Nový odhad. Kaplického knihovna by stála 2 miliardy

Kateřina Eliášová
21. 5. 2009 14:22
Knihovna není mrtvý projekt, myslí si architekt Jan Kasl
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se dnes začala stavět nová budova Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického, náklady na stavbu by nepřesáhly 2 miliardy korun.

Aktuálně.cz zjistilo, že existuje nový posudek, ve kterém je přesná cena stavby uvedena.

Pro Nadační fond PRO KNIHOVNU jej zhotovila nadnárodní společnost zabývající se cenovými odhady, řízením staveb a rozpočty. Její jméno zatím nadace nechce zveřejnit.

"Mohu potvrdit, že máme takový odhad v ruce, je necelé dva dny starý," řekl Aktuálně.cz jeden ze zakládajících členů nadace, architekt a bývalý primátor Prahy Jan Kasl. Uvedl, že společnost vypracovala posudek zdarma, nadaci nestál ani korunu.

"Nejprve chci seznámit s jejími výsledky správní radu nadace a poté chceme odhad ceny ukázat i veřejnosti," dodal Kasl.

Vejdeme se do dvou miliard

Podle informací Aktuálně.cz by se cena projektu mohla pohybovat okolo částky 1,8 miliard.

"Ta částka potvrzuje to, co vždycky říkal Jan Kaplický. Tedy že to nejsou ani čtyři, ani šest ani osm miliard, ale že se ta stavba pohybuje v tom rámci, který pro ni byl vymezen, tedy do necelých dvou miliard," potvrdil částečně informace Aktuálně.cz Kasl.

Do dnešního dne neexistuje žádný cenový posudek, který by jasně stanovil, kolik by knihovna postavená dle Kaplického návrhu stála. Veškerá čísla, která kolem ceny knihovny padala, byly pouze odhady  a domněnky bez reálného výpočtu.

Foto: Martina Machová
Václav Havel plánuje novou Prahu. Hledá vize pro Letnou

Předně stále neexistuje studie proveditelnosti, která měla odpovědět na otázku, zda se dá knihovna podle projektu postavit a taky kolik by mohla stavba stát. Ta nevznikala proto, že Praha nepřiklepla knihovně pozemky na Letné, na kterých se mělo začít stavět.

"Odhad se musel obejít bez studie. Měl jsem obavu, že to bez ní nepůjde. Nicméně ukázalo se, že soutěžní dokumenty a k tomu další, dosud nezveřejněné dokumenty, který Kaplický měl a které nám zapůjčila jeho žena Eliška Kaplická, jsou pro ten odhad dostatečné," uvedl Kasl.

Dodal, že tvůrci cenového odhadu dokáží ve fázi vítězného záměru definovat to, co se pak má dál projektovat a kolik to může stát.

Stavby v ČR se "nafukují"

Kasl nesouhlasí s odpůrci stavby v čele s prezidentem Václavem Klausem a pražskou radnicí v tom, že stavba může stát až 6 miliard korun.

"Každá druhá stavba se tady takto 'nafukuje'. My architekti si malujeme, co si myslíme, že je správné, zadavatel vymýšlí a tím cenu 'nafukuje'. Nikdo nedrží tu stavbu v rámci, aby splnila funkci a stála určené peníze," řekl Kasl

"Firma zkalkulovala funkční a konstrukční části stavby. Samozřejmě, pokud by chtěl stavbu nafukovat, cokoliv tam přidávat, tak to bude dražší. Stejně tak cena nepočítá s možnou inflací," vysvětlil.

Podle informací Aktuálně.cz by vybavení knihovny a robotický systém přišel na další miliardu, možná méně. Na tyto komponenty odhad údajně nepamatoval. Celková cena knihovny by tak podle těchto čísel nepřesáhla tři miliardy korun.

"Tímto výpočtem padly argumenty stylu 'na to nemáme'. Nadto je už dávno objektivně zdůvodněna potřeba nové budovy," myslí si Kasl.

Projekt Národní knihovny dle návrhu Jana Kaplického už politici odepsali. Nadační fond v čele s Janem Kaslem, Ivo Mathém či Olgou Sommerovou ale stále věří, že v Praze na Letné chobotnice přeci jen bude stát.

Pro tyto účely zřídili sbírku. Peníze chtěli použít právě na cenový odhad a taky na studii proveditelnosti projektu.

 

Právě se děje

Další zprávy