Václav Havel plánuje novou Prahu. Hledá vize pro Letnou

Martina Machová Martina Machová
6. 5. 2009 0:07
Bývalý prezident si objednal projekty a vize, jak by mohla vypadat pražská Letná. Její nová tvář by pak zásadně ovlivnila podobu hlavního města
Václav Havel v atelieru architektury na Technické univerzitě v Liberci
Václav Havel v atelieru architektury na Technické univerzitě v Liberci | Foto: Martina Machová

Liberec - Před čtveřicí pozorně poslouchajících postarších pánů defilují mladíci, kteří postupně představují koncepce svých vizí. Co dál s dominantou hlavního města?

Pruh táhnoucí se od Letenských sadů přes Letenskou pláň, Chotkovy sady s královskou zahradou až na Pohořelec. S každým novým nápadem mění tato místa svůj charakter.

Začínající architekti jsou tu díky Václavu Havlovi. Právě bývalý prezident totiž rozhodl, že je potřeba najít řešení pro Letnou - jedno z klíčových míst Prahy.

A teď se s novými vizemi české metropole přijel poprvé seznámit do Liberce, mezi studenty architektury.

"Fascinuje mě, jak si všichni dobře uvědomují, že je zde potřeba promyslet celý prostor. Dokonce z pohledu reliéfu. A zamyslet se nad jeho koncepcí a definicí," zhodnotil Havel prezentace.

Mladíci jsou studenti liberecké Technické univerzity. Celkem sedm si jich vybrali architekti Miroslav Masák, Bořek Šípek a Jiří Suchomel, aby pokračovali v projektu, jehož rozbuškou bylo smetení Kaplického "chobotnice" z Letné.

Kaplický je mrtev. Šanci mají studenti

Původně měli architektonický oříšek vyřešit exprezidentovi přátelé Jan Kaplický, Miroslav Masák a Bořek Šípek. Úmrtím jednoho z nich pak dostali šanci právě adepti architektury.

Zaznívají slova zbourat, postavit, spojit, přesunout, zachovat volný prostor, oživit, utlumit. Někteří přiznávají trému. Před takovým publikem ještě nemluvili. Čtveřice, která je přitom mlčky sleduje, hlídá čas, občas se usměje, zapíše poznámku.

"Kdybych byl na jejich místě, sám bych asi nebyl tak odvážný. Například Chotkova ulice. Některé projekty by ji úplně zrušily. Stejně jako neberou jako danost osu ulice Milady Horákové," komentoval Havel. 

Zatím to jsou jen rámcové koncepce. Ale už podle nich by se hlavní město změnilo k nepoznání.

V projektech se objevují i extrémy jako třeba obrovská jáma, která má být mementem nicotnosti naší doby. Nebo návrat prehistorických mořských břehů či přestěhování svatovítské katedrály na Letnou, aby se uvolnilo historické centrum od zástupu turistů.

Projekt "nové" Prahy - Letné

  • Projekt vznikl mezi přáteli Václava Havla, jako teoretická studie
  • Původně se na něm měli podílet Jan Kaplický, Miroslav Masák a Bořek Šípek
  • Vtip byl v tom, že se jednalo o umělecké osobnosti s naprosto rozdílnými pohledy na architekturu
  • Po smrti Kaplického začali na projektu pracovat studenti architektury Technické univerzity v Liberci
  • Nyní byl Václav Havel v Liberci na první konzultaci  

Chybí vize, není knihovna

"Budete-li ale plánovat bourání, zachovejte prosím Bílkovu vilu, ona tam sice překáží, ale bylo by jí škoda," žertoval Václav Havel s autory.

Bývalý prezident tvrdí, že právě chybějící vize, kam se mají významné městské prostory ubírat, stála za zkázou Kaplického knihovny.

"Je to věc kontextu. Když nedefinujeme prostor, těžko do něj něco umísťovat, aniž by to tam trčelo," míní Havel.

"Skutečně se mi jako stavba líbila, ale ať ji postavíme kamkoli, překáží. A myslím, že to i město samo cítilo. Odhlédnu-li od tlaků a lobby, které tento případ provázely," uvedl exprezident.

Právě vyhrocená diskuze kolem knihovny stála na počátku celého projektu.

"Vše vzniklo poté, co Kaplický neuspěl s chobotnicí. Bavili jsme se, co s ní dál," líčí počátky projektu známý architekt a Havlův přítel Miroslav Masák.

"Zároveň jsem ho upozorňoval, že je tu ještě jeden úkol, který je pro Prahu atraktivní - hřbet, který se táhne od letenských sadů až nahoru na Pohořelec. To je atrakce, kterou má málokteré světové město a je ze dvou třetin nevyužitá," vzpomněl architekt.

"Václava pak nenapadlo nic chytřejšího, než že vyzval Kaplického, Šípka a mne, tedy vzájemně se odpuzující póly, abychom na tom spolupracovali," pokračuje.

Díra, ze které není nic vidět, jako symbol nicotnosti naší doby
Díra, ze které není nic vidět, jako symbol nicotnosti naší doby | Foto: Martina Machová

Nové nápady pro Forum 2000

Řešení budoucnosti jedné z nejvýznamnějších pražských dominant od tří osobností české architektury ale zůstalo jen v zárodku. 

"Když Kaplický zemřel, nešlo pokračovat, protože vtip byl ve výběru nesourodé trojice. Tak jsem řekl, zadejme to studentům," uvedl Masák.

A práce na nové tváři hřebenu, jež spojuje hned několik dominant metropole, se přesunula do libereckých atelierů na Technické univerzitě. Václav Havel zůstal garantem.

Konečné verze "nové" Prahy by měly být hotové koncem následujícího semestru. Havel s Masákem uvažují, že by je představili veřejnosti v rámci Fóra 2000. Jeho tématem má být právě architektura.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy