Trávník a smrčky zmizí. Nahradí je beton a reaktory

Pavel Baroch
9. 3. 2010 5:30
Reportéři Aktuálně.cz byli na místě, kde v Temelíně vyrostou nové dva bloky
K temelínským čtyřem chladicím věžím přibudou po dostavbě reaktorů další čtyři
K temelínským čtyřem chladicím věžím přibudou po dostavbě reaktorů další čtyři | Foto: Jan Langer

Temelín - Vypadá to jako místo na příjemný nedělní piknik. Upravený, nízce střižený trávník. Skupinky smrčků a dalších jehličnanů doplňují nevysoké břízky.

Stačí se však otočit, aby se návštěvník vrátil do reality. Za zády se vypínají betonové kolosy prvního a druhého bloky jaderné elektrárny Temelín.

Stejný osud čeká i "lesopark" na západním okraji areálu elektrárny. Za pár let zde začnou vyrůstat další dva betonoví obři s jadernými reaktory.

"Počítáme, že v průběhu výstavby se tady vystřídá okolo tří tisíc dělníků," řekl Aktuálně.cz mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

V běžný pracovní den to však v areálu elektrárny vypadá, jako by si její zaměstnanci hráli na schovávanou, na širokých cestách a betonových plochách je liduprázdno. A to Temelín zaměstnává více než tisíc lidí.

Podle Svitáka je to běžný stav. Když Temelín vyrábí elektřinu, je venku vždycky takhle pusto. Rušněji tu bývá například při výměně paliva.

Stavební pozemky jsou větší než areál elektrárny

Společnost ČEZ se už na budování dalších dvou jaderných bloků připravuje. Především nakoupila v okolí Temelína na 200 hektarů pozemků, které mají z větší části sloužit pro zázemí plánované stavby.

Tady to bude: Dva nové jaderné reaktory a za nimi čtyři chladicí věže
Tady to bude: Dva nové jaderné reaktory a za nimi čtyři chladicí věže | Foto: Jan Langer

Rozloha nakoupené půdy ukazuje, jak obrovská stavba za desítky miliard korun se chystá. Současný oplocený areál Temelína má totiž "pouhých" 123 hektarů, což je - pro srovnání - asi třicet Václavských náměstí, které má něco přes čtyři hektary.

Jelikož by se rozšířený Temelín nemusel vejít do současného oploceného areálu, rezervuje ČEZ přibližně 35 hektarů vedle elektrárny na stavbu pomocných provozů nových jaderných bloků.

Mimo současnou plochu by mohly stát například čtyři nové chladicí věže. "Prostorové uspořádání se ale bude odvíjet od výběru konkrétního dodavatele," řekl Aktuálně.cz mluvčí Temelína Marek Sviták, podle něhož hlavní výrobní budovy s reaktory a turbínami zůstanou uvnitř areálu.

Vizualizace "nového" Temelína s dvěma novými reaktorovými budovami (s červenými střechami) a čtyřmi novými chladicími věžemi (vpravo)

Foto: Archiv jaderné elektrárny Temelín

Dělníci se do elektrárny nedostanou

Staveniště nových jaderných bloků bude od současné elektrárny odděleno plotem, takže se dělníci ke "starým" reaktorům nedostanou.

Stejně se nyní v Temelíně staví sklad vyhořelého jaderného paliva, který vyrůstá několik stovek metrů od území pro nové jaderné bloky. Také staveniště skladu je od elektrárny odděleno plotem a má vlastní vjezd.

Elektrárna je ukryta za několika ploty
Elektrárna je ukryta za několika ploty | Foto: Jan Langer

Nové bloky? Nic nového

Stavba nových dvou bloků v Temelíně není žádná převratná novinka. Nové bloky totiž mají vyrůst na stejném místě, jak s nimi počítaly původní plány.

Elektrárna se projektovala se čtyřmi reaktory, ale na počátku 90. let vláda rozhodla o dostavbě jen dvou. Brzy se však objevily úvahy o dostavbě Temelína.

Teprve před dvěma lety však ČEZ oficiálně požádal ministerstvo životního prostředí, aby ekologicky posoudilo dokončení elektrárny. Firma v zápětí vyhlásila výběrové řízení na stavbu dalších dvou bloků.

Zájem mají tři společnosti: Americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Atomstrojexport (spolu se Škodou JS a ruským Gidropress). Všichni zájemci podle ČEZ splnili základní kvalifikační podmínky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy