Chovance jsem v článku o Čapím hnízdě nepomluvil, tvrdil u soudu novinář Přibil

ČTK ČTK
6. 5. 2020 13:07
Novinář Marek Přibil ve středu u soudu popřel, že by se dopustil trestného činu pomluvy vůči někdejšímu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Pavlu Nevtípilovi. Obžaloba Přibilovi vyčítá, že na svém webu zveřejnil článek s tvrzením, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu premiéra Andreje Babiše (ANO). Za pomluvu šířenou přes internet hrozí až dva roky vězení.
Marek Přibil
Marek Přibil | Foto: DVTV

Článek vyšel 6. listopadu 2018 na webu ppmagazin.com, který Přibil podle vlastních slov založil jen několik dní předtím. Státní zástupce Tomáš Saňa tvrdí, že text byl nepravdivý a způsobilý ohrozit Chovancovu a Nevtípilovu vážnost u spoluobčanů a také je poškodit v jejich zaměstnání.

"Připadám si zcela nevinný, podle mého názoru jde o proces politický. Vidím tam snahu, aby byla přes moji osobu dehonestována osoba současného premiéra. V médiích jsem popisován jako jeho člověk, ačkoliv s ním nemám nic společného, ani ho neznám a v životě jsem s ním strávil asi 35 minut," uvedl ve středu Přibil u Obvodního soudu pro Prahu 4.

Text článku byl založen na výpovědi čtveřice vyšetřovatelů, kterou Přibilovi zprostředkovala Petra Lhotáková z Odborové aliance Integrovaného záchranného systému. Přibil vypověděl, že ho sama kontaktovala s tím, že je zmocněnkyní těchto policistů a že její podmínkou pro publikování informací bylo to, že pod textem bude jako autorka uvedena ona, což se také stalo. Lhotákovou soud předvolá jako svědkyni k příštímu jednání, které bude 24. června.

"Chtěl jsem vyrovnaný článek"

Novinář tvrdí, že do textu zasáhl z pozice editora pouze tak, že vymyslel titulek a že kvůli vyváženosti textu přidal "zpochybňující pasáže" a také údaje ze zprávy Českého rozhlasu o kauze Čapí hnízdo. "Informace (Lhotákové) mi přišly příliš ve prospěch premiéra, chtěl jsem vyrovnaný článek," prohlásil.

Přibil uvedl, že si u tehdejšího šéfa pražské policie Jana Ptáčka ověřil, že mu policisté podali podnět, na němž byl článek založen. Reakci Chovance ani Nevtípila novinář nezjišťoval. Vysvětlil to tak, že vyšetřovatel se ke kauze Čapího hnízda dlouhodobě nevyjadřuje. "Stanovisko pana Chovance nebylo možné získat, protože kdykoliv jsem ho oslovil v minulosti, tak mi neodpověděl, a můj poslední dotaz zveřejnil na Twitteru, kde se mi vysmál," doplnil.

Článek se šířil jako fake news pro seniory, řekl Chovanec

Údajné ovlivňování kauzy řešila po zveřejnění článku na Chovancův podnět Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dospěla k závěru, že policisté nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku.

"Paní soudkyně, když někdo říká, že jste porušila několik zákonů a měla byste skončit ve výkonu trestu na osm nebo 12 let, tak vás to samozřejmě zasáhne. Vzhledem k tomu, že v článku byla uvedena jména konkrétních policistů, to šířila i ostatní média. Zpětně jsem se dověděl, že článek byl i součástí řetězových e-mailů s fake news pro starší občany," řekl u soudu Chovanec, který má v případu společně s Nevtípilem postavení poškozeného.

"Že by mi kvůli tomu někdo nadával na ulici, to se mi nestalo. Víc než osobní újma mi na tom vadí, že by bylo možné připustit, že policejní prezident na základě pokynu ministra vnitra nakoupí trestní stíhání nějaké osoby. Nemůžu připustit, že tady lze objednat trestní stíhání," dodal exministr.

Nevtípil: Nepravdivé je tam absolutně všechno

"Řekl bych, že nepravdivý je tam absolutně všechno," přidal se ke kritice článku Nevtípil. Ohradil se proti tvrzení, že vyšetřování kauzy ovlivňoval a účelově ho prodloužil až před sněmovní volby. Uvedl, že zmiňované policisty nezná. "Ani vedení odboru mi nedávalo žádné konkrétní pokyny, jak mám kauzu vést. Vzhledem k citlivosti kauzy se naopak každý snažil o spisu bavit co nejmíň," poznamenal.

Přibil v minulosti působil v Mladé frontě Dnes patřící do holdingu Agrofert, který vlastnil Babiš, než ho převedl do svěřenských fondů. Novinář figuruje v nahrávkách, jež se dříve objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS.

Tyto nahrávky Přibil ve středu označil za hrubě zmanipulované. Babiš si ho prý pozval, aby s ním prodiskutoval téma ukrajinské mafie. "Potom jsme se bavili naprosto neformálně, kde jsem mohl něco nevhodně říct. Od kauzy Šuman jsem popisován jako nestvůra a zločinec," stěžoval si.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy