O post u mezinárodního tribunálu v Haagu usiluje žalobce Zeman i soudkyně Hrdličková

ČTK ČTK
4. 5. 2022 19:05
Do výběrového řízení na soudce u Mezinárodního trestního soudu, které vypsalo ministerstvo zahraničí, se přihlásili dva lidé. Jedním z nich je bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jeho konkurentkou je současná předsedkyně zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková. Uvedl to server Seznam Zprávy.
Foto: ČTK

Lhůta na podání přihlášky do výběrového řízení skončila 31. března. "Přihlásili se dva vysoce kvalifikovaní uchazeči, jejich jména sdělovat nemůžeme. Komise, jejíž složení se řídí pravidly v usnesení vlády, vybere vhodného kandidáta. Na základě tohoto výběru ministerstvo zahraničních věcí vypracuje materiál, který se dále předkládá na vládě," uvedla mluvčí ministerstva Lenka Do.

Ministerstvo hledalo odborníka na trestní právo s praxí v oboru i odborníky na mezinárodní humanitární právo a lidská práva. Hrdličková Seznam Zprávám potvrdila, že se o místo uchází. Zeman nechtěl svou případnou účast ve výběrovém řízení komentovat.

Mezinárodní trestní soud je nezávislý orgán, který není součástí OSN. Jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů ve světě. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

Zeman v letech 1998 až 2001 působil jako právní čekatel Okresního státního zastupitelství Plzeň-město. Po jmenování státním zástupcem v roce 2001 byl na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté nastoupil na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně do mezinárodního odboru.

V letech 2004 až 2011 byl prvním zástupcem Česka u Eurojustu, což je instituce EU pro právní spolupráci se sídlem Haagu. Stal se zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí. Od 1. ledna 2011 do 30. června 2021 byl nejvyšším státním zástupcem.

Hrdličková působí jako předsedkyně zvláštního tribunálu pro Libanon. Vznikl v reakci na atentát na bývalého libanonského předsedu vlády Rafíka Harírího v roce 2005. Tribunál rovněž sídlí v Haagu.

 

Právě se děje

Další zprávy