Dotační katastrofa za 300 milionů korun: NCOZ obvinila dva lidi kvůli podvodu

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 27. 5. 2020 12:00
Krach projektu vědecko-technologického kampusu Nupharo Park představuje jednu z největších dotačních kauz posledních let. Ministerstvo průmyslu a obchodu na něj poskytlo subvenci 300 milionů korun, firma stojící za záměrem přesto skončila v konkurzu. Policie kvůli tomu obvinila dva lidi. Jeden z nich byl členem představenstva firmy, která projekt realizovala.
Vědecko-technologický kampus Nupharo Park měl po svém vybudování nabídnout až 800 pracovních míst, místo toho skončila firma v konkurzu (vizualizace před výstavbou).
Vědecko-technologický kampus Nupharo Park měl po svém vybudování nabídnout až 800 pracovních míst, místo toho skončila firma v konkurzu (vizualizace před výstavbou). | Foto: Nupharo Park

Kampus Nupharo Park vybudovala stejnojmenná firma na podzim 2015 poblíž Ústí nad Labem. Vizí společnosti bylo propojit veřejný a soukromý sektor v oblasti udržitelných technologií. Areál měl sloužit jako zázemí pro rozvíjející se firmy, tzv. start-upy, současně měl přicházet s technologickými patenty. Záměr se ale vinou série špatných rozhodnutí, osobních sporů a ekonomických turbulencí nenaplnil, firma v březnu 2018 skončila v konkurzu.

Omluva Janě Ryšlinkové

V původní verzi tohoto článku jsme chybně uvedli, že Jana Ryšlinková je jednou z obviněných v kauze Nupharo Park. Za tuto chybu se omlouváme. V tomto případu není paní Ryšlinková obviněná.

Chyba vznikla na základě telefonického rozhovoru, který s ní redaktor Aktuálně.cz výslovně vedl na téma Nupharo Park. V rozhovoru své stíhání nevyvrátila, komentovala ho tak, že proti němu podala stížnost. "Je to úplně absurdní, co (kriminalisté do obvinění) napsali. Považují za trestný čin něco, co je úplně normální obchodní praxe," uvedla v záznamu, který má redakce k dispozici.

Později se ukázalo, že došlo k nedorozumění. Jana Ryšlinková nehovořila o kauze Nupharo Park, ač se jí redaktor Aktuálně.cz na tuto věc výslovně ptal.

Národní centrála proti organizovanému zločinu minulý týden oznámila, že v souvislosti s projektem kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie obvinila dva lidi. Podstata jejich možného deliktu spočívá v tom, že při předložení žádosti o dotaci uvedli nepravdivé a zkreslené údaje, aby podporu ve výši 300 milionů korun získali. Vyšetřování kauzy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

"Policie zahájila trestní stíhání člena představenstva společnosti Nupharo Park, a. s.," řekl Aktuálně.cz k jedné z obviněných osob odpovědný státní zástupce Jan Kořán. O koho se jedná, není v tuto chvíli jasné. Kořán současně poznamenal, že druhý stíhaný člověk v řídících strukturách firmy nepůsobil. 

Klíčové postavy celého projektu byli od počátku developer Milan Gánik a matematička, podnikatelka a bývalá pražská zastupitelka Jana Ryšlinková. Oba byli členy představenstva Nupharo Park. Gánik ke své možné roli v trestní linii celého příběhu promluvil opatrně. Z jeho vyjádření nicméně plyne, že v kontaktu s policií je. 

"Opravdu teď něco probíhá. Radil jsem se s právním zástupcem, v tomto momentu bych se neměl o mé záležitosti v kauze vyjadřovat. Cokoliv se objeví v tisku, může zkomplikovat moji už stejně nepříjemnou situaci," řekl Aktuálně.cz.

Jeden neúspěch už developer měl

Gánik už dříve s jedním developerským projektem neuspěl. V roce 2006 odstartoval se svou skupinou Central Park Praha Development  záměr rezidenčního komplexu na Žižkově, jenž se měl sestávat z desítky výškových budov s téměř 600 byty. Projekt ale skončil inslovencí nástupnického investora.

Jeho někdejší spolupracovnice z projektu Jana Ryšlinková v této trestní kauze obviněná není. Roku 1989 se zapojila do politiky, byla jednou z prvních mluvčích Občanského fóra. Krátce byla také poslankyní v České národní radě. Od 90. let se pohybuje především v privátní sféře, nicméně několikrát se politiky dotkla.

Od roku 2006 seděla za SNK Evropské demokraty jedno volební období v pražském zastupitelstvu. Nejvýrazněji na sebe v této éře upozornila, když podala trestní oznámení kvůli projektu Opencard. V roce 2009 se na kandidátce Evropské demokratické strany Jany Hybáškové snažila proniknout do Evropského parlamentu, ve volbách však neuspěla. Zmíněné volby byly jejím posledním stykem s aktivní politikou.

NCOZ prověřovala kauzu více než rok a půl

Kvůli ztroskotání záměru vědecko-technologického kampusu Nupharo Park podalo ministerstvo průmyslu a obchodu trestní oznámení v dubnu 2018. Bylo to měsíc poté, co Městský soud v Praze poslal firmu do konkurzu. Přes jedno z pražských obvodních státních zastupitelství se podání dostalo k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, které případ svěřilo Národní centrále proti organizovanému zločinu.

NCOZ kauzu prověřovala, tedy vedla trestní řízení, více než rok a půl. Prověřování vyústilo v obvinění první osoby v polovině května. V průběhu dalších několika málo dní začala NCOZ stíhat druhého člověka. Kvalifikace dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie se v krajním případě trestá deseti lety vězení. Podle policie stát utrpěl škodu ve výši schválené dotace, tedy 300 milionů korun.

