V Tisové už drůbež nežije. Padla kvůli ptačí chřipce

Pavel Baroch
22. 6. 2007 16:30
Veterináři dnes utratili veškerou drůbež ve vsi

Tisová - První výskyt pro člověka smrtelně nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 přímo v chovu drůbeže přiměl veterináře k radikálnímu kroku. V obci Tisová na Orlickoústecku dnes dokončí likvidaci veškeré drůbeže. O krůty či slepice přijde nejen farma, ale i všechny domácnosti.

Všech 6 000 kusů drůbeže na farmě už bylo utraceno, v domácích chovech se stalo to samé.

"Je tam asi osmdesát drobnochovatelů a více než jedenáct set kusů drůbeže," řekl Aktuálně.cz Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.

Semerád dodal, že nemá žádné informace o tom, že by se lidé bránili svou domácí drůbež veterinářům vydat. Připustil, že se stala chyba, když veterináři utratili i papouška. "Mohla se udělit výjimka. Majiteli to velice vadilo," konstatoval Semerád.

Chovatelé mohou požádat o náhradu škody

Podle Semeráda si vlastník papouška může stejně jako vlastníci drůbeže požádat o náhradu škody ministerstvo zemědělství. "O náhradu mohou požádat do šesti týdnů," doplnil Semerád.

Příslušné formuláře by měly mít k dispozici na krajské veterinární správě i na radnici v Tisové. Na vyčíslení škod je podle Semeráda ještě brzy, podle všeho půjdou do milionů korun.

"Přehledy zatím samozřejmě nemáme, to musí nejprve vyčíslit chovatelé," vysvětlil Semerád.

Jen farma v Tisové, kde se smrtící virus H5N1 objevil, přitom odhadla škodu na více než dva miliony korun.

Laboratoř prověří vzorky z dalších farem

Veterináři už odebrali vzorky z ostatních farem, které se nacházejí v desetikilometrovém ochranném pásmu okolo Tisové. V laboratoři se ověří, zda se ptačí chřipka nedostala také do jiných chovů.

Chov v Tisové nejspíš nakazil divoký pták. Chovatelé totiž použili na farmě slámu z blízkého okolí. A tu mohl, nejspíš trusem, nakazit divoký pták, který už virus H5N1 měl ve svém těle.

"Výsledky testů bychom měli znát během soboty," řekl Aktuálně.cz Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.

V okolí Tisové je více než deset velkochovů drůbeže. Jejich majitelé mohou v tuto chvíli zapomenout na to, že by drůbež prodali do obchodů. Z preventivních důvodů musí veškerá neutracená drůbež zůstat zavřená a nesmí se nikam vozit.

Bezpečnostní opatření budou trvat minimálně měsíc - pokud se neobjeví další ohnisko nákazy.

Zaměstnance družstva vystřídají večer vojáci.
Zaměstnance družstva vystřídají večer vojáci. | Foto: Ludvík Hradilek

Se psi pouze na vodítku

Zákaz převážení důbeže, ale i vajec platí pro všechny obyvatele v desetikilometrovém pásmu v okolí Tisové. Také domácí chovy musí zůstat uzavřené, zakázány jsou i veškeré ptačí výstavy nebo trhy.

Aby se k uhynulým divokým ptákům nemohla dostat i ostatní domácí zvířata, mohou lidé venčit své psy pouze na vodítku.

Naopak pohyb lidí není a ani nebude nijak omezen. Občané se mohou navzájem navštěvovat, opouštět ochranné pásmo a zase se do něho vracet. Také ti, co žijí za destikolomnetrovým okruhem, do něho budou moci bez omezení jezdit. A nebudou muset ani přejíždět přes dezinfekci.

"Lidé se mohou volně pohybovat. Ale bez drůbeže," poznamenal veterinář Semerád.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy