reklama
 
 

Bratr ministra Pelikána jako pojistka únosců. Věděli jsme o něm, tvrdí Češi věznění v Libanonu

23. 11. 2017 5:30
O roli orientalisty Petra Pelikána, bratra ministra spravedlnosti, při vyjednávání o svém propuštění věděli také věznění Češi. Dozvěděli se o jeho příletu, když se jich únosci ptali, jestli má český ministr spravedlnosti bratra.

Praha/Bejrút - Pětice Čechů, které před dvěma lety unesli v Libanonu, se už od svých únosců dozvěděla, že o jejich propuštění usiluje orientalista a bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán. Tři z pěti unesených to nezávisle na sobě potvrdili deníku Aktuálně.cz.

Cestu na Blízký východ v polovině roku 2015 zorganizoval právník Jan Švarc, který pracoval pro Libanonce s ukrajinským pasem Alího Fajáda. Toho předtím zadržela česká policie a soud měl rozhodnout o jeho vydání do USA. Švarc přizval dva reportéry jindřichohradecké televize Pavla Kofroně a Miroslava Dobeše, překladatele Adama Homsiho a agenta Vojenského zpravodajství Martina Psíka. Právě za propuštění Fajáda pak Libanon s českou vládou vrácení Čechů vyměnil.

Češi se o Pelikánově příletu dozvěděli, když se jich na něj únosci zeptali. "Přišli za námi s tím, jestli má ministr Pelikán bratra. Když jim pan Švarc odpověděl, že ano, tak odešli. Později odpoledne se vrátili a sdělili nám, že přiletěl bratr ministra Pelikána s výpravou a že tam bude čekat, dokud nás nepustí. Že nás potom odveze zpátky," popsal pro Aktuálně.cz kameraman Kofroň. 

Na otázky únosců týkající se Petra Pelikána si vzpomíná i advokát Švarc, který si ale nejprve vzpomněl na ministrova druhého bratra Tomáše, který také pracuje jako advokát. To, že šlo ve skutečnosti o orientalistu Petra Pelikána, zjistil až později. "Ale to, že je pan Pelikán v Libanonu, jsme věděli. Řekli nám to," uvedl advokát.

Také překladatel Homsi potvrzuje, že se o Pelikánově přítomnosti dozvěděl ještě v zajetí. "Únosci netušili, kdo to vůbec je. Kromě toho, že se ptali, jestli má ministr bratra, se zajímali o to, jestli má něco společného s mezinárodním právem a podobně," doplnil.

Po propuštění, těsně před odletem do Česka, tuto informaci podle Homsiho potvrdili i oficiální představitelé české nebo libanonské strany. 

Petr Pelikán do Bejrútu přiletěl v lednu, únosci pak Čechy propustili na začátku února. Přestože pětice dostala informaci o tom, že právě s Pelikánem mají odletět zpět do vlasti, nestalo se tak.

Podle Homsiho je to logické. "Řekli nám, že je v Libanonu jako záruka, aby dodal punc tomu, že obě strany dodrží slovo. Tuto informaci jsme měli i od únosců, ale to jsme ji ještě neměli ověřenou," dodal překladatel, který se jako jediný s únosci domluvil arabsky. 

Pro propuštěnou pětici nakonec přiletěl do Libanonu vládním speciálem někdejší šéf Útvaru proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Právě jeho útvar a později sjednocená Národní centrála proti organizovanému zločinu vyšetřovaly případ unesených Čechů jako teroristický čin na českých občanech. 

O tom, že významnou roli v propuštění unesených hrál právě Petr Pelikán, informoval v pondělí deník Aktuálně.cz. Orientalista pak v rozhovoru potvrdil, že ho tímto úkolem pověřila vláda a že vyjednával s představiteli libanonských úřadů. Potvrdil také, že v Bejrútu čekal, dokud nebude výměna za Alího Fajáda úspěšně dokončena. "Někdo může říci, že jsem byl čestným hostem," popsal svou roli pro Aktuálně.cz.

Advokát Jan Švarc hovořil o svém únosu loni v DVTV

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová |  29:55

autor: Jan Menšík | 23. 11. 2017 5:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama