"Máme na Chovance slušně nabito." Tajně pořízená nahrávka naznačuje, že Babiš ovlivňuje svá média

Martin Ťopek Jiří Pšenička, Martin Ťopek
3. 5. 2017 19:38
Na internetu se v posledních dnech objevily dvě tajně pořízené nahrávky neznámého původu; na druhé z nich se neznámý člověk – podle vícero zdrojů redaktor deníku MF Dnes Marek Přibil – domlouvá na publikaci politicky senzitivních materiálů s ministrem financí Andrejem Babišem. Na oba příspěvky upozornil internetový deník Forum24. Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření Přibila, ale ten věc odmítl komentovat. MAFRA později vydala prohlášení, ve kterém píše, že s redaktorem okamžitě ukončuje pracovní poměr, aby ochránila "svou integritu". Babiš ovlivňování médií popřel. "Určitě nic neovlivňuji. Je však podivné, že někdo sleduje vicepremiéra. Považuji to za špínu," řekl Babiš.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Již tak napjatou situaci na české politické scéně ještě vyostřují tajně pořízené nahrávky neznámého původu, které ve velmi špatném světle vykreslují lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Neznámý autor vystupující pod jménem Július Šuman (jméno předrevolučního důstojníka StB, který měl údajně řídit Babiše, podezíraného ze spolupráce s komunistickou tajnou službou) nejdříve na internetovém kanále YouTube publikoval sestříhané audio, kde šéf ANO velmi vulgárně mluví o sociálních demokratech i o svých zaměstnancích.

Mám pocit, že ministr financí Andrej Babiš se skoro těší na to, že bude vyhozen z vlády a bude moci vést kampaň jako mučedník, říká premiér Sobotka.
18:57
Mám pocit, že ministr financí Andrej Babiš se skoro těší na to, že bude vyhozen z vlády a bude moci vést kampaň jako mučedník, říká premiér Sobotka. | Video:

Jako ještě závažnější se jeví druhá nahrávka, zveřejněná ve středu, která naznačuje, jak Babiš může využívat svá média pro politické účely. Na oba příspěvky jako první upozornil internetový deník Forum24.

Na tomto druhém audiu neznámý člověk - podle vícero zdrojů redaktor deníku MF Dnes Marek Přibil - dohaduje s Andrejem Babišem publikaci některých politicky senzitivních textů, které mají oslabit ČSSD. Mluví se o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi, ale jako hlavní terč se jeví ministr vnitra Milan Chovanec, s nímž Babiš válčí od loňska, kdy se spolu přeli o reformu elitních policejních útvarů.

Máme na Chovance nabito celkem slušně

"Máme na něj, na toho Chovance, nabito celkem slušně," říká novinář. Mluví i o některých připravovaných kauzách a jejich vhodném načasování. Babiš radí, kdy by bylo dobré články publikovat.

Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření Marka Přibila a také Františka Nachtigalla, klíčového muže z "Babišovy" mediální skupiny MAFRA, který je v nahrávce též zmiňován (a který s Přibilem dříve působil v časopise Týden a údajně mají k sobě nadále velmi blízko).

Přibil svůj komentář k celé kauze v SMS zprávě s díky odmítl, Nachtigall vůbec nereagoval. Nakonec však MAFRA vydala prohlášení, že s Přibilem okamžitě ukončuje pracovní poměr, aby ochránila "svou integritu".

Je to špína

Zatím se jasně nevyjádřil ani vicepremiér Andrej Babiš. "Určitě nic neovlivňuji. Je však podivné, že někdo sleduje vicepremiéra. Považuji to za špínu," řekl pouze. Odmítl reagovat na dotaz, jak ví, že je na nahrávkách špína, když je nezná, stejně tak neodpověděl na dotaz, proč se schází s redaktorem MF Dnes a uděluje mu instrukce, kdy mají jaká témata vyjít.

Jasno má v celé věci ministr Chovanec. Tvrdí, že zná uvedené nahrávky dobře, mluvil o nich po své návštěvě u prezidenta republiky Miloše Zemana. "Babiš ovlivňuje média a využívá své noviny, nahrávky to dokazují," nechal se slyšet ministr vnitra.

Otázka, kdo hovory s Babišem odposlechl, zůstává nezodpovězena. Někteří lidé z hnutí ANO však v neoficiálních hovorech vyjadřují podezření, že za celou akcí může být civilní rozvědka, podřízená právě ministru Chovancovi. Případně Ochranná služba Policie ČR. "Máme takové zprávy už několik měsíců, že se něco chystá," říká jeden z Babišových spolupracovníků z centrály hnutí ANO.

Lidi to nezajímá

Otázkou je, jak celá věc zamíchá s aktuální českou politikou. "Abych řekl pravdu, mě to vůbec nepřekvapuje, že takováto koordinace může v zákulisí probíhat. Naši politici mají obecně potřebu využívat či spíše zneužívat všechny možné zbraně, které mají k dispozici. A když má někdo média, tak je prostě také zneužívá," říká na adresu Andreje Babiše politolog Lukáš Jelínek, blízký ČSSD. Skepticky se domnívá, že by tak postupovali i jiní, kdyby disponovali takovým kapitálem jako Babiš.

"Ale nátura českého voliče je bohužel taková, že tyto věci vlastně nijak neřeší," nemyslí si Jelínek, že by nahrávky mohly výrazně zamíchat předvolebními preferencemi.

Otázkou je, co bude ještě následovat. Fiktivní Július Šuman slibuje na Twitteru další publikaci. Údajně mohou být nové odposlechy ještě výbušnější.

Připomíná mi to dobu, kdy na nás útočil Marek Dalík, atmosféra ve společnosti je více vyhrocená, jde o podstatu demokracie, tvdí Marek Wollner | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy