Praha - Post náměstka ministra vnitra, který má k dispozici řadu citlivých dat, obsadil muž, jenž v letošním květnu inkasoval pokutu od Úřadu na ochranu osobních údajů.
Podle informací Aktuálně.cz zveřejnila Asociace na ochranu věřitelů, jejímž prezidentem je nový náměstek ministra vnitra Michal Moroz, na svém webu protizákonně jména a rodná čísla 200 lidí.
Za tento prohřešek udělil úřad Asociaci pokutu 20 tisíc korun.
"Asociace na ochranu věřitelů se v souladu s názorem svých právních zástupců domnívá, že nepochybila, neboť zveřejnila pouze informace, které byly převzaty z obchodního rejstříku, což zákon umožňuje," reagoval na tuto informaci náměstek Moroz s tím, že se proti rozhodnutí bude organizace právně bránit.
Moroz (30), jenž nyní působí na jednom z nejvlivnějších ministerstev, zároveň figuruje v neprůhledné agentuře na vymáhání dluhů Debtis Causa, vlastní bezpečnostní agenturu a zastupuje izraelskou společnost obchodující s technologiemi analýzy hlasu při odposleších.
Nově jmenovaný náměstek pro strategii a programové řízení, jenž sám sebe prezentuje jako "specialistu na personální bezpečnost", také zastupoval Českou zbrojovku, hlavního dodavatele pistolí pro Policii ČR.
Podle Transparency International dochází působením Moroze na vnitru k evidentnímu střetu zájmů, podle policejních expertů jde dokonce o bezpečnostní riziko pro stát.
Navzdory informacím Aktuálně.cz se nový ministr vnitra za náměstka Moroze v pondělí večer postavil.
"Ministr vnitra Radek John si stojí za náměstkem Michalem Morozem," vzkázal jeho poradce Jiří Reichl. "V několika posledních dnech se ministr John přesvědčil, že Michal Moroz má odborné předpoklady pro to, aby vykonával tuto funkci."
Nový náměstek: odposlechy, vymáhání dluhů
Michal Moroz, jehož otec působil u I. správy StB, figuruje kromě zmíněné Asociace také ve třech firmách. Je vlastníkem společnosti Moroz&Partners, která se prezentuje coby "přední český konzultant v oblasti informačních služeb". Zároveň nabízí služby vyšetřování kriminality "bílých límečků."
Moroz figuruje také ve vymahačské agentuře Debtis Causa. Zda je i vlastníkem, zjistit nelze, neboť majitel se skrývá za anonymní akcie - tedy institut, proti kterému Věci veřejné, jejichž předseda ministerstvo vnitra vede, vystupují.
Podle vyjádření náměstka však již z této firmy vystoupil. "I z této funkce jsem již rezignoval," uvedl Michal Moroz. "Firma sice má akcie na majitele, nicméně se neúčastní žádných veřejných soutěží ve státní správě."
Zároveň zastupuje v Česku izraelskou společnost Nemesysco, která dodává speciální technologie na analýzu hlasu. Tento systém využívaný při odposleších nabízela firma údajně také bezpečnostním složkám státu.
Ani v tomto případě však prý nemůže dojít ke střetu zájmů, brání se náměstek Moroz. "Od nástupu na MV za Martina Peciny nevstoupila má firma do žádného nového obchodního vztahu s MV nebo jinou součástí státní správy a ani to neplánuje," napsal náměstek v emailové odpovědi. "Střet zájmů je v tomto případě vyloučen."
Podle náměstka existuje také dohoda s ministrem Johnem, že pokud bude resort jednat se Zbrojovkou, kterou Moroz zastupoval, nebude se těchto jednání účastnit a upozorní na možný střet zájmů: "...avizoval jsem že v případě jednání o zbrojovce na MV se těchto jednání nezúčastním a upozorním na svůj potenciální konflikt zájmů v souvislosti s touto firmou," slibuje Moroz. "O tomto jsem informoval i pana ministra Johna a ten s tímto případným postupem souhlasí."
ABL nechybí
Kromě zmíněných firem je nový náměstek spjat také s lidmi kolem bezpečnostní agentury ABL, firmy mecenáše Věcí veřejných Víta Bárty. S jejími zástupci působí v Asociaci bezpečnostních manažerů ASIS International.
Moroz také vlastní firmu Screening Servis, která se zabývá poradenstvím.
"Moroze je nutné vnímat jako člověka spojeného s lidmi kolem ABL, a tito lidé jsou nedůvěryhodní už z podstaty prostředí, ve kterém se dosud pohybovali," uvedl jeden ze zdrojů Aktuálně.cz, jenž se s novým náměstkem zná a zároveň působil coby bezpečnostní expert.
Moroz se údajně velmi dobře zná jak s Vítem Bártou, tak s Miroslavem Zahálkou, jenž působil v dozorčí radě firmy ABL. Se Zahálkou společně působili na vnitru už pod vedením Martina Peciny, coby poradci.
S nástupem ministra Johna získali Zahálka i Moroz post náměstků. Pokud tito lidé obsazují tak významné posty na ministerstvech, vzniká tím podle zmíněného policejního odborníka hned několik rizik.
"Především hrozí zneužití informací, ke kterým tito lidé nyní budou mít přístup," říká. "A ještě větší riziko je v tom, že nastolí Řebíčkovský princip zadávání zakázek spřáteleným lidem, firmám."
Hranice mezi lobbistou a politikem
Kromě bezpečnostních rizik, která může nástup lidí z prostředí neprůhledných agentur, vzniká podle Transparency International také jasný střet zájmů.
"Osobu Michala Moroze nelze vnímat odděleně od jeho dalších aktivit. Jeho minulost je spíše lobbistická, zastupuje hlavní domácí zbrojovku, zastupuje zahraniční zbrojaře, působí v institucích napojených na rozhodčí soudy a vymahače dluhů, bezpečnostní agentury," říká Stanislav Beránek z TI. "To vše ho na ministerstvu vnitra staví do výrazného střetu zájmů. Není možné stírat hranici mezi lobbistou a politikem. Buď hájí soukromý zájem, což je legitimní, anebo zájem veřejný. Obojí najednou možné není."
Kdo ho vlastně navrhl?
Na post náměstka Moroze údajně nominovala TOP 09. Ta se však od něj veřejně distancovala s tím, že jeho jméno nenavrhla.
Poradce ministra vnitra Jiří Reichl však trvá na tom, že to byla právě Kalouskova strana, kdo s návrhem přišel.
"V tuto chvíli můžeme říct pouze to, že to byl člen politického vedení TOP 09," uvedl v pondělí Reichl. "Když se Radek John dozvěděl jméno Michala Moroze s nímž by měl pracovat na ministerstvu vnitra, sešel se s ním a zeptal se jej, jestli by si uměl představit svoje setrvání v resortu vnitra i pod jeho vedením. Pan Moroz souhlasil a proto se začal podílet na vedení ministerstva vnitra jako náměstek."