Ostrava - Krajský soud v Ostravě rozhodne o stížnostech na vazbu v kauze Nagyová nejdříve koncem týdne.
Senát nadále studuje spisový materiál, řekla mluvčí soudu Lucie Böhmová.
"Senát se dál seznamuje s obsáhlým spisovým materiálem. Rozhodovat o stížnostech na uvalení vazby obviněných bude nejdříve ve čtvrtek či v pátek," vysvětlila mluvčí soudu.
Podle ní je pravděpodobné, že senát bude rozhodovat v neveřejném zasedání. V tom případě by se obvinění k soudu nepředváděli. Soud by rozhodl bez jejich vyslechnutí. "Vše se ale může změnit," řekla.
Ve dvou kauzách, které spojuje Jana Nagyová, bylo obviněno osm lidí. Ostravský okresní soud poslal do vazby sedm z nich, šest obviněných si nakonec podalo stížnost proti vzetí do vazby.
"Mám informaci, že se bude rozhodovat tento týden. Vzhledem k tomu, že někteří významní svědci jmenovaní výslovně v usnesení okresního soudu v Ostravě jako důležití vyslechnuti nebyli a nejsou ani na tento týden v programu výslechu svědků, tak se domnívám, že to rozhodnutí je jasné, že vyhověno nebude," řekl advokát Jany Nagyové Eduard Bruna u pondělního soudu s Karlem Randákem, kde Nagyová figuruje jako poškozená.
V jednom z případů jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem.
Ředitelka kanceláře bývalého premiéra Petra Nečase Jana Nagyová podle policie stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí. Tehdejší poslanci ODS Šnajdr, Fuksa a Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů. Tím umožnili schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády.
Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.
Žalobci chtějí i Nečase
Žalobci chtějí po sněmovně, aby k trestnímu stíhání v tomto případu vydala i expremiéra Nečase. O zbavení imunity bude už ve středu jednat mandátový a imunitní výbor, který pravděpodobně stanoví harmonogram projednávání žádosti a rozhodne o tom, zda si vyžádá předložení trestního spisu.
Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr. Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně je ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Až budou vyslechnuti svědci
Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho šéf Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.
Skupina ve vazbě skončila především z obavy, že by při pobytu na svobodě mohla ovlivňovat svědky. Toto riziko pomine v okamžiku, kdy budou svědci vyslechnuti.
"Jakmile budou provedeny všechny výslechy, které potřebujeme k zadokumentování, tak potom není důvod, aby obvinění ve vazbě setrvávali," řekl už dříve Ištvan.
"Podle rozvrhu práce dozorového státního zástupce odhadujeme, že v obecné rovině by ten termín neměl překročit polovinu srpna, ale to nevylučuje, že u některých obviněných může dřív nastat samozřejmě situace, kdy budou všichni svědkové vyslechnuti, u některých může nastat situace později," dodal.