Tisová - Veterináři a záchranáři dokončili v Tisové, kde se poprvé v chovu drůbeže v Česku objevil i pro člověka smrtlený virus ptačí chřipky H5N1, veškeré preventivní kroky, aby se nebezpečná choroba nemohla šířit, a teď budou měsíc čekat, jestli byla opatření účinná.
"Od pondělí začneme v okolí Tisové sledovat, jestli se ptačí chřipka znovu neobjeví," řekl Aktuálně.cz Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.
Pokud bude vše v pořádku, budou moci v Tisové opět začít pěstovat drůbež.
Veterináři už znají výsledky prvních testů na ptačí chřipku z chovů drůbeže v ochranném desetikilometrovém pásmu v okolí Tisové. "Všechny jsou negativní," potvrdil Semerád. Se stejným výsledkem skončily rovněž testy uhynulé labutě a kachny z tisovského rybníka.
OBRAZEM: Jak ptačí chřipka udeřila v Tisové
Chov v Tisové nejspíš nakazil divoký pták. Chovatelé totiž použili na farmě slámu z blízkého okolí. A tu mohl, nejspíš trusem, nakazit volně žijící pták, který už virus H5N1 měl ve svém těle. Záchranáři tuto slámy už spálili.
Ptačí chřipka potvrzena v Bavorsku
Že v Evropě vysoce nebezpečný virus H5N1 je mezi divokým ptactvem rozšířen, potvrzují aktuální výsledky testů uhynulých ptáků v Bavorsku. Laboratoře potvrdily, že ptačí chřipkou bylo nakaženo pět uhynulých labutí, kachna a husa.
Úřady v Norimenrku varovaly místní občany, aby nenechali své psy pobíhat bez vodítek a aby se nepřibližovali k vodním hladinám.
Je to první letošní výskyt viru H5N1 v Německu. Loni zasáhla chřipka třináct zemí Evropské unie včetně Česka a Německa. V Česku se ptačí chřipka objevila na několika místech především v jižních Čechách, ovšem až do letošního roku se nepřenesla do chovů drůbeže.
Chovatelé dostanou odškodnění
Všechny farmy i všichni domácí chovatelé drůbeže, kteří v Tisové z preventivních důvodů přišli o své slepice a další drůbež, mají nárok na odškodnění. Zbyněk Semerád z veterinární správy předpokládá, že se s tím začne ve spolupráci s místní radnicí tento týden.
"Začne se jednat o náhradách škod," potvrdil Aktuálně.cz Semerád.
Kvůli tomu, aby se ptačí chřipka nemohla šířit, zlikvidovali v Tisové veterináři veškerou drůbež a místa vydezinfikovala. V okolí deseti kilometrů se nesmí drůbež ani vajíčka převážet, ptáci musí zůstat uzavření, nesmí se ani konat ptačí výstavy či trhy.