Kauza Fajád na jednom místě: Pustilo Česko obchodníka se zbraněmi, nebo libanonského špiona?

Radek Nohl Radek Nohl
5. 2. 2016 14:44
Libanonec Alí Fajád, který od roku 1989 žil na Ukrajině, ve čtvrtek odletěl z Čech. Na palubě soukromého letounu s ním byl i obchodník s drogami Chálid Marabí. Všichni byli propuštěni na svobodu, a nebyli tak vydáni do USA poté, co se domů vrátila pětice unesených Čechů. Aktuálně.cz se snaží odpovědět na otázky, které se v kauze kolem Alího Fajáda objevují.
Alí Fajád.
Alí Fajád. | Foto: ČTK

Kdo je Alí Fajád?

Je 47letým Libanoncem, který se ale v roce 1989 odstěhoval na Ukrajinu. Během několika let se stal obchodním zástupcem společnosti Ukrspecexport, která obchoduje se zbraněmi a spadá přímo pod ukrajinskou vládu. Podle libanonské diplomacie je Fajád od roku 2001 utajovaným informátorem libanonské rozvědky. Pracoval údajně přímo pro jejího ředitele. Podle amerických úřadů je ale Fajád překupníkem se zbraněmi a má vazby na militantní organizaci Hizballáh.

Proč měly Spojené státy o Fajáda zájem?

Fajád je obviněný ze spolupráce s teroristy. Policie ho zatkla 5. dubna 2014 během schůzky v luxusním hotelu Sheraton v Praze. Američané žádali o jeho zadržení, protože měli informace o tom, že chce dodat zbraně teroristické skupině s názvem Revoluční ozbrojené síly Kolumbie. Ta je označována za třetí nejbohatší teroristickou organizaci na světě. Americký prokurátor tvrdil, že pokud by Fajád této skupině rakety dodal, použila by je proti vrtulníkům kolumbijské vlády a americké armády a zabila by desítky lidí.

Kdo jsou muži, kteří byli zatčeni společně s Fajádem?

Faouzi Jaber je podle amerických úřadů významný obchodník s drogami. I on je údajně napojen na Hizballáh. Po zatčení uvedl, že je poradcem prezidenta Pobřeží slonoviny. Chálid Marabí je překupníkem s drogami.

Jak rozhodly o osudu Fajáda české soudy?

Městský soud i vrchní soud potvrdily, že budou Fajád a s ním další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí - vydáni do USA. Tam jim hrozí až doživotí. Všichni s vydáním do Spojených států nesouhlasili. Soudce městského soudu Luboš Vrba po jednání loni v září uvedl, že nešlo ze strany amerických úřadů o provokaci, obvinění setkání s agenty iniciovali sami. "Jejich činnost byla po delší dobu monitorována a nevybočovala z rámce jednání. Marabího a Fajáda prvotně nekontaktoval policejní orgán, ale Jaber," konstatoval Vrba s tím, že důkazy americké strany by v Česku postačovaly minimálně k zahájení trestního stíhání.

Jak se ke kauze postavil ministr spravedlnosti?

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který měl konečné slovo, ale nakonec nepovolil vydání Fajáda ani Marabího do USA. O osudu třetího obviněného Jabera zatím nerozhodl. Městský soud v Praze po rozhodnutí ministra Pelikána propustil Fajáda a Marabího ve čtvrtek z vazby a ihned poté oba odletěli soukromým letounem do Libanonu.

Došlo k výměně Fajáda za pět zatčených Čechů?

Jediný politik, který o variantě výměny pětice Čechů za Fajáda promluvil, je ministr obrany Martin Stropnický. "Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané," řekl Stropnický ve čtvrtek předtím, než se pětice vrátila domů a Fajád byl propuštěn z vazby. Další členové vlády se k této variantě nechtěli vyjadřovat.

Proč jela pětice Čechů do Libanonu?

Jeden z pětice unesených Čechů, příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, jel podle ministra obrany Martina Stropnického do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. Jde o kuchaře uneseného loni v březnu, o jehož osudu se zatím neobjevily žádné zprávy. Český rozhlas ve čtvrtek uvedl, že kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prošetřují i to, zda si někdo z pětice nejel do Libanonu pro peníze. Ve hře je podle rozhlasu podezření z podvodu a korupce. Pětice byla unesena loni v červenci, stopa vyšetřovatelů skončila v autě, které řídil Fajádův bratr.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy