Obce chtějí nové ministerstvo - venkova

Martina Macková
14. 2. 2007 23:00
Bělotín/Praha - Bitva měst o daně propukla naplno. Stát by se měl alespoň jednou zachovat jako Jánošík a podporovat slabé, míní malé obce a podepisují petici.
První domy už stojí, za pár let jich bude několik set
První domy už stojí, za pár let jich bude několik set | Foto: Ludvík Hradilek

Nelíbí se jim totiž zákon o rozpočtovém určení daní, který nahrává velkým městům. Stát vybrané daně už šestý rok dělí mezi obce podle počtu obyvatel.

Petici již podle informací Aktuálně.cz podepsaly desítky obcí. Podepsat ji přitom znamená, že s ní vyjádří souhlas zastupitelstvo.

Stát zkouší, co vydržíme, tvrdí starostové obcí, kterým vadí přehnaná administrativa, kterou po nich stát požaduje a na kterou jim nedává peníze. Ale především to, že peníze v rozpočtech obcí kvůli současnému zákonu nepřibývají tak rychle jako ve městech.

"Tím se snižuje kvalita života na venkově a ten se vylidňuje," uvádí petice, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo venkova?

Obce mimo jiné požadují, aby stát zastavil prohlubující se rozdíl mezi příjmy malých a velkých měst - a mimo jiné chtějí mít zastání i ve vládě. Požadují nové ministerstvo - ministerstvo venkova.

Dnes má agendu venkova na starost ministerstvo zemědělství a částečně ministerstvo pro místní rozvoj.

Infobox

Co tvoří příjmy obcí:

  • 60 % daně a poplatky
  • 20% dotace
  • 13 % tvoří nedaňové příjmy
  • 6 %  kapitálové příjmy

Jak stát dělí daně:

  • Stát rozděluje obcím 20,59 procent tzv. sdílených daní
  • Dělí je podle zařazení obce do velikostní kategorie a podle počtu obyvatel.
  • Celkově jsou obce rozděleny do 14 velikostních kategorií a každé kategorii je přidělen koeficient, podle toho se odvozuje podíl na výnosech daní pro obce příslušné kategorie.
  • Koeficienty ale podle menších obcí ukazují na více než šestinásobný rozdíl ve výnosech daní mezi nejmenšími a největšími obcemi na obyvatele.

"Stát nemá zájem o venkov, pojem není legislativně upraven, ani není jasná odpovědnost jednoho orgánu státní správy, který by zastupoval zájmy venkova," tvrdí autoři petice.

Zákonodárci by podle obcí měli napsat nový zákon "o venkově České republiky", který by uzákonil větší odpovědnost ministerstva zemědělství za rozvoj malých obcí - nebo jej dokonce přejmenoval na zmíněné ministerstvo venkova.

"Mělo by se o tom diskutovat. Založit zcela nové ministerstvo pro venkov ale zřejmě není reálné," řekl Aktuálně.cz poslanec Ladislav Šustr (KDU-ČSL). V Poslanecké sněmovně funguje pouze podvýbor pro rozvoj venkova.

"Máme problémy i s tím získat peníze z evropských fondů. Když nemáme dost peněz v rozpočtech z daní, nemůžeme se na projektech podílet. A banky nám na to nejsou ochotné půjčovat," řekl Aktuálně.cz starosta Bělotína na Přerovsku Eduard Kavala, jehož obec se k petici připojila.

Ústavní soud možná zasáhne

Starostům obcí vadí i to, že si mezi sebou obce a města přetahují obyvatele jen proto, aby se dostaly do "vyšší" kategorie počtu obyvatel. Ta totiž v kontextu zákona zároveň znamená, že mohou získat i desítky milionů ročně z daní navíc.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Proti zákonu podala už loni v létě skupina senátorů ústavní stížnost. Argumentují stejně jako zástupci obcí.

"Stanovením velikostních kategorií obcí státní moc vědomě urychluje likvidaci malých obcí. Vláda tím podniká přímý útok na ústavně garantovanou rovnost v právech, ale i na ústavně zaručenou samosprávu," uvádí se ve stížnosti.

Soud se problémem dodnes nezabýval. O zrušení zákona musí rozhodnout plénum soudu.

"Čekáme na stanovisko Senátu jako účastníka řízení, příští měsíc bychom už měli mít všechny podklady k rozhodování," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Zákon nově a spravedlivěji

Lidovečtí ekonomové nyní přišli s tím, že se pokusí zákon přepsat.

Lidovci: Kupčení s lidmi má zmizet ČTĚTE ZDE

Poslanec Ladislav Šustr, který je autorem předchozího zákona, připouští, že je ho potřeba změnit. Nyní začal iniciovat na ministerstvu financí, které vede jeho spolustraník Miroslav Kalousek, novelu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Nikdy to nebude absolutně spravedlivé, ale měli bychom i přihlédnout k tomu, jakou má obec dopravní dostupnost, kolik kilometrů silnic musí udržovat nebo jestli musí platit provoz školy," řekl Aktuálně.cz.

Starosta Kavala míní, že hrát roli při dělení daní by měla také plocha katastru, kterou obec musí spravovat a nebo kolik firem v obci působí.

"Nebrečíme, ani nezávidíme velkým centrům. A také jsme nikdy neřekli, že jim chceme sebrat peníze. Může se to udělat jinak. Peníze se mohou ušetřit, když se omezí administrativa. Chceme jen stejné vstupní podmínky, aby tady nebyly tak propastné rozdíly," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy