Nový odhad. Kaplického knihovna by stála 2 miliardy

Kateřina Eliášová
21. 5. 2009 14:22
Knihovna není mrtvý projekt, myslí si architekt Jan Kasl
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se dnes začala stavět nová budova Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického, náklady na stavbu by nepřesáhly 2 miliardy korun.

Aktuálně.cz zjistilo, že existuje nový posudek, ve kterém je přesná cena stavby uvedena.

Pro Nadační fond PRO KNIHOVNU jej zhotovila nadnárodní společnost zabývající se cenovými odhady, řízením staveb a rozpočty. Její jméno zatím nadace nechce zveřejnit.

"Mohu potvrdit, že máme takový odhad v ruce, je necelé dva dny starý," řekl Aktuálně.cz jeden ze zakládajících členů nadace, architekt a bývalý primátor Prahy Jan Kasl. Uvedl, že společnost vypracovala posudek zdarma, nadaci nestál ani korunu.

"Nejprve chci seznámit s jejími výsledky správní radu nadace a poté chceme odhad ceny ukázat i veřejnosti," dodal Kasl.

Vejdeme se do dvou miliard

Podle informací Aktuálně.cz by se cena projektu mohla pohybovat okolo částky 1,8 miliard.

"Ta částka potvrzuje to, co vždycky říkal Jan Kaplický. Tedy že to nejsou ani čtyři, ani šest ani osm miliard, ale že se ta stavba pohybuje v tom rámci, který pro ni byl vymezen, tedy do necelých dvou miliard," potvrdil částečně informace Aktuálně.cz Kasl.

Do dnešního dne neexistuje žádný cenový posudek, který by jasně stanovil, kolik by knihovna postavená dle Kaplického návrhu stála. Veškerá čísla, která kolem ceny knihovny padala, byly pouze odhady  a domněnky bez reálného výpočtu.

Foto: Martina Machová
Václav Havel plánuje novou Prahu. Hledá vize pro Letnou

Předně stále neexistuje studie proveditelnosti, která měla odpovědět na otázku, zda se dá knihovna podle projektu postavit a taky kolik by mohla stavba stát. Ta nevznikala proto, že Praha nepřiklepla knihovně pozemky na Letné, na kterých se mělo začít stavět.

"Odhad se musel obejít bez studie. Měl jsem obavu, že to bez ní nepůjde. Nicméně ukázalo se, že soutěžní dokumenty a k tomu další, dosud nezveřejněné dokumenty, který Kaplický měl a které nám zapůjčila jeho žena Eliška Kaplická, jsou pro ten odhad dostatečné," uvedl Kasl.

Dodal, že tvůrci cenového odhadu dokáží ve fázi vítězného záměru definovat to, co se pak má dál projektovat a kolik to může stát.

Stavby v ČR se "nafukují"

Kasl nesouhlasí s odpůrci stavby v čele s prezidentem Václavem Klausem a pražskou radnicí v tom, že stavba může stát až 6 miliard korun.

"Každá druhá stavba se tady takto 'nafukuje'. My architekti si malujeme, co si myslíme, že je správné, zadavatel vymýšlí a tím cenu 'nafukuje'. Nikdo nedrží tu stavbu v rámci, aby splnila funkci a stála určené peníze," řekl Kasl

"Firma zkalkulovala funkční a konstrukční části stavby. Samozřejmě, pokud by chtěl stavbu nafukovat, cokoliv tam přidávat, tak to bude dražší. Stejně tak cena nepočítá s možnou inflací," vysvětlil.

Podle informací Aktuálně.cz by vybavení knihovny a robotický systém přišel na další miliardu, možná méně. Na tyto komponenty odhad údajně nepamatoval. Celková cena knihovny by tak podle těchto čísel nepřesáhla tři miliardy korun.

"Tímto výpočtem padly argumenty stylu 'na to nemáme'. Nadto je už dávno objektivně zdůvodněna potřeba nové budovy," myslí si Kasl.

Projekt Národní knihovny dle návrhu Jana Kaplického už politici odepsali. Nadační fond v čele s Janem Kaslem, Ivo Mathém či Olgou Sommerovou ale stále věří, že v Praze na Letné chobotnice přeci jen bude stát.

Pro tyto účely zřídili sbírku. Peníze chtěli použít právě na cenový odhad a taky na studii proveditelnosti projektu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 23 minutami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy