KSČM cupovala občanský zákoník, vláda ho ale protlačila

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2011 13:29
Nový kodex odborníci připravovali 10 let. Čítá více než 3000 paragrafů, platit má od roku 2013
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Několik hodin opoziční poslanci kritizovali návrh nového občanského zákoníku, a stejně jim to - podle očekávání - nebylo nic platné. Poslanecká sněmovna jej hlasy vládní trojkoalice poslala do druhého čtení.

KSČM neuspěla s návrhem na zamítnutí kodexu ani s návrhem na jeho vrácení k přepracování. Předlohu kritizovali i sociální demokraté, na jejichž žádost bude mít ústavně-právní výbor na projednání návrhu tři měsíce.

Nový občanský zákoník znamená podle předkladatelů rozchod s komunistickým právem. "Pokud se jej podaří schválit, ovlivní život všech lidí na desítky let," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

V současnosti v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Ministr podotkl, že navzdory tomu špatně upravuje dědictví, náhradu škod nebo nezpůsobilost k právním úkonům. "Mohl bych uvádět desítky institutů," zdůraznil.

Nový kodex připravovali odborníci deset let. Pospíšil zdůraznil, že vláda je připravena debatovat o případných úpravách předlohy, obává se ale nepromyšlených návrhů poslanců.

Návrh nejvíce kritizovali komunisté. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče zpřetrhá nynější vazby a přinese právní nestabilitu. Grospič také poukázal na to, že předloha podle něho straní vlastníkům bytů a bohatším lidem obecně.

"Ztíží situaci velké části obyvatel," soudí Grospič, který také přednesl návrh na zamítnutí, případně na vrácení předkladateli k přepracování.

Námitky k jednotlivým ustanovením zákoníku měli i někteří koaliční poslanci. Vlastě Parkanové (TOP 09) se například nezamlouvá úprava zvířete. Podle kodexu sice nemá být věcí, ale jiné paragrafy prý nepřináší nic nového proti současnému stavu.

Poslanci vesměs volali po důkladném projednání zákoníku. Čítá více než 3000 paragrafů a má platit od roku 2013. Kodex upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Novými pravidly se tak bude řídit například dědictví, norma umožní například bez problémů věnovat umělecké dílo galerii. Bude možné si osvojit i zletilou osobu.

U náhradního mateřství zákon výslovně řekne, že druhá žena má právo si dítě osvojit. Bude také možné uzavřít dohodu o odděleném majetku, v takovém případě norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako současnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy