Největší problém nového Temelína? Dostat proud do sítě

Pavel Baroch
22. 6. 2010 17:57
Na dostavbu elektrárny za stovky miliard dohlédne Václav Bartuška
Foto: Jan Langer

Praha - Na stavbu dalších dvou reaktorů v Temelíně začal oficiálně dohlížet Václav Bartuška. Fischerův kabinet ho ještě před svou demisí jmenoval vládním zmocněncem pro tuto rekordní zakázku za stovky miliard korun.

"Stát nemůže tento tendr kompletně nechat jen v rukou ČEZ," řekl Bartuška na prvním veřejném vystoupení po svém jmenování - odborném semináři o dostavbě Temelína.

Stát drží ve společnosti ČEZ většinu akcií, ale o chystaném kontraktu, jednom z největším jaderných tendrů na světě, zatím nemá dostatek informací. To bude hlavní úkol pro Bartušku, jehož jmenování posvětila vznikající vládní koalice a rovněž opoziční ČSSD.

"Nebude mít rozhodovací působnost, ale informační a řekněme dohledovou," konstatoval premiér Fischer.

Největší problém? Jak dostat elektřinu do sítě

Václav Bartuška, který nadále zůstává i státním velvyslancem pro energetickou bezpečnost, zároveň uvedl, co je podle jeho názoru největším problémem dostavby Temelína - vyvedení elektřiny z nových dvou bloků do sítě.

"Postavit linku vysokého napětí bude velmi složité," konstatoval Bartuška. Dráty vysokého napětí na čtyřicetimetrových stožárech má spojit rozvodnu Kočín u Temelína s Mírovkou nedaleko Havlíčkova Brodu.

Na trase dlouhé 120 kilometrů dráty protnou nebo se výrazně přiblíží katastrům 93 měst a obcí, přičemž některé radnice se nechtějí smířit s tím, že by jim vzdálený Temelín takto zkazil krajinu u jejich vsi.

Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz
Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Bránili jsme se větrným elektrárnám, aby nám nehyzdily krajinu, a teď tady máme mít tohle," postěžoval si například Josef Paťha, starosta dvousethlavého Ústí: "Je to tady taková malebná krajina."

Liniové stavby trvají dlouho

Právě odpor některých starostů a občanských sdružení může stavbu stožárů s dráty z nových temelínských bloků výrazně opozdit.

Podle Bartušky trvají v Česku na rozdíl například od Německa liniové stavby včetně nových silnic či plynovodů příliš dlouho. "Musíme se bavit o tom, jestli jsme vůbec schopni výkon z nových reaktorů vyvést do sítě," poznamenal Bartuška.

Trasa namalovaná v 80. letech

Správce distribuční soustavy ČEPS, které má vedení za 12 miliard postavit, uvedlo, že dělá vše pro to, aby se dohodlo se všemi "protestujícími obcemi.

"Snažíme se s obcemi dohodnout na kompromisech. Naším cílem není nikoho omezovat," řekla Aktuálně.cz mluvčí Jana Jabůrková, podle níž byla trasa pro nové vedení připravena už v 80. letech, když se projektoval Temelín.

"Musíme se tohoto koridoru držet," poznamenala Jabůrkova, podle níž je vymezený prostor široký asi 600 metrů. Vedení navíc bude součástí evropské přenosové soustavy.

Státní dohled, v Evropě běžné

Podle neoficiálních informací Aktuálně.cz se společnosti ČEZ během debat o novém postu příliš nezamlouvalo, že na výběrové řízení bude dohlížet státní zmocněnec.

Sám Václav Bartuška na zmiňovaném odborném semináři o dostavbě Temelína ovšem konstatoval, že přísný státní dohled nad novými jadernými elektrárnami je běžný ve Velké Británii, Itálii nebo ve Finsku.

"Když ČEZ při vyhlášení výběrového řízení na dostavbu Temelína uvedl, že je to jenom jeho záležitost, nikdo tomu ve světě nerozuměl," reagoval Bartuška.

O stavbu dalších dvou temelínských bloků usiluje francouzská Areva, americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS a Atomstrojexport. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy