reklama
 
 

Člen mediální rady: Obama je maňásek řízený Židy

30. 3. 2015 17:51
Dalibor Matulka je členem vysílací rady a poradcem místopředsedy Nejvyššího soudu. Na webu se přidal k zastáncům teorie židovského spiknutí. "Byl bych zdrženlivější ve vyjadřování," říká jeho šéf.

Praha - Svět ovládají Židé a Obama je jen maňásek v jejich rukou. Podobnými nenávistnými výroky zavánějícími antisemitismem je internet zaplevelen. Neobvyklé však je, když se jimi prezentuje člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a poradce místopředsedy Nejvyššího soudu.

Bývalý poslanec za KSČM Dalibor Matulka totiž v pátek ve veřejné facebookové diskusi svého "kolegy" Štěpána Kotrby (ten býval členem Rady Českého rozhlasu) uvedl: "Zbrojní výroba je přece už dávno v rukou Izraelitů. Z holokaustu se dobře poučili, teď ovládají svět oni. Obamové jsou jen maňásci v jejich rukou."

Reagoval tak na příspěvek svého stranického kolegy Jiřího Dolejše, který v reakci na průjezd amerických vojáků napsal, že důležitější než konvoj bude to, zda nebudou obnoveny závody ve zbrojení.

Mám právo na názor

Sám Matulka je tím, že tento jeho výrok vyvolal zájem, překvapen. "Je to můj názor. Kdybych si to nemyslel, tak bych to nepsal," uvedl.

A na otázku, zda mu připadá v pořádku, že se takto prezentuje poradce místopředsedy soudu a současně ten, kdo má dohlížet na objektivitu a nezávislost médií, reaguje udiveně: "To budeme cenzurovat názory? Jakou má souvislost to, že jsem v radě? Jako člen rady bych měl mít jen ty nejsprávnější nebo oficiální názory?" uvedl komunista.

Jednašedesátiletý Matulka byl v letech 1992 až 2002 poslancem za KSČM. Předtím pracoval jako kontrolor v Krajském a později Městském úřadu národního zdraví v Brně, kde vyřizoval stížnosti občanů.

Po roce 2002 se stal asistentem soudce Nejvyššího soudu a současně členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kde v roce 2009 obhájil mandát. Ten mu končí letos v květnu a opakovat jej už nemůže.

Nestojí nám za reakci

"Může nám to být akorát líto, že člověk v takovýchto funkcích může mít takový názor," reagoval tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Podle něj je to překvapivé zejména kvůli Matulkově členství v RRTV, která se podílí na formování veřejného mínění.

"Tam to může být trošku nebezpečné. Ale je nutno vnímat, že to bylo v internetové diskusi, a ne ve veřejném prohlášení. V tom případě bychom na to nějak museli reagovat," říká. Matulkovo vyjádření proto židovské organizaci za žádnou reakci nestojí. "Nemyslím, že bychom mu měli dělat reklamu," dodal.

Pociťuji úlevu, že končí

Vedení soudu je ve vyjadřování se k Matulkovu výroku zdrženlivé. Místopředseda soudu Roman Fiala, pro kterého Matulka pracuje, považuje jeho výroky za nešťastné.

"Je to názor, který rozhodně nesdílím. Ale kladu si otázku, nakolik to, že někde prezentoval svůj osobní názor, je špatné. Já bych byl ale mnohem zdrženlivější ve vyjadřování," řekl Fiala.

Předseda soudu Pavel Šámal se k Matulkovým tvrzením zatím nechtěl vyjadřovat. V pondělí totiž nebyl v kanceláři a neměl ani přístup na internet. "Musím se s tím seznámit, na základě toho to projednáme s tím zaměstnancem a uvidíme, co s tím budeme dělat," uvedl Šámal.

"Doktor Matulka naštěstí končí a já pociťuji jistou úlevu," říká předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí s poukazem na to, že Matulkovi již za necelé dva měsíce končí mandát. "Na takový výrok musel člověk hodně dlouho studovat, aby přišel na něco tak pozoruhodného," dodal.

Matulkovo prohlášení na adresu Židů Krejčího po osobní zkušenosti s ním příliš nepřekvapuje. V radě totiž proslul výraznými, až extremistickými názory. "Ale už nemůže opakovat mandát, takže nemá cenu se tím zabývat," dodal Krejčí.

autor: Marek Pokorný | 30. 3. 2015 17:51

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama