"Byl to partyzánský postup." Ať Pelikán vysvětlí, proč jeho bratr jednal o Fajádovi, žádají politici

Barbora Němcová Jan Menšík Barbora Němcová, Jan Menšík
21. 11. 2017 15:12
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová požadují, aby ministr spravedlnosti Robert Pelikán vysvětlil svůj postup při vyjednávání o propuštění pěti Čechů unesených v Libanonu.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová považuje za nezbytné, aby se kauzou Alího Fajáda znovu zabývala Poslanecká sněmovna. A k jejímu požadavku se připojují i zástupci dalších stran. Důvodem jsou nové podrobnosti o případu, na které v pondělí upozornil deník Aktuálně.cz.

Ukázalo se totiž, že o propuštění Čechů v Libanonu vyjednával bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Petr, který pak v zemi zůstal jako pojistka, že bude Fajád výměnou propuštěn.

"Tuto akci 'bratrů Pelikánových' nelze považovat za nic jiného než za bezprecedentní partyzánský postup, který je zcela nemístný v situaci, kdy demokratický stát disponuje standardními službami a orgány," tvrdí Černochová.

Poslankyně rovněž připomněla, že ODS již v březnu loňského roku žádala o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. "Snaha byla ze strany vlády i bratrů Pelikánových zesměšňována a informace popírány," doplnila.

"Poslední události svědčí o jejich vědomé lži a klamání veřejnosti v kauze, která měla rovněž silně negativní dopad na důvěryhodnost České republiky v očích našich spojenců," dodala poslankyně.

Také podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měl Pelikán celou akci kolem výměny pětice Čechů za Fajáda vysvětlit, a to i na půdě sněmovny. "Ty věci by měly být vysvětleny všude, kde to lze a kde jsou k tomu kompetence. A sněmovna má možnost se zabývat nejrůznějšími kauzami, takže je to naprosto v pořádku. Především si ale myslím, že informace by měly být poskytnuty těm, kteří se tou kauzou zabývají a vyšetřují ji," řekl ministr zahraničí pro Aktuálně.cz.

"To, že do toho vstoupil člověk, který není nijak spojen s kauzou ani těmi, kvůli kterým se vede to vyjednávání, je neobvyklé. Za dobu, co jsme se zabývali podobnými kauzami, se to ještě nestalo," dodal.

Sněmovna by se měla dozvědět podrobnosti o dva roky staré operaci i podle lidovců. "Sněmovna by se měla dozvědět důvod, proč se v tom vyjednávání angažovala fyzická osoba. Takovéto vyjednávání je totiž v kompetenci státu a bezpečnostních složek," řekl Aktuálně.cz poslanec Jan Čižinský. Předseda strany Pavel Bělobrádek nechtěl situaci komentovat s tím, že je členem bezpečnostní rady státu a je vázán mlčenlivostí.

Opačného názoru je bývalý ministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg, který nedoporučuje, aby se sněmovna kauzou znovu zabývala. "Buďme rádi, že jsou (unesení Češi) tady. Někdy se při únosech musí dělat ústupky, všechny státy je dělají, ale nediskutují to příliš veřejně," řekl Schwarzenberg. Dodal, že Pelikána nepodezřívá, že by výměna zajatých Čechů za Fajáda byla "kšeft".

V červenci roku 2015 byla v Libanonu unesena pětice Čechů. Zpět do vlasti se všichni unesení dostali po pěti měsících, kdy byli vyměněni za Alího Fajáda, který byl v Česku ve vazbě.

O jeho vydání žádaly Spojené státy, kde Fajád čelí obvinění, že chtěl teroristické organizaci v Kolumbii prodat rakety a drogy. Za jeho propuštění USA Česko ostře kritizovaly.

Marek Ženíšek v únoru 2016: Pelikán v kauze Fajád porušil zákon

Pokud někdo není vydán, má být souzen v České republice, ministr Pelikán zvolil v kauze Fajád postup jiný, protizákonný, říká Marek Ženíšek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy