Obchvat Olbramovic přišel o stavební povolení, na hluk si stěžovalo i Čapí hnízdo

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 8. 7. 2019 15:59
Stavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku, který měl obyvatelům ulevit od hustého provozu středem obce, se znovu odkládá. Ministerstvo dopravy totiž zrušilo stavební povolení, protože jej středočeský krajský úřad vydal v rozporu se zákonem. Informovala o tom Česká televize. Mezi stěžovateli byla mimo jiné i firma Imoba, která vlastní Farmu Čapí hnízdo a patří do holdingu Agrofert. Od státu přitom za prodané pozemky už dříve inkasovala 3,7 milionu korun.
Obchvat Olbramovic má vést kolem Farmy Čapí hnízdo.
Obchvat Olbramovic má vést kolem Farmy Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

"Na základě uvedených skutečností dospělo ministerstvo k závěru, že stavební povolení vydal krajský úřad v rozporu se zákonem, a proto bylo v odvolacím řízení zrušeno a věc vrácena k novému projednání, v němž je krajský úřad povinen se řídit právním názorem ministerstva," uvedl resort v rozhodnutí, na které upozornila Česká televize.

"Krajský úřad například nedoložil splnění zákonné lhůty pro doručení veřejnou vyhláškou, nevedl příslušný spis v souladu se správním řádem, dále účastníci nebyli seznámeni s doplněními spisu před vydáním rozhodnutí, případně jim příslušné dokumenty nebyly dodány vůbec," uvedl mluvčí František Jemelka z ministerstva dopravy.

Obyvatelé středočeských Olbramovic čekají na obchvat už desítky let. Přes obec v současné době vede silnice I/3, hlavní tah z Prahy do jižních Čech a Rakouska. Stavba obchvatu téměř za půl miliardy se ale kvůli zrušení stavebního povolení znovu odkládá.

Podle starosty Ivana Nováka (nez.) už je situace neúnosná. Předpokládá, že nynější krok ministerstva zdrží výstavbu asi o dva roky. "Když jsem se to ráno dozvěděl, tak jsem nevěřícně koukal, že se to zase zastavilo. Čekali jsme, že se do toho pustí letos na podzim nebo příští rok a ten obchvat bude. Situace je opravdu hrozná, dříve to byly pátky a neděle, ale dnes projede vsí každodenně kolem 30 tisíc aut," řekl Novák.

Obavy z hluku na Čapím hnízdě

Podle Jemelky odbor pozemních komunikací přezkoumal přes 60 námitek od sedmi subjektů. Z toho 24 jich podala společnost DAVO Corporation, provozující autobazar, další desítky obyvatelé Olbramovic, tři námitky město a jednu firma Imoba, která vlastní Farmu Čapí hnízdo.

Obchvat by měl vést kolem jejího areálu. Podle předsedy představenstva Václava Knotka panovala obava, že hluk ze silnice by mohl rušit hotelové hosty. "Na straně společnosti Imoba může dojít ke vzniku újmy, kdy nebude bez vlastní viny schopna dostát svým závazkům poskytovat vysoký standard svých služeb včetně zajištění očekávaného komfortu a nerušeného klidu a odpočinku," uvedl Knotek v odvolání proti stavbě.

Mluvčí holdingu Agrofert, do kterého Imoba patří, už dříve odmítl, že by chtěli stavbu zdržovat. "Jediné, o co Imoba žádá, je to, aby po dokončení stavby bylo provedeno měření hluku. A pokud bude hluk překračovat hygienické normy, aby byly provedeny nezbytné stavební úpravy, tak aby hladina hluku odpovídala hygienickým předpisům," řekl České televizi mluvčí Karel Hanzelka. 

Podle Imoby znalo Ředitelství silnic a dálnic jejich požadavek už od roku 2013, ale v návrhu stavby ho prý nezohlednilo. Podle ředitelství ke změně nebyl důvod, opíralo se přitom o stanovisko krajské hygienické stanice.

Podle informací Reportérů ČT to byla právě společnost Imoba, která státu prodala pozemky pro obchvat Olbramovic. Firma získala od Ředitelství silnic a dálnic 3,7 milionu korun. Cena už přitom byla vypočtena podle nových pravidel, která umožňují navýšit cenu stanovenou znalcem ve výjimečných případech až na šestnáctinásobek. Imoba dostala osminásobek, připomněla Česká televize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy