Občanský zákoník v úzkých. Kvůli partnerství gayů

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 8. 2011 16:50
Občanský zákoník míří do druhého čtení a stále ještě se upravuje
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Registrované partnerství je výstřelek a do nového občanského zákoníku nepatří.

Je to součást českého práva a nemůžete zavírat oči a dělat, že není.

Tyto dvě pozice se při projednávání nového občanského zákoníku střetly na společné expertní komisi právníků a poslanců na půdě Poslanecké sněmovny.

Občanský zákoník má přitom za sebou už první sněmovní čtení a dostaly ho k projednání výbory. Přesto expertní skupina stále ještě pitvá jednotlivé formulace ve zhruba třech tisících paragrafech a některé navrhuje dokonce zcela vyškrtnout.

Registrované partnerství? Nepatří tam!

Kartu registrovaného partnerství osob stejného pohlaví teď při projednávání rodinného práva vytáhl senátor a stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier.

"V našem právním řádu je. A to, že v novém občanském zákoníku není zmíněn, považuji za zásadní rozpor se zadáním," prohlásil na jednání expertní komise Dienstbier.

"Z mé strany to byla podmínka schválení zákoníku. A ta trvá," ohradil se místopředseda ústavněprávního výboru Marek Benda (ODS). "Registrované partnerství považuji za výstřelek, nebudu ho potvrzovat občanským kodexem."

A vzápětí pohrozil: "Snižuje to míru průchodnosti zákoníku, pokud to tam bude."

K oběma poslancům se přidala skupina právníků. Zastánci Dienstbierova názoru argumentovali tím, že registrované partnerství platí, existuje a nelze ho zahrnout nikam jinam, než do občanského kodexu. Zazněl i radikální názor: pokud tam není registrované partnerství, nemělo by tam být ani rodinné právo jako takové.

Odpůrci argumentovali tím, že by se musela vyřešit provázanost např. i s dědickým právem.

Zda tam nakonec bude, není jasné, ministerští legislativci komisi upozornili, že je to spíše politické rozhodnutí. "Necháme to na další dohodě," uzavřel debatu náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Manželka a "pouhá" družka

Už debata nad celým oddílem o rodinném právu ukázala poměrně ostrou linii mezi "konzervativnějšími" poslanci a právníky a zbytkem komise. Např. o tom, zda má mít družka stejná práva jako manželka.

"Ale spousta lidí žije tzv. na hromádce, normálně fungují a mají děti," namítal Jiří Dienstbier. Odpůrci ale opakovaně tvrdili, že by to podkopalo tradiční rodinu.

Obsáhle se diskutovalo i o společném jmění manželů. Zákoník totiž mluví o "obvyklém vybavení rodinné domácnosti", což kritikům umožnilo otázky, co tam vlastně patří. Praktický dopad to přitom má velký: při dělení majetku, při vydávání společného jmění nebo pro případ exekucí.

Diskuse zabíhala do takových podrobností, co je "nezbytně nutné vybavení domácností". Ze strany vládních legislativců zaznívaly názory, že zatímco televize tam nepatří, kuchyňská linka - nutná pro výrobu jídla - ano.

Dienstbier: Měli by to přepracovat

"Zákoník je tak nehotový materiál, že kdyby byli při smyslech, tak ho sami stáhnou a dopracují," řekl po jednání sociálně demokratický senátor Dienstbier. Jeho strana ostatně nepodpořila zákoník v této podobě ve sněmovně už hned v prvním čtení.

"Pracuje se na něm deset let," hájí zákoník Pospíšilův náměstek Korbel. Ministerstvo a zastánci kodexu opakovaně zdůrazňují, že přináší větší ochranu soukromého majetku, zvýhodňuje věřitele před dlužníky a nově definuje postavení rodiny oproti současnému "socialistickému rodinnému právu".

Podle připomínek expertů teď ministerští legislativci jednotlivé paragrafy dolaďují, upravují nebo úplně škrtají.

"Výsledkem bude komplexní pozměňovací návrh," vysvětluje další pouť zákoníku sněmovnou Korbel.

Poslanci tak na podzim ve výborech začnou probírat dosti pozměněný kodex, než který prošel prvním čtením.

V tuto chvíli se ovšem zdá, že opozice - ČSSD ani KSČM - nový kodex nepodpoří. Hlasy, že by se měl vrátit z podzimního druhého čtení zpátky do výborů nebo k dopracování, zazněly už i z řad TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy