Obchvat Olbramovic přišel o stavební povolení, na hluk si stěžovalo i Čapí hnízdo

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 8. 7. 2019 15:59
Stavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku, který měl obyvatelům ulevit od hustého provozu středem obce, se znovu odkládá. Ministerstvo dopravy totiž zrušilo stavební povolení, protože jej středočeský krajský úřad vydal v rozporu se zákonem. Informovala o tom Česká televize. Mezi stěžovateli byla mimo jiné i firma Imoba, která vlastní Farmu Čapí hnízdo a patří do holdingu Agrofert. Od státu přitom za prodané pozemky už dříve inkasovala 3,7 milionu korun.
Obchvat Olbramovic má vést kolem Farmy Čapí hnízdo.
Obchvat Olbramovic má vést kolem Farmy Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

"Na základě uvedených skutečností dospělo ministerstvo k závěru, že stavební povolení vydal krajský úřad v rozporu se zákonem, a proto bylo v odvolacím řízení zrušeno a věc vrácena k novému projednání, v němž je krajský úřad povinen se řídit právním názorem ministerstva," uvedl resort v rozhodnutí, na které upozornila Česká televize.

"Krajský úřad například nedoložil splnění zákonné lhůty pro doručení veřejnou vyhláškou, nevedl příslušný spis v souladu se správním řádem, dále účastníci nebyli seznámeni s doplněními spisu před vydáním rozhodnutí, případně jim příslušné dokumenty nebyly dodány vůbec," uvedl mluvčí František Jemelka z ministerstva dopravy.

Obyvatelé středočeských Olbramovic čekají na obchvat už desítky let. Přes obec v současné době vede silnice I/3, hlavní tah z Prahy do jižních Čech a Rakouska. Stavba obchvatu téměř za půl miliardy se ale kvůli zrušení stavebního povolení znovu odkládá.

Podle starosty Ivana Nováka (nez.) už je situace neúnosná. Předpokládá, že nynější krok ministerstva zdrží výstavbu asi o dva roky. "Když jsem se to ráno dozvěděl, tak jsem nevěřícně koukal, že se to zase zastavilo. Čekali jsme, že se do toho pustí letos na podzim nebo příští rok a ten obchvat bude. Situace je opravdu hrozná, dříve to byly pátky a neděle, ale dnes projede vsí každodenně kolem 30 tisíc aut," řekl Novák.

Obavy z hluku na Čapím hnízdě

Podle Jemelky odbor pozemních komunikací přezkoumal přes 60 námitek od sedmi subjektů. Z toho 24 jich podala společnost DAVO Corporation, provozující autobazar, další desítky obyvatelé Olbramovic, tři námitky město a jednu firma Imoba, která vlastní Farmu Čapí hnízdo.

Obchvat by měl vést kolem jejího areálu. Podle předsedy představenstva Václava Knotka panovala obava, že hluk ze silnice by mohl rušit hotelové hosty. "Na straně společnosti Imoba může dojít ke vzniku újmy, kdy nebude bez vlastní viny schopna dostát svým závazkům poskytovat vysoký standard svých služeb včetně zajištění očekávaného komfortu a nerušeného klidu a odpočinku," uvedl Knotek v odvolání proti stavbě.

Mluvčí holdingu Agrofert, do kterého Imoba patří, už dříve odmítl, že by chtěli stavbu zdržovat. "Jediné, o co Imoba žádá, je to, aby po dokončení stavby bylo provedeno měření hluku. A pokud bude hluk překračovat hygienické normy, aby byly provedeny nezbytné stavební úpravy, tak aby hladina hluku odpovídala hygienickým předpisům," řekl České televizi mluvčí Karel Hanzelka. 

Podle Imoby znalo Ředitelství silnic a dálnic jejich požadavek už od roku 2013, ale v návrhu stavby ho prý nezohlednilo. Podle ředitelství ke změně nebyl důvod, opíralo se přitom o stanovisko krajské hygienické stanice.

Podle informací Reportérů ČT to byla právě společnost Imoba, která státu prodala pozemky pro obchvat Olbramovic. Firma získala od Ředitelství silnic a dálnic 3,7 milionu korun. Cena už přitom byla vypočtena podle nových pravidel, která umožňují navýšit cenu stanovenou znalcem ve výjimečných případech až na šestnáctinásobek. Imoba dostala osminásobek, připomněla Česká televize.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy