Nemocnice na Homolce šetří, ruší spolupráci s firmou Holte

ČTK ČTK
9. 4. 2015 15:11
Dceřiná firma Holte s.r.o. zajišťovala ekonomickou agendu. Ukončením spolupráce by měla nemocnice ušetřit až 30 procent nákladů.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Nemocnice na Homolce od začátku dubna ukončila spolupráci s dceřinou firmou Holte s.r.o., která pro nemocnici zajišťovala účetnictví a ekonomickou agendu. Tento krok by měl nemocnici ušetřit až 30 procent nákladů.

Není vyloučeno, že konečná uspořená suma bude ještě vyšší. "Jestliže jsme platili společnosti Holte s.r.o. za její služby 40 milionů ročně, tak odhadujeme, že těch patnáct milionů ušetříme. To znamená, že by naše vnitřní náklady pak měly být 25 milionů korun," řekl ředitel nemocnice Ivan Oliva.

Dodal, že z 39 zaměstnanců Holte s.r.o. bude 15 tuto práci vykonávat jako zaměstnanci nemocnice. Byli k nim doplněni čtyři noví.

Holte dodávala pomůcky za 3,5 miliardy

V letech 2011 a 2013 podle auditu ministerstva zdravotnictví dodala firma Holte Medical materiál, léky a pomůcky za celkem tři a půl miliardy korun. Marže představovala přes 295 milionů korun.

Oliva na post ředitele nastoupil na začátku října po Michalu Šetlíkovi. Zjistil, že Nemocnice Na Homolce byla řízena nestandardně, neexistoval ekonomický úsek ani úsek obchodu a nákupu.

"Celá ekonomika včetně účetnictví byla vyvedena mimo tělo společnosti. Dceřiná společnost Holte s.r.o. v podstatě ekonomicky vedla tu společnost. Bylo to naprosto opačně, než jak by to mělo být ve standardních firmách," řekl. Náprava poměrů podle něj musí probíhat postupně, aby nebylo ohroženo fungování nemocnice.

Kritika ministerstva

Nemocnice Na Homolce byla ministerstvem zdravotnictví kritizována za nehospodárnost.

Dalším krokem ke zprůhlednění hospodaření nemocnice by mělo být ukončení spolupráce se druhou dceřinou firmou Holte Medical, která nemocnici dodává několik desítek tisíc položek.

"To bude těžší. Musíme vytvořit i personální předpoklady, abychom zvládli všechno převést a vysoutěžit. To bude trvat měsíce. I termín do roku 2016 je poměrně napjatý," řekl Oliva.

Letos nemocnice podle ředitele plánuje znovu vysoutěžit nákupy za 590 milionů korun. Jedná se především o zdravotnický materiál, léčiva a zdravotnickou techniku, například robotický chirurgický operační systém Da Vinci.

Obžalováno 6 lidí, škoda 57 milionů

V kauze Nemocnice Na Homolce státní zástupce obžaloval šest lidí, kteří způsobili nemocnici škodu za téměř 57 milionů korun. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby.

Mezi obviněnými je Dbalý, který byl o pět dní dříve na kauci propuštěn z vazby. Tam naopak soud 3. dubna poslal bývalou hlavní účetní Nemocnice Na Homolce Emilii Bialešovou, která podle informací médií rovněž figuruje mezi obžalovanými.

Dva z této skupiny obžalovaných figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za loňské napadení svědka je obviněn jeden člověk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy