O vydání Parkanové rozhodne sněmovna až koncem týdne

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
10. 7. 2012 6:30
Respekt mezitím píše o tajné schůzce "Kalouskova emisara" s nadřízenými vyšetřovatelů
Vlasta Parkanová.
Vlasta Parkanová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O vydání, či nevydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové trestnímu stíhání rozhodne sněmovna nejdřív koncem tohoto týdne.

Policie Parkanovou podezřívá, že se dopustila trestného činu tím, že si jako ministryně obrany nenechala vypracovat posudek o "obvyklé ceně" armádních letounů CASA. Škodu, která tímto nákupem státu vznikla, odhadli policisté na 658 milionů korun.

V úterý rozhodne mandátový a imunitní výbor, jaké doporučení celé sněmovně dá. Toto usnesení musí dostat sněmovna alespoň 24 hodin před hlasováním.

"Někteří kolegové sice říkali, že pokud nikdo nevznese námitku, mohli bychom i dříve, ale upozornil jsem je, že by pak toto hlasování sněmovny mohlo být napadeno u Ústavního soudu," říká člen imunitního výboru a šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Opozice proto navrhne zařadit hlasování do programu nejdříve ve čtvrtek nebo v pátek.

Doporučení "vydat" je velmi pravděpodobné

Část poslanců z imunitního výboru dál tvrdí, že se definitivně rozhodne až v úterý. "Jsem spíše pro vydání, ale definitivně se rozhodnu až po jednání výboru," řekla Aktuálně.cz poslankyně za ODS Ivana Weberová.

"Počkám zítra na jednání," odpověděl její stranický kolega Jan Vidím nebo poslankyně za Věci veřejné Jana Drastichová.

Naopak poslanec za TOP 09 Jiří Skalický je nyní spíše proti: "Z věcného hlediska a na základě faktů se mírně kloním k doporučení nevydávat."

Na základě rozložení sil ve výboru se ale dá čekat, že výbor doporučí sněmovně Parkanovou vydat: z 15 členů jsou 4 za ČSSD, která je pro vydání, stejně jako komunisté, kteří jsou dva. Pro vydání - navzdory opatrné odpovědi poslankyně Drastichové - jsou i Věci veřejné.

"My máme jasno. Toto vyšetřování probíhá od října 2010 a je mnohem širší. Takže překazit ho nechceme," řekl našemu deníku předseda VV Radek John.

S poslanci za VV je to při plné účasti už 8 členů výboru spíše pro, přidat se mohou i někteří z ODS nebo TOP 09.

Doporučení bude přitom pro část sněmovny klíčové: předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura už dříve prohlásil, že pro něj bude rozhodující jednoznačné "vydat", aby zvedl ruku pro. Podobně i jeho protějšek z TOP 09 Petr Gazdík bude pro, pokud to doporučí výbor nebo nedoporučí nic. V případě negativního stanoviska výboru by i on byl proti.

Tajná schůzka na policii a Kalouskův telefonát

Mezitím týdeník Respekt přišel s další informací: podle pondělního článku se sešel "bývalý detektiv protikorupční jednotky a nyní člověk spojený s ministerstvem financí" s šéfy vyšetřovatelů kauzy CASA a měl je přesvědčovat, aby případ "poslali k ledu".

Popis se hodí na nynějšího šéfa Finančně analytického útvaru ministerstva Milana Cícera.

Ten ale jakoukoliv schůzku pro Aktuálně.cz popřel: "Můžu jednoznačně vyloučit, že jsem se takové schůzky zúčastnil. Když jsem ten článek četl, tak jsem se až lekl, že si spojí jedna a jedna a budou si myslet, že jsem to byl já. O schůzce jsem ale ani nevěděl."

"To jen upevňuje víru v to, že by se mělo rozhodnout o vydání. Kdoví, co na tom je, nevěřím stoprocentně informacím v médiích. Na druhé straně to zapadá do soukolí toho, co se kolem této kauzy dělo," komentuje informace Respektu sociální demokrat Jeroným Tejc.

"Nemáme podrobné informace. Ale za sebe říkám, že zvláštnosti kolem této kauzy jsou nepřijatelné, informace v médiích vrhají špatné světlo na politiku," říká poslanec z vládního uskupení kolem Karolíny Peake LIDEM Radim Vysloužil.

Kalousek telefonát nepopírá, schůzku ano

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík naopak požaduje, aby se policie k údajné schůzce vyjádřila: "Ať řeknou, s kým z okolí ministra Kalouska se tedy sešli, nebo ať řeknou, že žádná schůzka nebyla."

Schůzku, která by proběhla s jeho vědomím, popírá i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který jinak je proti vydání Parkanové k trestnímu stíhání. Předchozí telefonát vyšetřovateli Jiřímu Mazánkovi přitom nepopřel, odmítl jen tvrzení, že Mazánkovi vyhrožoval vyhazovem od policie.

Kalouskovým telefonátem vyšetřovateli se zabývala i vláda, a to minulý týden. Premiér přitom doporučil ministrům, aby s policií nekomunikovali tímto způsobem, ale jen oficiálně a písemně.

Koupi čtyř letounů CASA jednomyslně schválil 20. dubna 2009 kabinet premiéra Mirka Topolánka. V tu dobu vládl už téměř měsíc v demisi. Přes výhrady odborníků i některých členů sněmovního výboru pro obranu pak kontrakt posvětil i překlenovací kabinet Jana Fischera.

Samotný nákup letadel provázela již od počátku řada pochybností. Ministerstvo obrany vybralo stroje, které stály 3,6 miliardy korun, bez řádného tendru a kontrakt se společností Omnipol byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy