"Máme na Chovance slušně nabito." Tajně pořízená nahrávka naznačuje, že Babiš ovlivňuje svá média

Martin Ťopek Jiří Pšenička, Martin Ťopek
3. 5. 2017 19:38
Na internetu se v posledních dnech objevily dvě tajně pořízené nahrávky neznámého původu; na druhé z nich se neznámý člověk – podle vícero zdrojů redaktor deníku MF Dnes Marek Přibil – domlouvá na publikaci politicky senzitivních materiálů s ministrem financí Andrejem Babišem. Na oba příspěvky upozornil internetový deník Forum24. Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření Přibila, ale ten věc odmítl komentovat. MAFRA později vydala prohlášení, ve kterém píše, že s redaktorem okamžitě ukončuje pracovní poměr, aby ochránila "svou integritu". Babiš ovlivňování médií popřel. "Určitě nic neovlivňuji. Je však podivné, že někdo sleduje vicepremiéra. Považuji to za špínu," řekl Babiš.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Již tak napjatou situaci na české politické scéně ještě vyostřují tajně pořízené nahrávky neznámého původu, které ve velmi špatném světle vykreslují lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Neznámý autor vystupující pod jménem Július Šuman (jméno předrevolučního důstojníka StB, který měl údajně řídit Babiše, podezíraného ze spolupráce s komunistickou tajnou službou) nejdříve na internetovém kanále YouTube publikoval sestříhané audio, kde šéf ANO velmi vulgárně mluví o sociálních demokratech i o svých zaměstnancích.

Mám pocit, že ministr financí Andrej Babiš se skoro těší na to, že bude vyhozen z vlády a bude moci vést kampaň jako mučedník, říká premiér Sobotka.
18:57
Mám pocit, že ministr financí Andrej Babiš se skoro těší na to, že bude vyhozen z vlády a bude moci vést kampaň jako mučedník, říká premiér Sobotka. | Video:

Jako ještě závažnější se jeví druhá nahrávka, zveřejněná ve středu, která naznačuje, jak Babiš může využívat svá média pro politické účely. Na oba příspěvky jako první upozornil internetový deník Forum24.

Na tomto druhém audiu neznámý člověk - podle vícero zdrojů redaktor deníku MF Dnes Marek Přibil - dohaduje s Andrejem Babišem publikaci některých politicky senzitivních textů, které mají oslabit ČSSD. Mluví se o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi, ale jako hlavní terč se jeví ministr vnitra Milan Chovanec, s nímž Babiš válčí od loňska, kdy se spolu přeli o reformu elitních policejních útvarů.

Máme na Chovance nabito celkem slušně

"Máme na něj, na toho Chovance, nabito celkem slušně," říká novinář. Mluví i o některých připravovaných kauzách a jejich vhodném načasování. Babiš radí, kdy by bylo dobré články publikovat.

Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření Marka Přibila a také Františka Nachtigalla, klíčového muže z "Babišovy" mediální skupiny MAFRA, který je v nahrávce též zmiňován (a který s Přibilem dříve působil v časopise Týden a údajně mají k sobě nadále velmi blízko).

Přibil svůj komentář k celé kauze v SMS zprávě s díky odmítl, Nachtigall vůbec nereagoval. Nakonec však MAFRA vydala prohlášení, že s Přibilem okamžitě ukončuje pracovní poměr, aby ochránila "svou integritu".

Je to špína

Zatím se jasně nevyjádřil ani vicepremiér Andrej Babiš. "Určitě nic neovlivňuji. Je však podivné, že někdo sleduje vicepremiéra. Považuji to za špínu," řekl pouze. Odmítl reagovat na dotaz, jak ví, že je na nahrávkách špína, když je nezná, stejně tak neodpověděl na dotaz, proč se schází s redaktorem MF Dnes a uděluje mu instrukce, kdy mají jaká témata vyjít.

Jasno má v celé věci ministr Chovanec. Tvrdí, že zná uvedené nahrávky dobře, mluvil o nich po své návštěvě u prezidenta republiky Miloše Zemana. "Babiš ovlivňuje média a využívá své noviny, nahrávky to dokazují," nechal se slyšet ministr vnitra.

Otázka, kdo hovory s Babišem odposlechl, zůstává nezodpovězena. Někteří lidé z hnutí ANO však v neoficiálních hovorech vyjadřují podezření, že za celou akcí může být civilní rozvědka, podřízená právě ministru Chovancovi. Případně Ochranná služba Policie ČR. "Máme takové zprávy už několik měsíců, že se něco chystá," říká jeden z Babišových spolupracovníků z centrály hnutí ANO.

Lidi to nezajímá

Otázkou je, jak celá věc zamíchá s aktuální českou politikou. "Abych řekl pravdu, mě to vůbec nepřekvapuje, že takováto koordinace může v zákulisí probíhat. Naši politici mají obecně potřebu využívat či spíše zneužívat všechny možné zbraně, které mají k dispozici. A když má někdo média, tak je prostě také zneužívá," říká na adresu Andreje Babiše politolog Lukáš Jelínek, blízký ČSSD. Skepticky se domnívá, že by tak postupovali i jiní, kdyby disponovali takovým kapitálem jako Babiš.

"Ale nátura českého voliče je bohužel taková, že tyto věci vlastně nijak neřeší," nemyslí si Jelínek, že by nahrávky mohly výrazně zamíchat předvolebními preferencemi.

Otázkou je, co bude ještě následovat. Fiktivní Július Šuman slibuje na Twitteru další publikaci. Údajně mohou být nové odposlechy ještě výbušnější.

Připomíná mi to dobu, kdy na nás útočil Marek Dalík, atmosféra ve společnosti je více vyhrocená, jde o podstatu demokracie, tvdí Marek Wollner | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy