v Klokánku nebyla, ani z něj neutekla." V březnové výpovědi však už uznala, že v zařízení byla.

8:53 - Škrlová odmítla vypovídat. Mauerová rovněž.

8:50 - Prostor dostávají obžalované. Mauerová říká: "Neměla jsem v úmyslu poškodit Klokánek. Pokud vznikla nějaká újma, omlouvám se."

8:45 - Státní zástupkyně Ivana Mrvová právě vznesla obžalobu. Škrlová a Mauerová podle ní měly vědomým vydáváním za Aničku poškodit zařízení Klokánek. Zajímavé je, že toto zařízení, které uvěřilo, že třicetiletá žena je sotva pubertální dívkou, již si chce Mauerová osvojit, nežádá odškodnění.

8:35 - Do soudní síně právě mohli vstoupit novináři. Zpravodajka Aktuálně.cz hlásí: Obě ženy z vazební věznice jsou již na místě. Kateřina Mauerová vypadá poměrně klidně, zato Barbora Škrlová je uzlíček nervů. U soudu nechybí ani Ditta Pokorná, pracovnice zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek.

Kateřina Mauerová při převozu k soudu
Kateřina Mauerová při převozu k soudu | Foto: Attila Racek

Barbora Škrlová při převozu k soudu
Barbora Škrlová při převozu k soudu | Foto: Attila Racek

 

Právě se děje

před 9 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy