Soudy o odškodnění smrtí neskončí, nárok zdědí děti

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 5. 2011 14:07
Současnou praxi má změnit nový občanský zákoník
Foto: Jan Langer

Praha - Někdy cynická praxe nemocnic a pojišťoven, které roky natahují soudní spory s lidmi poškozenými špatnou péčí lékařů, by měla skončit.

Dosud pojišťovny i jiné subjekty jednoduše čekaly na to, že se pacient konce soudního sporu nedožije a jeho nárok v souladu se současnými zákony zanikne. Nový občanský zákoník, který ve středu schválila vláda, ale v tomto směru přináší obrat o sto osmdesát stupňů.

Odškodnění bude napříště součástí dědictví. Peníze si budou dál moci nárokovat pozůstalí.

"Nejde jen o náhrady za újmy na zdraví, ale třeba i odškodnění v případě pomluvy nebo poškození dobré pověsti," říká k tomu šéf autorského týmu nového občanského zákoníku Karel Eliáš.

Pokud soud už běží, věc je jasná

Nárok přejde podle nového zákona na dědice pod podmínkou, že se o něj dotyčný před svou smrtí přihlásil, třeba žalobou u soudu, nebo pokud ten, kdo škodu způsobil, nárok uznal.

Co stojí v novém zákoně?

Hlava III Dědické právo

Díl 1 Právo na pozůstalost

§ 1466 (1) Dědické právo je právo na pozůstalost nebo na poměrný podíl z ní. (2) Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, kromě práv a povinností vázaných výlučně na jeho osobu, ledaže byly jako dluh uznány nebo uplatněny u orgánu veřejné moci.

Podle další z autorek nového zákoníku Michaely Zuklínové současný zákon dělá problémy hlavně v případě sporů o bolestné, náhradu za snížení společenského uplatnění a sporů na ochranu osobnosti.

"Nejvyšší soud rozhodl, že v případě bolestného a snížení společenského uplatnění nároky zanikají smrtí a analogicky rozhodl i v případech zadostiučinění třeba za urážky a podobně. Pak tu ale zůstávají rodiny, které za dvacet let prosoudily statisíce...," upozorňuje Zuklínová.

Češi se žalob na nemocnice už nebojí

Případů, kdy se Češi rozhodnou zažalovat nemocnici či lékaře za újmu, v posledních letech strmě stoupá. Odborníci upozorňují, že pacient má šanci uspět, ale téměř nikde to nejde rychle.

"Tyto případy nejsou vlastně nikdy jednoduché. Je nutné provést mnoho důkazů, zpravidla je nutný znalecký posudek. Znalecké ústavy, kde posudky vznikají, už jsou nyní zahlcené a řízení se protahuje. Pro klienty, kteří mají pocit křivdy a ublížení, je někdy navíc psychicky náročné sledovat vývoj sporu. Jsou zpochybňovány a přezkoumávány okolnosti, které jim připadají naprosto jasné," říká advokátka Hana Bernatová, která se na podobný druh sporů specializuje. 

Aktuálně.cz před časem informovalo například o soudním martyriu dnes osmdesátiletého Miloše Chválka z Brna, který se jedenáct let soudil o odškodnění s brněnskou fakultní nemocnicí, ačkoli znalci jednoznačně určili, že tamější lékař chyboval, přehlédl nádor v tlustém střevě a vinou toho musí mít pan Chválek doživotně vývod.

Tento případ měl dobrý konec. Na stranu někdejšího pacienta se postavil Ústavní soud a odškodnění přišlo. 

 

Právě se děje

Další zprávy