Nový šéf Homolky se brání: Poradce jsem najmout musel

Luboš Kreč
21. 4. 2015 18:55
Ivana Olivu vyslal jako krizového manažera ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ivan Oliva.
Ivan Oliva. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Na nového ředitele Nemocnice Na Homolce Ivana Olivu se již snesly první výtky.

Kritikům vadí, že si najal externí poradce za několik milionů korun. Podle Olivy ale na nic jiného nebyl čas.

Oliva je ředitelem už přes půl roku, jako krizového manažera ho do nemocnice vyslal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Sedmapadesátiletý inženýr dostal za úkol vyřešit nepřehledné hospodaření nemocnice, kvůli němuž už policie obžalovala sedm exmanažerů včetně bývalého ředitele Vladimíra Dbalého.

Oliva: ušetřím 20 milionů

I na Olivu už se ale snesla první kritika, a to kvůli lidem, kteří mu s transformací nemocnice pomáhají. Externí poradci, které si kvůli tomu najal, dostali za své služby dohromady několik milionů korun.

Oliva je navíc nevybral na základě tendru, jak by si představoval ministr zdravotnictví.

"Jak by třeba měl ředitel udělat i pouhou prověrku nakládání s majetkem, vedení účetnictví, nákupů a řady dalších agend, když nemocnice vůbec nemá ekonomický úsek? Měl si dát inzerát na manažery? Jak dlouho by takový výběr trval? Proto jsem měl jedinou možnost – najmout si na přechodnou dobu odborníky, se kterými mám zkušenost a mohu jim věřit," brání se v rozhovoru pro Hospodářské noviny bývalý šéf chemičky Spolana.

A dodává, že převodem účetnictví do struktur nemocnice ročně ušetří na dvacet milionů.

"Chyběla tu ekonomika"

"Mně bylo hned po příchodu jasné, že tady naprosto chyběla ekonomika. Tady nebyl ekonomický úsek, ekonomika byla řízena externě. Dceřiné společnosti mají někdy smysl, ale vždy to musí být hlídáno hlavou, tedy centrálou," vysvětluje Oliva.

Podle něj tak v nemocnici chyběl ekonomický náměstek i ekonomický úsek.

"Můj první čtvrtrok zde jsem se věnoval se svým externím pracovním týmem primárně ekonomice a samozřejmě organizační struktuře. Ten druhý čtvrtrok, což byl první kvartál tohoto roku, jsme především připravovali finalizaci přesunu účetnictví k nám do nemocnice," popisuje své úvodní kroky Oliva.

Firma skončí v roce 2016

Zatímco aktivity dceřiné firmy Holte, která měla na starost účetnictví, už jsou v útlumu a nemocnice si finance od dubna řeší sama, Holte Medical, přes níž Homolka nakupovala zdravotnický materiál, bude fungovat o něco déle.

Podle Olivy vše nabíhá postupně, k úplnému konci této dceřiné firmy by mělo dojít v roce 2016.

"Ročně nemocnice na materiálu a vybavení spotřebuje přes miliardu, rádi bychom letos už kolem poloviny z toho vysoutěžili. Problém je, že lidé, kteří to pro nás dosud nakupovali, s tendry nemají žádné zkušenosti. Budujeme nový tým,” dodává ředitel.

Středobod vyvádění

Právě dceřiné firmy Holte a Holte Medical se staly podle policie středobodem vyvádění peněz z nemocnice.

Na jejich zrušení tlačí ministerstvo zdravotnictví od roku 2012, kdy z čela nemocnice odešel Vladimír Dbalý, jenž je nyní obžalován z manipulací při veřejných zakázkách.

Podle státního zástupce se podílel mimo jiné na předražení zakázky na digitalizaci chorobopisu o více než 50 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy