KSČM cupovala občanský zákoník, vláda ho ale protlačila

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2011 13:29
Nový kodex odborníci připravovali 10 let. Čítá více než 3000 paragrafů, platit má od roku 2013
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Několik hodin opoziční poslanci kritizovali návrh nového občanského zákoníku, a stejně jim to - podle očekávání - nebylo nic platné. Poslanecká sněmovna jej hlasy vládní trojkoalice poslala do druhého čtení.

KSČM neuspěla s návrhem na zamítnutí kodexu ani s návrhem na jeho vrácení k přepracování. Předlohu kritizovali i sociální demokraté, na jejichž žádost bude mít ústavně-právní výbor na projednání návrhu tři měsíce.

Nový občanský zákoník znamená podle předkladatelů rozchod s komunistickým právem. "Pokud se jej podaří schválit, ovlivní život všech lidí na desítky let," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

V současnosti v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Ministr podotkl, že navzdory tomu špatně upravuje dědictví, náhradu škod nebo nezpůsobilost k právním úkonům. "Mohl bych uvádět desítky institutů," zdůraznil.

Nový kodex připravovali odborníci deset let. Pospíšil zdůraznil, že vláda je připravena debatovat o případných úpravách předlohy, obává se ale nepromyšlených návrhů poslanců.

Návrh nejvíce kritizovali komunisté. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče zpřetrhá nynější vazby a přinese právní nestabilitu. Grospič také poukázal na to, že předloha podle něho straní vlastníkům bytů a bohatším lidem obecně.

"Ztíží situaci velké části obyvatel," soudí Grospič, který také přednesl návrh na zamítnutí, případně na vrácení předkladateli k přepracování.

Námitky k jednotlivým ustanovením zákoníku měli i někteří koaliční poslanci. Vlastě Parkanové (TOP 09) se například nezamlouvá úprava zvířete. Podle kodexu sice nemá být věcí, ale jiné paragrafy prý nepřináší nic nového proti současnému stavu.

Poslanci vesměs volali po důkladném projednání zákoníku. Čítá více než 3000 paragrafů a má platit od roku 2013. Kodex upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Novými pravidly se tak bude řídit například dědictví, norma umožní například bez problémů věnovat umělecké dílo galerii. Bude možné si osvojit i zletilou osobu.

U náhradního mateřství zákon výslovně řekne, že druhá žena má právo si dítě osvojit. Bude také možné uzavřít dohodu o odděleném majetku, v takovém případě norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako současnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy