Dýchat v Dillí je stejné, jako když člověk vykouří 45 cigaret denně. Úřady vyhlásily pohotovost

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 11. 2017 14:23
Indickou metropoli Dillí dál trápí znečištěné ovzduší. V zemi platí stav pohotovosti, úřady dokonce omezily vjezd aut. Stále více obyvatel kvůli špatnému vzduchu bojuje se zdravotními problémy.
Obyvatelé si musí chránit obličej.
Obyvatelé si musí chránit obličej. | Foto: Reuters

Dillí - Indická metropole vyhlásila pohotovost kvůli dlouhodobě znečištěnému ovzduší.

Smog se nad Dillí drží třetím dnem a kvalita vzduchu se nepřestává zhoršovat. Ve středu úřady až do konce týdne nechaly uzavřít školy, ve čtvrtek částečně omezily vjezd osobních automobilů.

"Sotva popadám dech i uvnitř svého auta. Okna v domě nemůžeme nechat otevřená," popsal pro server BBC jeden z obyvatel.

"Přemýšlím, že si do kanceláře a domů koupím čističku vzduchu, to je ale jen dočasné řešení," dodal. 

Podle agentury Reuters jsou hlavními příčinami smogu v Dillí emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin. Tyto podmínky nastávají každoročně, ale letos situaci podle meteorologů zhoršilo bezvětří. 

Problémy jsou také v sousedním Pákistánu.

Takhle teď vypadá drtivá většina metropole.
Takhle teď vypadá drtivá většina metropole. | Foto: Reuters

Bolesti hlavy a pálení očí

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2014 označila Dillí za nejznečištěnější město světa.

Hodnoty koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, měří také americké velvyslanectví. Ve čtvrtek ráno zaznamenalo nejprve 591 mikrogramů na metr krychlový, o hodinu později už 608 mikrogramů. WHO udává jako denní bezpečnou průměrnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.

V Dillí platí pohotovost kvůli dlouhodobě znečištěnému ovzduší.
V Dillí platí pohotovost kvůli dlouhodobě znečištěnému ovzduší. | Foto: Reuters

Hodnota PM 2,5 je míra pro částici třicetkrát jemnější než lidský vlas. Tyto částice mohou být vdechnuty hluboko do plic a vyvolat infarkt, mrtvici, dýchací potíže a přispět k rakovině plic.

S hodnotou PM jde ruku v ruce také index kvality ovzduší (AQI). Ten v Dillí dosáhl hodnoty 999, což je podle serveru Quartz stejné, jako kdyby člověk vykouřil 45 cigaret denně. 

Stále více obyvatel Dillí si stěžuje na bolesti hlavy, kašel a pálení očí. Mnozí nevycházejí ven a jinak rušná část metropole je vylidněná.

"Hodně přátel si bere nečekaně dovolenou. Ne každý z nás ale může odsud utéct. Je smutné, když se rodiče na WhatsAppu baví o tom, jaká je nejlepší ochranná maska na obličej pro jejich děti," cituje BBC matku dvou dětí. 

Zdražení parkovacího poplatku

Přibývá kritika na adresu úřadů za to, že situaci neřeší. Ministr pro životní prostředí Harš Vardhan reagoval prohlášením, že centrální vláda udělá maximum, aby kvalitu vzduchu v hlavním městě zlepšila.

Například byl zvýšen parkovací poplatek, a to na čtyřnásobek. Cílem je, aby lidé využívali veřejnou dopravu.

Lidi trápí zdravotní problémy.
Lidi trápí zdravotní problémy. | Foto: Reuters

Odborníci ale tvrdí, že tato opatření nepřinesou rychlou změnu. "Nad námi je takový mrak, že na jeho vyčištění by byl potřeba umělý déšť nebo něco podobného," řekl lékař Vivek Nangia z plicního oddělení dillíské nemocnice Fortis.

Z dostupných záběrů je patrné, že zemědělci v okolí města začali vypalovat strniště na sklizených polích.

Ve státech Paňdžáb a Harijána, které jsou v blízkosti metropole, se před zimním setím pravidelně pálí tuny zbytků zemědělských plodin z minulé úrody. Podle úřadů nelze zemědělcům, kteří patří k významné části voličů, tuto praxi zakázat, pokud jim nebude k vyčištění polí nabídnuta patřičná technika.

Prodej ochranných roušek.
Prodej ochranných roušek. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy