Trávník a smrčky zmizí. Nahradí je beton a reaktory

Pavel Baroch
9. 3. 2010 5:30
Reportéři Aktuálně.cz byli na místě, kde v Temelíně vyrostou nové dva bloky
K temelínským čtyřem chladicím věžím přibudou po dostavbě reaktorů další čtyři
K temelínským čtyřem chladicím věžím přibudou po dostavbě reaktorů další čtyři | Foto: Jan Langer

Temelín - Vypadá to jako místo na příjemný nedělní piknik. Upravený, nízce střižený trávník. Skupinky smrčků a dalších jehličnanů doplňují nevysoké břízky.

Stačí se však otočit, aby se návštěvník vrátil do reality. Za zády se vypínají betonové kolosy prvního a druhého bloky jaderné elektrárny Temelín.

Stejný osud čeká i "lesopark" na západním okraji areálu elektrárny. Za pár let zde začnou vyrůstat další dva betonoví obři s jadernými reaktory.

"Počítáme, že v průběhu výstavby se tady vystřídá okolo tří tisíc dělníků," řekl Aktuálně.cz mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

V běžný pracovní den to však v areálu elektrárny vypadá, jako by si její zaměstnanci hráli na schovávanou, na širokých cestách a betonových plochách je liduprázdno. A to Temelín zaměstnává více než tisíc lidí.

Podle Svitáka je to běžný stav. Když Temelín vyrábí elektřinu, je venku vždycky takhle pusto. Rušněji tu bývá například při výměně paliva.

Stavební pozemky jsou větší než areál elektrárny

Společnost ČEZ se už na budování dalších dvou jaderných bloků připravuje. Především nakoupila v okolí Temelína na 200 hektarů pozemků, které mají z větší části sloužit pro zázemí plánované stavby.

Tady to bude: Dva nové jaderné reaktory a za nimi čtyři chladicí věže
Tady to bude: Dva nové jaderné reaktory a za nimi čtyři chladicí věže | Foto: Jan Langer

Rozloha nakoupené půdy ukazuje, jak obrovská stavba za desítky miliard korun se chystá. Současný oplocený areál Temelína má totiž "pouhých" 123 hektarů, což je - pro srovnání - asi třicet Václavských náměstí, které má něco přes čtyři hektary.

Jelikož by se rozšířený Temelín nemusel vejít do současného oploceného areálu, rezervuje ČEZ přibližně 35 hektarů vedle elektrárny na stavbu pomocných provozů nových jaderných bloků.

Mimo současnou plochu by mohly stát například čtyři nové chladicí věže. "Prostorové uspořádání se ale bude odvíjet od výběru konkrétního dodavatele," řekl Aktuálně.cz mluvčí Temelína Marek Sviták, podle něhož hlavní výrobní budovy s reaktory a turbínami zůstanou uvnitř areálu.

Vizualizace "nového" Temelína s dvěma novými reaktorovými budovami (s červenými střechami) a čtyřmi novými chladicími věžemi (vpravo)

Foto: Archiv jaderné elektrárny Temelín

Dělníci se do elektrárny nedostanou

Staveniště nových jaderných bloků bude od současné elektrárny odděleno plotem, takže se dělníci ke "starým" reaktorům nedostanou.

Stejně se nyní v Temelíně staví sklad vyhořelého jaderného paliva, který vyrůstá několik stovek metrů od území pro nové jaderné bloky. Také staveniště skladu je od elektrárny odděleno plotem a má vlastní vjezd.

Elektrárna je ukryta za několika ploty
Elektrárna je ukryta za několika ploty | Foto: Jan Langer

Nové bloky? Nic nového

Stavba nových dvou bloků v Temelíně není žádná převratná novinka. Nové bloky totiž mají vyrůst na stejném místě, jak s nimi počítaly původní plány.

Elektrárna se projektovala se čtyřmi reaktory, ale na počátku 90. let vláda rozhodla o dostavbě jen dvou. Brzy se však objevily úvahy o dostavbě Temelína.

Teprve před dvěma lety však ČEZ oficiálně požádal ministerstvo životního prostředí, aby ekologicky posoudilo dokončení elektrárny. Firma v zápětí vyhlásila výběrové řízení na stavbu dalších dvou bloků.

Zájem mají tři společnosti: Americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Atomstrojexport (spolu se Škodou JS a ruským Gidropress). Všichni zájemci podle ČEZ splnili základní kvalifikační podmínky.

 

Právě se děje

Další zprávy