ČEZ startuje nový Temelín. Obcím postaví 40 km silnic

Pavel Baroch
24. 9. 2010 6:20
Obchvaty a další stavby za 1,6 miliardy zlepší dopravu materiálu a dělníků na stavbu
Foto: Jan Langer

Temelín - Společnost ČEZ si sice ještě nevybrala, kdo jí postaví další dva jaderné reaktory v Temelíně, přesto zahajuje první stavební práce na rozšíření elektrárny. Nechá vybudovat jedenáct obchvatů jihočeských obcí.

Důvod? Zjednodušit dopravu stavebního materiálu i dělníků do areálu elektrárny po regionálních silnicích a zároveň zvýšit bezpečnost provozu v malých obcích v okolí temelínské elektrárny.

Za zhruba 1,6 miliard korun postaví ČEZ kromě silnic i nové chodníky nebo vybuduje přechody pro chodce a semafory. První je na řadě Týn nad Vltavou, kde se za pár měsíců začne stavět nová výjezdová silnice z tamního největšího sídliště Hlinecká.

"Začít bychom měli ještě na konci letošního roku nebo zkraje roku příštího," řekl Aktuálně.cz mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. S výstavbou jaderných bloků číslo tři a čtyři se přitom v Temelíně začne až za několik let. Vítěz souboje mezi francouzskou Arevou, americkým Westinghouseem a česko-ruským konsorciem Škoda JS a Atomstrojexport bude znám na jaře 2012.

Výběr trval dva roky

"Před zahájením tak velké stavby, které nové bloky v Temelíně jsou, je ale potřeba připravit i dopravní infrastrukturu," vysvětlil Antonín Ješátko, zástupce ředitele jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ spolu s Jihočeským krajem vybíraly vhodná dopravní opatření bezmála dva roky. Odborníci vytipovali místa, odkud se bude vozit stavební materiál, v jakém množství, kde by mohli být ubytovaní dělníci a technici. Následně určili silnice, kde zhoustne doprava.

40 km nových silnic

"Jedna hlavní trasa pro elektrárnu Temelín povede od Tábora ve směru na České Budějovice s odbočkou na Dolní Bukovsko a dále přes Týn nad Vltavou," řekl Petr Závodský, ředitel útvaru Výstavba jaderných elektráren ČEZ.

"Pro druhý směr chceme využít silnice od Písku přes Paseky, Tálín a Albrechtice," dodal Závodský.

Na obou hlavních trasách by měly vzniknout nové obchvaty. Dostanou je například obce Tálín, Albrechtice nad Vltavou, Temelín nebo Žimutice.

"Celkem se postaví asi čtyřicet kilometrů nových silnic. Vedle toho se některé silnice upraví," konstatoval jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Hejtman si pochvaluje, že díky plánovaným stavbám nových obchvatů či kruhových objezdů získají jižní Čechy peníze na svůj rozvoj. A místní firmy získají zakázky.

"I v době ekonomické krize a úsporných opatření si můžeme dovolit rozsáhlé investice do rozvoje infrastruktury regionu," dodal Zimola.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy