Babiš lhal, reagují novináři Mafry na nahrávku. Někteří podali výpověď, další ji zvažují

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 4. 5. 2017 15:10
Zveřejnění nahrávek Andreje Babiše s bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem vyvolalo znechucení mezi ostatními zaměstnanci vydavatelství Mafra. Firma, kterou donedávna vlastnil ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš, vydává deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, provozuje i zpravodajské servery iDnes.cz a Lidovky.cz. Druhý den po zveřejnění nahrávek oznámilo záměr podat výpověď hned několik lidí.
Foto: Economia

Praha - Výpověď zvažují někteří novináři ze společnosti Mafra. Reagují tak na zveřejnění nahrávky, na níž se faktický majitel společnosti a místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) domlouvá s redaktorem na publikování kompromitujících článků na ministry Milana Chovance a Miloslava Ludvíka z ČSSD.

"Je otázka, jestli s tím nepočkat na parlamentní volby," říká například Babiš dnes již bývalému redaktorovi Marku Přibilovi. "Vyřiďte Nachtigallovi, že jsem se sešel se Zimolou…," žádal na dalším místě vicepremiér. "Máme tam ostře nabito," sděluje pak Přibil Babišovi. František Nachtigall zastává ve společnosti Mafra funkci ředitele regionálního rozvoje. 

Redaktoři z Mafry jsou obsahem znechuceni a myslí si, že to ohrožuje dobré jméno novin. "Atmosféra v redakci je velmi napjatá. Lidi, kteří vždy dělali svoji práci s čistým svědomím, cítí velké zklamání z kolegy Přibila i z jeho nadřízených, zejména Františka Nachtigalla. Několik kolegů z deníku MF Dnes i webu iDnes.cz podává okamžitou výpověď, další o tom uvažují," uvedla redaktorka zpravodajského iDnes.cz, která nechtěla být jmenována. 

Podání výpovědi oznámil novinář MF Dnes Jan Sůra. "Mohu to potvrdit. Myslím, že to, co je na nahrávkách, tyto noviny poškozuje," řekl Sůra. Přidali se i Michaela Černá nebo redaktoři domácí rubriky Vojtěch Srnka, Adéla Paclíková, Pavel Švec a Zdeňka Trachtová. Další členové redakcí výpověď zvažují. 

Zároveň redaktoři vydali prohlášení, ve kterém se distancují od jednání bývalého kolegy a vyzývají Nachtigalla, aby se zasadil o nápravu. "Apelujeme na něj, na vedení vydavatelství, šéfredakci i majitele Andreje Babiše, aby všemi silami zabránili opakování podobné situace," píší redaktoři v prohlášení.

Zároveň v něm uvádějí, že Babiš opakovaně selhal, pokud uváděl, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu titulů společnosti Mafra. "Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal," stojí v textu, který během první hodiny podepsaly desítky lidí z centrální i regionálních redakcí. 

Okolnosti kolem zveřejněných záznamů lidé komentují na sociálních sítích. Připomínají například Babišův slib z roku 2013, že do dění ve svých novinách nijak nebude zasahovat, protože by byl jinak "mrtvý muž". 

Andrej Babiš na nahrávky zareagoval podáním trestního oznámení. "Považuji za nehorázné, že někdo může odposlouchávat místopředsedu vlády v jeho vlastním objektu," vzkázal prostřednictvím své tiskové mluvčí.   

Vedení redakcí se zatím k obsahu nahrávek nevyjádřilo, pouze okamžitě vyhodilo redaktora Marka Přibila (psali jsme zde). Ředitel pro strategický rozvoj František Nachtigall, o kterém se na nahrávkách několikrát mluví, nebere telefon ani nereaguje na e-mail. 

Oprava: V předchozí verzi článku bylo mylně uvedeno, že redaktoři zvažují hromadnou výpověď. Za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy