Praha - O osudu opery Národního divadla v Praze, jejíž transformace byla zahájena loni v lednu, rozhodne příští vláda. Na pondělním slavnostním zahájení 131. divadelní sezony ND v historické budově to řekl předseda vlády Jiří Rusnok.
O přeměně pražské operní scény, která vyvolala mnoho protestů zaměstnanců bývalé Státní opery Praha a části odborné veřejnosti, rozhodlo ministerstvo kultury pod vedením Jiřího Bessera.
"Řešíme něco, co nadrobili jiní. Domluvili jsme se, že v rámci svazku Národního divadla budou pokračovat dvě opery a na další rozhodnutí je čas. Musíme získat dostatek dat a je to určitě otázka pro příští vládu. Navíc to není nic, co by mohl rozhodovat ředitel divadla, za počet oper v Praze i jinde odpovídá stát," řekl nový ředitel Národního divadla Jan Burian. Dodal, že v tuto chvíli se nelze vracet do do by před transformací, protože by to způsobilo ještě větší chaos než uskutečněná fúze.
Se zástupci operních souborů se ředitel Burian setká v pondělí odpoledne, aby je seznámil s novým vedením a změnami v repertoáru.
Krajčo a Donutil končí, sezona ND ale začne podle plánu
Začátek nové sezony v ND předznamenaly bouřlivé události kolem první české scény. První srpnový den, kdy se Burian ujal funkce, jej odvolal nový ministr kultury v úřednickém kabinetu Jiří Balvín. Vysloužil si za to kritiku a premiér Rusnok Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce, což se druhý den stalo.
"Okolnosti startu sezony mě bolí, jako ekonom a manažer jsem zvyklý korigovat rozhodnutí svá i svých spolupracovníků," podotkl Rusnok, který byl prvním premiérem asistujícím u zahájení nové sezony ND.
Na protest proti způsobu odvolání ředitele dala téměř polovinu souboru včetně uměleckých vedoucích výpověď. Burian se s většinou umělců později dohodl, že vzali výpověď zpět.
Definitivní odchod však potvrdil Richard Krajčo, který ještě v září a říjnu odehraje plánované reprízy Richarda III. a inscenace Bláznivý den aneb Figarova svatba, a Miroslav Donutil. Ten bude v úspěšných inscenacích Sluha dvou pánů, Věc Makropulos a Revizor vystupovat jako externista.
Pozornost vyvolaly také výsledky auditu, který si Burian nechal udělat před svým nástupem. Zpráva o zjištění stavu v ND uvádí pochybení v oblasti veřejných zakázek a odměňování zaměstnanců. Účetnictví ND nyní prověřuje finanční úřad, ten může divadlu dopočítat neodvedené daně až šest let zpátky. Burian zdůrazňuje, že nemá v úmyslu kriminalizovat své předchůdce Jiřího Srstku a Ondřeje Černého, ale chce sladit dosavadní praxi s platnými zákony. Oba bývalí ředitelé ND se závěry auditu nesouhlasí.
"Kombinace pracovního poměru a plateb podle autorského zákona je nade vší pochybnost protiprávní. Legislativa se od 90. let změnila a celá věc nemá nic společného s takzvaným autorským zákonem. Národní divadlo buď zaspalo, nebo jeho vedení nemělo dobré rádce," dodal Burian.