Dopravci do boje o zákazníky nasadili jídelní lístky. Tradiční svíčkové konkuruje kuskus s kuřetem

Martin Biben Martin Biben
15. 2. 2017 7:50
Rostoucí konkurence v české železniční dopravě se příjemně projevila mimo jiné také v oblasti občerstvení. České dráhy sází na koncept "restaurace na kolejích", kde si můžete dát pečené stehno nebo svíčkovou. Konkurenti RegioJet a Leo Express nabízejí spíše jednodušší rychlé menu. RegioJet servíruje například kuskus s kuřetem a zeleninou, řízečky z kuřete s bramborovým salátem nebo sushi set. Leo Express nabízí cestujícím panini s kuřecím masem nebo masové koule s těstovinami.
Jídelní vůz ve vlaku Českých drah.
Jídelní vůz ve vlaku Českých drah. | Foto: JLV

Praha - V českých vlacích si dnes lze dát kávu zdarma, ale i od Starbucks za 39 nebo 50 korun. K zahnání hladu je v některých rychlících v nabídce leda tatranka za desetikorunu, jiné expresy lákají třeba na vepřovou pečeni s restovanou cuketou a špenátem na slanině za 169 korun. I když úroveň nabídky zůstává hodně odlišná, čeští železniční dopravci stále více chápou, že cestující jim může přilákat nejen pohodlí a rychlost, ale i kvalita a dosažitelnost občerstvení.

České dráhy vsadily na koncepci jakýchsi restaurací na kolejích, které provozuje společnost JLV. Ta se snaží do jídelních vozů, jejichž ceny jsou zhruba na úrovni průměrných pražských restaurací, lákat cestující stále intenzivněji. Začala spolupracovat s Asociací kuchařů a cukrářů, v reklamě nasadila známá jména a nyní od poloviny února přichází s nabídkou výběru z nejoblíbenějších teplých pokrmů z minulých let.

"Zákazníci se ptají na pokrmy, které jim chutnaly a které během střídání sezon z nabídky zmizely. Letos jsme se proto rozhodli, že jarní nabídku sestavíme právě z takových jídel," řekl ředitel pro obchod a marketing JLV Jan Valeš. Mezi polévkami vyhrává staročeská kulajda s vejcem, bramborem a s lesními houbami za 49 korun, mezi hlavními jídly vykostěné kuřecí stehno s omáčkou z červených paprik a staročeským bylinkovým knedlíkem za 139 korun. Dlouhodobě nejpopulárnější pokrm je však podle Valeše u Českých drah klasická svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem za 139 Kč.

Espreso značky Starbucks stojí ve vozech JLV 39 korun (lze ho - stejně jako další drobnější zboží - zakoupit i z pojízdného minibaru), pokud si ho však cestující poručí mimo území republiky, s výjimkou Railjetu do Vídně zaplatí 50 korun. Půllitr plzeňského piva 46 v Česku, po průjezdu hranic 94 Kč. Přirážka se ve chvíli, kdy vlak opustí Česko a uplynou takzvané happy hours, týká všech jídel a pití. V některých případech je více než stoprocentní.

Výjimku tvoří v systému JLV vlaky Pendolino, kde si lze všechny pokrmy objednat online ze svého místa a stejně tak je, bez nutnosti se vzdálit od svých zavazadel, i zkonzumovat. A všichni tady navíc dostávají zdarma láhev minerální vody.

V rychlíkových soupravách, kde jídelní vozy a minibary JLV chybí, vozí drobné a znatelně levnější občerstvení stewardi Českých drah. Tady stojí káva deset korun, půllitr Plzně 32 Kč a koláče s různými náplněmi 17 Kč.

Nově začaly dráhy na trati Břeclav-Brno-Olomouc instalovat i prodejní automaty společnosti Delikomat. Ve třech soupravách InterPanter na trati si můžou cestující zakoupit cukrovinky nebo nápoje. Například müsli přijde na 18 korun.

Konkurenti RegioJetLeo Express stavějí na rychlé donášce jednoduchého občerstvení, které je levné, nebo dokonce zdarma, přímo k cestujícímu. "Zatímco České dráhy nasytí ve svých jídelních vozech během jízdy desítky cestujících, my dvě stě až tři sta. Jídelní vozy mají navíc drahý provoz, zvyšují cenu jízdenky o dvacet procent a nakonec ho využije jen zlomek cestujících. Platí ho však všichni. V Evropě už se od nich upouští," obhajuje svůj přístup majitel RegioJetu Radim Jančura.

Zdarma mají cestující v RegioJetu minerální vodu nebo jablečný mošt, neomezené množství kávy, případně čaje. Například kuskus s kuřetem a zeleninou přijde na 50 korun, řízečky z kuřete s bramborovým salátem nebo sushi set jsou za osmdesát. Půllitr piva Bernard či Chotěboř stojí dvacet korun. "Menu pravidelně obměňujeme, připravujeme nové saláty a varianty snacků, ceny nemají žádnou marži, nikde mimo vlak za ně lidé nenakoupí," řekl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Velmi podobný koncept uplatňuje i Leo Express, lidé se však, pokud nejedou vyšší třídou nebo nejsou členy věrnostního klubu, nemohou těšit na občerstvení zdarma. Neplatí jen za noviny. Mohou si ale nakoupit za příznivé ceny. Například 330 ml vody stojí 12 a čtvrtlitr Kofoly 15 korun. Espreso přinese steward za 21 korun, panini s kuřecím masem za 71 korun, půllitr Radegastu za 27 korun.

Srovnání nabídky občerstvení ve vlacích všech dopravců (na území Česka)

ČD (JLV) RegioJet Leo Express
Minerální voda 27 Kč (minibar ČD - 12 Kč, Pendolino - zdarma) Zdarma 12 Kč
Káva 39 Kč (minibar ČD - 10 Kč) Zdarma 21 Kč
Pivo 0,5 Plzeň/Budvar - 46 Kč 21 Kč Radegast - 27 Kč
Teplé jídlo Svíčková, řízek s bramborovým salátem - 139 Kč Kuskus s kuřetem a zeleninou - 50 Kč, řízečky s kuřetem a bramb. salátem - 80 Kč Panini s kuřecím masem - 71 Kč, masové koule s těstovinami - 89 Kč
Zákusek/koláč Medovník - 45 Kč, koláče z minibaru Výběr koláčů - 10 Kč Maxi croissant s nuttelou - 28 Kč

 

Právě se děje

Další zprávy