Nový šéf civilní rozvědky se stýkal s obviněným Redlem. Rakušan za ředitelem stojí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2022 17:28
Nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek měl podle serveru Seznam Zprávy minimálně od roku 2012 pravidelné kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že o vazbě věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Premiér Petr Fiala o tom chce s Rakušanem příští týden mluvit.
Michal Redl.
Michal Redl. | Foto: ČTK

"Ano, známe se od roku 2012," sdělil serveru o Redlovi nový šéf civilní rozvědky. "Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně," uvedl. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky.

"Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal," dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy kolem pražského dopravního podniku, kterou policie nazývá Dozimetr.

"Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla ta kauza, ještě před mým ustanovením," řekl k tomu serveru Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.

"Potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce"

Jeden z obviněných v kauze Dozimetr podle Seznam Zpráv vypověděl, že Redl získával citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf úřadu kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii. "Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce," sdělil k tomu Mlejnek.

Mlejnek ve vyjádření pro média dodal, že během své obchodní praxe se stýkal s mnoha lidmi. "Mám platnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné, která byla dvakrát obnovena. NBÚ může na bezpečnostních prověrkách spolupracovat mimo jiné i s tajnými službami. Prověrku bych nezískal, pokud by v mé minulosti bylo cokoliv neslučitelného se zákony České republiky. V tuto chvíli mám podle zákona zažádáno o prověření na nejvyšší stupeň přísně tajné. Jsem přesvědčen, že nic nebrání tomu, abych tuto prověrku získal," uvedl.

"Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné," reagoval pro server ministr Rakušan.

Informace o kontaktech nového šéfa civilní rozvědky s lobbistou Redlem probere i sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. Předsedkyně komise Taťána Malá (ANO) uvedla, že orgán svolala. "Chci slyšet vyjádření ředitele Petra Mlejnka a ministra vnitra Víta Rakušana k tomu, co se píše," uvedla.

Ministr vyloučil, že by jméno kandidáta na šéfa civilní rozvědky konzultoval s exministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem, tedy se stranickými kolegy, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce.

Informace požaduje osvětlit opozice. "Pokud se dnešní zpráva potvrdí, tak je to další selhání ministra vnitra Víta Rakušana," napsala na Twitter poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Jedním z obviněných v kauze Dozimetr je vedle Redla i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle policie byl součástí organizované skupiny, která systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Vztah mužů byl pracovní, říká Rakušan

Rakušan serveru řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Na Twitteru poté doplnil, že si za jmenováním Mlejnka stojí a považuje ho za profesionála s úctyhodným kariérním profilem.

"Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice," napsal Rakušan na Twitteru.

"Práci vykonává dobře. Pro mne jediným důvodem k odvolání by bylo, kdyby nezískal prověrku na přísně tajné, ale to je rozhodovací pravomoc Národního bezpečnostního úřadu. Prověrku na tajné získal několikrát," uvedl Rakušan.

Rakušan novinářům řekl, že nezpochybňuje právo premiéra ptát se na informace z médií, jako ministr mu sdělí to, co říká novinářům. "Je to člověk, který prošel bezpečnostním screeningem všech služeb, které v Česku působí a žádné poznatky negativní z bezpečnostní komunity nepřišly, to je relevantní," uvedl o Mlejnkovi.

Premiér Petr Fiala (ODS) si chce s Rakušanem o kontaktech Mlejnka se stíhaným lobbistou promluvit. Jednání se má uskutečnit příští týden. Fiala sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší.

"Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění medializované záležitosti," uvedl Fiala.

VIDEO: Farský: STAN dokáže z krize vyvést jen Rakušan. Z videa s Červinkou mi bylo zle (14. 7.)

Kauza Dozimetr Starosty obrovsky poškodila. Jsme pro maximální transparentnost, a pak se nám v hnutí objeví takovýto pazneht. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy