Nový Temelín bez drátů? "To bychom byli za pitomce"

Pavel Baroch
11. 1. 2011 18:40
ČEPS postaví 675 km nového elektrického vedení, investice přesáhnou 60 miliard
Foto: Jan Langer

Praha - Státní společnost ČEPS, provozovatel přenosové soustavy plánuje, že do roku 2023 postaví 675 kilometrů elektrického vedení a pět nových rozvoden. Investice do obnovy a rozvoje sítí překročí 60 miliard korun.

Jednou z největších akcí jsou dráty vysokého napětí z nových dvou bloků Temelína, které spojí jihočeskou rozvodnu Kočín s rozvodnou Mírovka na Vysočině.

Na trase dlouhé 125 kilometrů přitom temelínské dráty protnou, nebo se aspoň výrazně přiblíží katastrům 93 měst a vesnic jižních Čech a Českomoravské vrchoviny. S tím se nehodlají některé obce smířit a se stavbou čtyřicetimetrových stožárů za svými humny nesouhlasí.

Společnost ČEPS si ovšem nepřipouští, že by kvůli sporům s některými radnicemi nedokázalo vedení postavit včas, takže by nové temelínské reaktory musely stát a čekat na připojení do sítě.

"To bychom byli před celým světem za pitomce," řekl Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS a někdejší ministr průmyslu v úřednické Fischerově vládě. "To se nestane," dodal Tošovský, podle něhož je ČEPS v kontaktu se společností ČEZ, aby obě strany mohly jakékoli problémy společně řešit.

Schéma sítí vysokého napětí před plánovanou obnovou a rozvojem:

Foto: ČEPS

Temelínský zmocněnec Bartuška: Bude to problém

Takovým optimistou ovšem není vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. "Postavit linku vysokého napětí bude velmi složité," konstatoval Bartuška na svém prvním veřejném vystoupení v roli vládního zmocněnce. 

Vysokým stožárům se například brání dvousethlavá obec Ústí na Vysočině. "Bránili jsme se větrným elektrárnám, aby nám nehyzdily krajinu, a teď tady máme mít tohle," postěžoval si tamní starosta Josef Paťha. "Je to tady taková malebná krajina."

Na vedení z Temelína máme 10 let

Milan Kovařík z představenstva ČEPS uvedl, že stavba nového vedení trvá deset let. "Zatím se nám daří plnit dílčí cíle," řekl Kovařík. ČEPS nyní jedná o odkoupení pozemků pro novou rozvodnu Kočín.

"Myslím, že je to na dobré cestě," odhadnul Kovařík. Plánovaná trasa vedení z Kočína do Mírovky se nyní posuzuje podle vlivu na životní prostředí. "Nejsme ještě ve fázi, kdy bychom jednali s jednotlivými vlastníky pozemků," dodal.

Kovařík uvedl, že se ČEPS pokusí vyjít všem obcím vstříc a najít kompromisní trasu. Jako například v případě Hradů, kde by vysoké napětí mělo obkroužit vesnici z druhé strany.

Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Nové vedení pro Temelín vyjde na bezmála 8 miliard korun, respektive na takřka 13 miliard, pokud se ČEZ rozhodne pro vyšší výkon nových bloků a ČEPS bude muset posílit současné vedení do Přeštic a Čebína.

Polovina vedení je stará 40 let

ČEPS se rozhodl pro rozsáhlou modernizaci české přenosové soustavy také proto, že téměř polovina sítě je stará 40 let, což je obvyklá životnost vodičů a izolátorů.

Kromě nového vedení z Temelína míří investice například na Ostravsko, do severozápadních Čech nebo do oblasti Čelákovic u Prahy, kde se předpokládá stavba nové paroplynové elektrárny. Proti ní se ale bouří někteří místní obyvatelé.

Mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková uvedla, že firma hledá takové metody financování, aby se desetimiliardové investice co nejméně promítly do ceny elektřiny. ČEPS využije například bankovní úvěry. "Hlavním zdrojem financování bude vlastní zisk, cizí kapitál a dotace Evropské unie," řekla Dvořáková.

 

Právě se děje

Další zprávy