Praha - ODS loni hospodařila s přebytkem 9,5 milionu korun před zdaněním, v kladných číslech skončilo její hospodaření po letech propadu i v roce 2015, na trendu se podle mluvčí strany Jany Havelkové podílela zejména úsporná opatření. Na říjnové senátní a krajské volby občanští demokraté vynaložili 51,5 milionu korun. Téměř celé náklady přitom mohli pokrýt z darů v celkové výši 48,4 miliony korun. Vyplývá to z výroční zprávy o hospodaření, kterou občanští demokraté odevzdali sněmovně.
"Celkové výnosy dosáhly 128,9 milionu korun, náklady 120 milionu korun," uvedla Havelková. Na mzdy 42 zaměstnanců občanští demokraté vynaložili 24,8 milionu korun, na provozní výdaje 43,9 milionu korun. V příjmech převládl příspěvek od státu ve výši 60 milionů korun. Z nájmů a prodejů získala ODS 9,2 milionu korun, dva miliony z pořádání akcí. Zhruba pětinu z celkového objemu darů činí příspěvky senátora a podnikatele Ivo Valenty, který ODS loni daroval deset milionů.
Na členských příspěvcích vybrala ODS 6,7 milionu korun, k poslednímu prosinci minulého roku měla kdysi vládní strana 14 123 členů sdružených v 998 místních, 90 okresních a 14 krajských organizacích. V manažerské síti ODS pracuje 22 zaměstnanců, hlavní kancelář má 16 zaměstnanců a parlamentní kluby čtyři.
Strana vlastní pozemky v účetní hodnotě 7,5 milionu korun a budovy v účetní hodnotě 72 milionů korun, na kterých je zástavní právo. Eviduje jeden dlouhodobý úvěr ve výši 68,6 milionů korun.
ODS je podle zprávy také polovičním vlastníkem společnosti s ručením omezeným Adved a loni se podílela padesáti procenty na založení Institutu pro pravicovou politiku, který se má od letošního roku věnovat výzkumu a publikační a vzdělávací činnosti v oblasti rozvoje demokracie.
Předloni celkové náklady ODS činily 85,3 milionu korun, zatímco celkové výnosy dosáhly částky 114,5 milionu. Obdržela dary v celkové výši 25,5 milionu.