Roku 2015 se přišel na dokončení stavebních prací podívat tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, v rozhovoru s ním je Milan Gánik. Na místě byl i ministr Richard Brabec.
Roku 2015 se přišel na dokončení stavebních prací podívat tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, v rozhovoru s ním je Milan Gánik. Na místě byl i ministr Richard Brabec. | Foto: ČTK

"Na základě předložených nepravdivých informací se v roce 2013 čerpání dotace ze strukturálních fondů EU a ze státního rozpočtu ČR podařilo zrealizovat. Při rozkrývání trestné činnosti policisté NCOZ úzce spolupracovali s Finančním analytickým úřadem. Není vyloučeno, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších osob," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Angažmá firmy manžela aktérky Čapího hnízda

Důležitou roli v projektu Nupharo Park sehrála firma EUFC CZ, jejímž jednatelem je Daniel Mayer. Jde o manžela Jany Mayerové, která je vedle premiéra Andreje Babiše druhou obviněnou v jiné dotační kauze - údajného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo. EUFC CZ pro Nupharo Park připravila podklady pro získání 300milionové subvence od ministerstva průmyslu a obchodu.

"Firma EUFC CZ zpracovala studii proveditelnosti i žádost o dotaci," potvrdila už dříve serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Sám Mayer pro Aktuálně.cz uvedl, že trestní linie kauzy se jeho osoby ani jím řízené firmy netýká. "Nejsem obviněný, stejně jako není obviněný nikdo ze společnosti. V této trestní kauze žádným způsobem nefigurujeme," uvedl Mayer.

Krach projektu Nupharo Park, jenž byl nejambicióznějším podnikatelským záměrem v Ústeckém kraji posledních let, lze spatřit v nedostatku původně avizované finanční podpory ze strany velkých mezinárodních soukromých firem, jako jsou IMB, Cisco či Dimension Data. Od projektu daly ruce pryč poté, co došlo k zásadnímu sporu o směřování projektu mezi investorem záměru, švýcarskou firmou ABB, a developerem Gánikem.

V dozorčí radě guvernér ČNB

ABB po intervenci od Ryšlinkové Gánika od záměru odstavila, zbavila ho členství v představenstvu. Byl to přitom on, kdo se zmíněnými světovými firmami dojednával finanční účast. Po jeho vyšachování firmy od záměru couvly, peníze nepřišly. Nupharo Park nebyl schopný dostát svým závazkům. Dotaci spolklo jen vybudování areálu, jež přišlo na zhruba 750 milionů korun. Na jeho rozvoj už nezbyly peníze.

Finanční prostředky přitom chyběly i na uhrazení celé částky na výstavbu kampusu. Hlavním věřitelem byla firma Moravostav, která podala insolvenční návrh. Po něm skončil Nupharo Park se závazky 450 milionů korun v úpadku. V březnu 2018 Městský soud v Praze poslal firmu do konkurzu. Soudce Jiří Rada explicitně uvedl, že závazky firmy dalece překračují hodnotu jejího majetku.

Jak šel čas s Nupharo Park

  • 23. 5. 2013 Ministerstvo průmyslu a obchodu schválilo pro projekt vědecko-technologického parku Nupharo dotaci ve výši 300 milionů korun, resort tehdy řídil Martin Kuba (ODS).
  • 1. 12. 2013 Ministerstvo vydalo rozhodnutí o poskytnutí dotace, úřad tehdy vedl nestraník Jiří Cieńciała.
  • 20. 7. 2015 Během finiše stavebních prací navštívila areál delegace v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.
  • 16. 8. 2016 Firma Nupharo Park na sebe podala insolvenční návrh, její závazky po splatnosti tehdy překračovaly částku 400 milionů korun, soud insolvenci v lednu 2017 zastavil.
  • 22. 5. 2017 Zhotovitel areálu Moravostav podal na Nupharo Park insolvenční návrh kvůli pohledávce přes 300 milionů.
  • 17. 1. 2018 Městský soud v Praze rozhodl o úpadku firmy.
  • 1. 3. 2018 Městský soud v Praze poslal firmu Nupharo Park do konkurzu, následuje rozprodej jejího majetku.
  • 21. 5. 2020 NCOZ oznamuje, že kvůli kauze Nupharo Park obvinila z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU dva lidi.
  • 21. 12. 2021 NCOZ informovala, že vyšetřování uzavřela návrhem na podání obžaloby
  • 7. 4. 2022 Žalobce Jan Kořán z Vrchního státního zastupitelství v Praze obžaloval Milana Gánika a Antonína Kantu z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie

Ještě před vyhlášením konkurzu projekt prověřilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Zjistilo, že skutečná podoba kampusu je v rozporu s předloženým projektem. "Objekty byly vybudovány jako skladové a výrobní haly. To však neodpovídá původnímu záměru projektu vybudovat prostory, ve kterých bude probíhat výzkum a vývoj," uvedl resort v auditní zprávě. Areál byl pronajatý jen ze 45 procent své kapacity, opakovaně nesedělo ani vyúčtování.

Záměr ve svých počátcích přitáhl výrazné osobnosti. V dozorčí radě firmy Nupharo Park seděli bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma a někdejší dlouholetý velvyslanec ČR při NATO Karel Kovanda. Jejich působení v kontrolním orgánu firmy ale skončilo roku 2014, tedy před dokončením areálu a následnými finančními potížemi projektu. Oba už dříve uvedli, že myšlenka záměru jim přišla smysluplná a možnou krizi nevnímali.

 

Právě se děje

Další zprávy