Novorozenci v Karviné se rodí menší než děti v Českých Budějovicích. Na vině je smog

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
17. 12. 2017 11:45
Vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR čtvrtým rokem zkoumají a porovnávají kvalitu ovzduší v obou městech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V Karviné se kvůli znečištěnému ovzduší rodí o něco menší děti než v Českých Budějovicích, kde lidi smog tolik netrápí. Poukazují na to ve své nové studii vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Ti čtvrtým rokem sledují a porovnávají kvalitu ovzduší v obou městech a zjišťují, jaký má vzduch zamořený prachem vliv na zdraví matek a nově narozených dětí.

Experti odebírali od dohromady více než tří stovek dětí a matek vzorky moči a sledovali v nich stopy po látkách, jako je třeba benzo(a)pyren - rakovinotvorný uhlovodík, který se do vzduchu dostává nedokonalým spalováním.

"Ukázalo se, že pokud byla v moči větší koncentrace metabolitů těchto látek, což odpovídá větší zátěži z ovzduší, byly děti menší," vysvětluje autor studie Radim Šrám.

Zatímco budějovičtí novorozenci měli průměrně 50 centimetrů, ti karvinští měřili většinou kolem 49,2 centimetru. Pozitivní zjištění ovšem je, že když po čase odborníci děti přeměřili, děti z Karviné rozdíl oproti svým vzrostlejším vrstevníkům z Budějovic dorovnaly.

"I když byly rozdíly při narození, ve dvou letech už jsme je nepozorovali. Takže to děti 'dohnaly'," říká Šrám.

Zároveň ale jeho výzkum ukazuje na další nepříznivý jev spojený se znečištěným ovzduším - při větší koncentraci benzo(a)pyrenu a jemu podobných látek se snižuje váha placenty. "Předpokládá se, že když máte nižší váhu placenty, může to nepříznivě působit na vývoj dítěte." Podle Šráma by proto měly být děti dlouhodobě sledované.

Karviná a celá Ostravská pánev patří dlouhodobě mezi místa, kde v Česku lidi trápí zamořené ovzduší nejvíce - ať už kvůli dopravě, těžkému průmyslu a těžbě, znečištění ze sousedního Polska, nebo kvůli nedokonalému spalování v domácích kotlích hlavně během zimy. 

V oblasti létá vzduchem někdy až pětinásobné množství prachu než ve srovnávaných jižních Čechách. Už loni vědci kolem Šráma upozorňovali na to, že děti narozené na Ostravsku jsou častěji nemocné než ty z jihu Čech.

"Do šesti měsíců věku, což je období, kdy je nemocnost batolat, zejména díky kojení, menší, byly děti v Karviné výrazně častěji nemocné než v Budějovicích. Rozdíl byl ale znát až do dvou let věku," upozorňoval před rokem při představování výsledků jeden ze zpracovatelů studie Miroslav Dostál z Ústavu experimentální medicíny. Dokládal to tehdy grafem, kde Karvinou reprezentoval dvakrát vyšší sloupec.

Například onemocnění kůže bylo v Karviné 0,6 na dítě, v Budějovicích to pak vycházelo na 0,4. Více bylo v hornickém městě i nemocí dýchacích cest nebo například viróz.

Smog navíc ovlivňuje geny novorozenců. Vědci pomocí odběrů pupečníkové krve zkoumali okamžitou, krátkodobou aktivitu všech genů v buňkách a přišli na to, že se od sebe v obou městech opět liší.

"Když srovnáme vedle sebe genové profily, tedy aktivitu všech genů v buňkách, karvinských vzorků oproti budějovickým, pozorujeme pár desítek až stovek genů, které mají u obou skupin jinou aktivitu," vysvětluje vědkyně Kateřina Hoňková s tím, že větší počet těchto odlišně aktivních genů vědci vypozorovali, když srovnali vzorky ze zimního období v obou lokalitách.

I když je znečištěné ovzduší nejvýraznější faktor, který obě skupiny novorozenců odlišuje, nedají se vyloučit ani ostatní vlivy, jako je například jiný životní styl nebo stravování v různých ročních obdobích. Jelikož však odborníci zkoumali krátkodobou aktivitu genů, nelze říct, jak se u novorozenců rozdíly projeví.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 36 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 48 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy