"Máme na Chovance slušně nabito." Tajně pořízená nahrávka naznačuje, že Babiš ovlivňuje svá média

Na internetu se v posledních dnech objevily dvě tajně pořízené nahrávky neznámého původu; na druhé z nich se neznámý člověk – podle vícero zdrojů redaktor deníku MF Dnes Marek Přibil – domlouvá na publikaci politicky senzitivních materiálů s ministrem financí Andrejem Babišem. Na oba příspěvky upozornil internetový deník Forum24. Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření Přibila, ale ten věc odmítl komentovat. MAFRA později vydala prohlášení, ve kterém píše, že s redaktorem okamžitě ukončuje pracovní poměr, aby ochránila "svou integritu". Babiš ovlivňování médií popřel. "Určitě nic neovlivňuji. Je však podivné, že někdo sleduje vicepremiéra. Považuji to za špínu," řekl Babiš.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Již tak napjatou situaci na české politické scéně ještě vyostřují tajně pořízené nahrávky neznámého původu, které ve velmi špatném světle vykreslují lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Neznámý autor vystupující pod jménem Július Šuman (jméno předrevolučního důstojníka StB, který měl údajně řídit Babiše, podezíraného ze spolupráce s komunistickou tajnou službou) nejdříve na internetovém kanále YouTube publikoval sestříhané audio, kde šéf ANO velmi vulgárně mluví o sociálních demokratech i o svých zaměstnancích.

Mám pocit, že ministr financí Andrej Babiš se skoro těší na to, že bude vyhozen z vlády a bude moci vést kampaň jako mučedník, říká premiér Sobotka.
18:57
Mám pocit, že ministr financí Andrej Babiš se skoro těší na to, že bude vyhozen z vlády a bude moci vést kampaň jako mučedník, říká premiér Sobotka. | Video:

Jako ještě závažnější se jeví druhá nahrávka, zveřejněná ve středu, která naznačuje, jak Babiš může využívat svá média pro politické účely. Na oba příspěvky jako první upozornil internetový deník Forum24.

Na tomto druhém audiu neznámý člověk - podle vícero zdrojů redaktor deníku MF Dnes Marek Přibil - dohaduje s Andrejem Babišem publikaci některých politicky senzitivních textů, které mají oslabit ČSSD. Mluví se o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi, ale jako hlavní terč se jeví ministr vnitra Milan Chovanec, s nímž Babiš válčí od loňska, kdy se spolu přeli o reformu elitních policejních útvarů.

Máme na Chovance nabito celkem slušně

"Máme na něj, na toho Chovance, nabito celkem slušně," říká novinář. Mluví i o některých připravovaných kauzách a jejich vhodném načasování. Babiš radí, kdy by bylo dobré články publikovat.

Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření Marka Přibila a také Františka Nachtigalla, klíčového muže z "Babišovy" mediální skupiny MAFRA, který je v nahrávce též zmiňován (a který s Přibilem dříve působil v časopise Týden a údajně mají k sobě nadále velmi blízko).

Přibil svůj komentář k celé kauze v SMS zprávě s díky odmítl, Nachtigall vůbec nereagoval. Nakonec však MAFRA vydala prohlášení, že s Přibilem okamžitě ukončuje pracovní poměr, aby ochránila "svou integritu".

Je to špína

Zatím se jasně nevyjádřil ani vicepremiér Andrej Babiš. "Určitě nic neovlivňuji. Je však podivné, že někdo sleduje vicepremiéra. Považuji to za špínu," řekl pouze. Odmítl reagovat na dotaz, jak ví, že je na nahrávkách špína, když je nezná, stejně tak neodpověděl na dotaz, proč se schází s redaktorem MF Dnes a uděluje mu instrukce, kdy mají jaká témata vyjít.

Jasno má v celé věci ministr Chovanec. Tvrdí, že zná uvedené nahrávky dobře, mluvil o nich po své návštěvě u prezidenta republiky Miloše Zemana. "Babiš ovlivňuje média a využívá své noviny, nahrávky to dokazují," nechal se slyšet ministr vnitra.

Otázka, kdo hovory s Babišem odposlechl, zůstává nezodpovězena. Někteří lidé z hnutí ANO však v neoficiálních hovorech vyjadřují podezření, že za celou akcí může být civilní rozvědka, podřízená právě ministru Chovancovi. Případně Ochranná služba Policie ČR. "Máme takové zprávy už několik měsíců, že se něco chystá," říká jeden z Babišových spolupracovníků z centrály hnutí ANO.

Lidi to nezajímá

Otázkou je, jak celá věc zamíchá s aktuální českou politikou. "Abych řekl pravdu, mě to vůbec nepřekvapuje, že takováto koordinace může v zákulisí probíhat. Naši politici mají obecně potřebu využívat či spíše zneužívat všechny možné zbraně, které mají k dispozici. A když má někdo média, tak je prostě také zneužívá," říká na adresu Andreje Babiše politolog Lukáš Jelínek, blízký ČSSD. Skepticky se domnívá, že by tak postupovali i jiní, kdyby disponovali takovým kapitálem jako Babiš.

"Ale nátura českého voliče je bohužel taková, že tyto věci vlastně nijak neřeší," nemyslí si Jelínek, že by nahrávky mohly výrazně zamíchat předvolebními preferencemi.

Otázkou je, co bude ještě následovat. Fiktivní Július Šuman slibuje na Twitteru další publikaci. Údajně mohou být nové odposlechy ještě výbušnější.

Připomíná mi to dobu, kdy na nás útočil Marek Dalík, atmosféra ve společnosti je více vyhrocená, jde o podstatu demokracie, tvdí Marek Wollner | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 9 minutami

Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, tvrdí bývalý šéf britské rozvědky MI6

České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.

"Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře," řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC. "Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy."

"V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka," řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.

Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině "agresivních" aktivit ruských tajných služeb na svém území.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Rusko má u Ukrajiny přes 150 tisíc vojáků, hrozí další eskalace, řekl Borrell

Rusko rozmístilo na Krymu a u hranic Ukrajiny bezprecedentní počet více než 150 000 vojáků, kvůli čemuž hrozí konflikt mezi oběma zeměmi další eskalací. Po pondělní videokonferenci ministrů zahraničí Evropské unie s jejich ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři Moskvu vyzvali k odvolání vojáků a snížení napětí na Ukrajině, na sankcích navrhovaných částí zemí se však neshodli.

"Riziko další eskalace je evidentní," prohlásil Borrell, podle něhož se ministři jednomyslně postavili za Ukrajinu a ocenili její dosud zdrženlivý přístup a snahu vyhnout se otevřenému střetu s Ruskem.

Kuleba po jednání uvedl, že spojencům z EU předložil podrobný plán, jak odradit Moskvu od dalšího vyhrocení situace. "Klíčovým prvkem je příprava nové série sektorových sankcí. Ty individuální již nestačí," napsal ukrajinský ministr na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy