Nový odhad státu: Solární elektrárny zdraží proud o 8 %

Pavel Baroch
23. 9. 2010 13:30
Tři scénáře zdražení proudu z dílny ministerstev průmyslu a životního prostředí
Panely o rozloze 211 čtverečních metrů pokrývají čelní hranu budovy i část její fasády.
Panely o rozloze 211 čtverečních metrů pokrývají čelní hranu budovy i část její fasády. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Sluneční elektrárny by podle aktuálního expertního odhadu měly příští rok zdražit domácnostem proud o 8 procent.

Vyplývá to z dokumentu ministerstev průmyslu a životního prostředí, který ve středu projednala vláda. Ministerstva předložila vládě tři scénáře možného zdražení elektřiny. Optimistická počítá se zdražením o 6 procent, základní o 8 procent a pesimističtější o 13 procent.

Pavel Gebauer, vedoucí oddělení podpory obnovitelných zdrojů energie na ministerstvu průmyslu pro Aktuálně.cz uvedl, že nejpravděpodobnější je právě střední, osmiprocentní varianta.

Pokud by se tento scénář naplnil, proud by pro domácnosti zdražil o polovinu méně, než odhaduje například společnost ČEZ, podle níž fotovoltaika zvedne cenu o 15 až 18 procent.

Graf ukazuje, co se letos podílí na konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Vysvětlivky: OZE = obnovitelné zdroje; KVET = kombinovaná výroba elektřiny a tepla; DZ = druhotný energetický zdroj:

Foto: MPO, MŽP

Osmiprocentní zdražení je naopak blíže k číslům, které zveřejnily Česká průmyslová fotovoltaická asociace a ekologické organizace, podle nichž proud zdraží kvůli solárním panelům o 5 procent.

Kolik solárních elektráren se dokončí?

Ministerstvo průmyslu při svém expertním odhadu, o kolik se zvedne příští rok cena proudu, vycházelo z výkonu slunečních elektráren, které by ještě letos mohly začít vyrábět elektřinu za mimořádně výhodné výkupní ceny.

Čím méně panelů se nakonec "stihne" připojit, tím méně se zdraží elektřina. V současnosti fungují fotovoltaické elektrárny o výkonu asi 700 megawatt, do konce roku by se však měl připojený výkon výrazně zvýšit.

"Uvedené varianty byly zvoleny na základě expertních odhadů, které se pohybují v rozmezí 1400 až 2000 megawattů připojeného výkonu fotovoltaických elektráren do konce roku 2010," uvádí se v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

První varianta "optimistická" počítá s tím, že na konci roku budou do sítě připojeny panely o celkovém výkonu 1400 megawattů, proud pro domácnosti by tak zdražil o 6 procent. Vysvětlivky: OZE = obnovitelné zdroje; KVET = kombinovaná výroba elektřiny a tepla; DZ = druhotný energetický zdroj:

Foto: MPO, MŽP

Druhá varianta "základní" počítá s tím, že na konci roku budou do sítě připojeny panely o celkovém výkonu 1600 megawattů, proud pro domácnosti by tak zdražil o 8 procent. Vysvětlivky: OZE = obnovitelné zdroje; KVET = kombinovaná výroba elektřiny a tepla; DZ = druhotný energetický zdroj:

Foto: MPO, MŽP

Třetí varianta "pesimističtější" počítá s tím, že na konci roku budou do sítě připojeny panely o celkovém výkonu 2000 megawattů, proud pro domácnosti by tak zdražil o 13 procent. Vysvětlivky: OZE = obnovitelné zdroje; KVET = kombinovaná výroba elektřiny a tepla; DZ = druhotný energetický zdroj:

Foto: MPO, MŽP

Podle Pavla Gebaurea z ministerstva průmyslu je nejpravděpodobnější právě základní varianta. Tvrdí, že letos budou fungovat solární elektrárny o celkovém výkonu zhruba 1650 megawattů.

Pro firmy zdraží proud o 11 až 24 procent

Tři scénáře má i zdražení elektřiny pro podniky. Optimistický předpokládá zdražení o 11 procent, základní o 14 a pesimističtější o 24 procent.

Pokud se uskutečnila střední varianta, opět by to znamenalo, že proud pro firmy zdraží zhruba o polovinu, než předpokládal například ČEZ.

Cenu má na starosti Koordinační výbor

Vládní kabinet ve středu zároveň souhlasil se složením Koordinačního výboru, který má do konce října předložit kabinetu analýzu dopadů podpory obnovitelných zdrojů energie do cen elektřiny a zároveň navrhnout různé varianty řešení.

Výbor má šestnáct stálých členů. Patří mezi ne například premiérův poradce a bývalý ministr průmyslu Martin Říman, předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt, náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková nebo náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy