Naděje pro Prahu: Severní část okruhu nahradí nová silnice

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 6. 2014 5:27
Ministerstvo dopravy plánuje silniční propojku chomutovské R7 a teplické dálnice D8. Postaví ji místo Středočeského kraje, který na ni už patnáct let nemá peníze. Teď mají pomoci evropské dotace.
Každodenní ranní kolona v pražské ulici v Holešovičkách směrem k mostu Barikádníků
Každodenní ranní kolona v pražské ulici v Holešovičkách směrem k mostu Barikádníků | Foto: Marek Pokorný

Praha - Řidičům, kteří denně na severním okraji Prahy v kolonách překonávají Vltavu a marně čekají na dostavbu Pražského okruhu u Suchdola, svitla naděje na náhradní a hlavně rychlejší trasu. 

Ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO totiž začal nahlas hovořit o silnici číslo 101, která by mezi Úžicemi a Tuchoměřicemi propojila severočeskou dálnici D8 s chomutovskou rychlostní silnicí R7.

Dvacetikilometrová spojka vedená jako silnice první třídy, jejíž součástí by byl i dlouho plánovaný obchvat Kralup nad Vltavou, může chybějící část okruhu kolem Prahy dočasně zastoupit. Podle Prachaře je totiž reálné, že bude hotová dříve.

Do přesnějších časových odhadů se ale ministr pouštět nechce. "Příprava silnice první třídy nyní trvá v průměru dvanáct a půl roku. Děláme všechny kroky, aby to tak dlouho netrvalo," řekl Prachař.

Podívejte se, kudy má vést nová silnice spojující R7 s D8
Podívejte se, kudy má vést nová silnice spojující R7 s D8 | Foto: Aktuálně.cz

Chce se přitom opřít o nové zákony - vyšší ceny pro majitele vykupovaných pozemků a kratší lhůty pro vyřizování odvolání těch, kdo stavby blokují.

Mezitím už si Prachař také nechal spočítat, že za silnici zaplatí osm až deset miliard korun. S financováním by přitom měly pomoci evropské dotační fondy.

Kraj chce, ale nemá peníze

Napřed se však Prachař musel dohodnout s Ředitelstvím silnic a dálnic coby novým investorem a Středočeským krajem, že si stavbu trasy vezme pod sebe stát místo kraje. Jeho úředníci sice měli silnici v územním plánu, ale za patnáct let plánování se nikam výrazně neposunuli. Chyběly jim peníze.

„My bychom to určitě neufinancovali. Jsme ale schopni nabídnout zpětné převzetí a o silnici se starat,“ kvituje dohodu poslanec ČSSD Miloš Petera, který je současně náměstkem středočeského hejtmana. A po rezignaci hejtmana Josefa Řiháka čerstvě také aspirantem na uvolněný nejvyšší krajský post.

Na podmínkách spolupráce se ministerstvo dopravy, kraj i dotčené obce sídlící severozápadně od Prahy dohodly na úterní společné schůzce podpisem memoranda.

Hlavním iniciátorem propojky D8 a R7 je starosta Kralup Petr Holeček. Dvacetitisícové město totiž sužují kolony projíždějících kamionů. Starosta proto inicioval Spolek 101 sdružující obce, přes jejichž území má nová komunikace vést.

"Byl jsem ve všech obcích a všechny podepsaly," říká Holeček. "Více než patnáct let na tom pracujeme a jsem rád za naději, že bude silnice v dohledné době stát,“ podotýká starosta Turska Václav Vlk.

Jasná je už i první etapa  - obchvat Kralup v úseku Úžice-Tursko. Na ní je už totiž hotové vyhodnocení vlivu na životní prostředí EIA a úředníci vydali i stavební povolení. Uvedená část je navíc nejsložitější – řeší totiž přemostění Vltavy či křižování se železniční tratí.

Bude ale jen dvoupruh

Naopak definitivně zřejmě padly plány, aby se z ní udělala čtyřproudá rychlostní komunikace. „EIA i stavební povolení počítají s projektem dvouproudé silnice. Pokud bychom chtěli čtyřpruh, musely by se předělat,“ uvedl Holeček.

Ministr Prachař to ale nechce. "Už víme, že to bude dvoupruhové uspořádání s maximální rychlostí 80 kilometrů v hodině,“ potvrdil ministr.

Starosta Holeček je optimistický a věří, že by se mohlo začít stavět do čtyř let. I když je třeba ještě upřesnit druhou část trasy od Turska do Tuchoměřic, získat všechna potřebná povolení včetně EIA a odkoupit potřebné pozemky.

Nová silnice by pomohla hlavně řidičům cestujícím do Prahy a z ní od  severozápadu, kde musí překonat Vltavu.

Dosud totiž musí motoristé volit mezi dvěma komplikovanými variantami: buď během dopravních špiček popojíždět v kolonách přes most Barikádníků, který spojuje Holešovice s Pelc-Tyrolkou, nebo jet do třicet kilometrů vzdálených Kralup a kličkovat přitom po okresních silnicích.

Žádná jiná alternativa není a plánovaný Pražský okruh přes Suchdol je kvůli odporu především suchdolské radnice v nedohlednu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy