Rozvědka prověřuje, zda její agenti nestáli za útoky na Babiše přes twitterový účet Julius Šuman

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2018 14:36
Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Inspekce české zahraniční rozvědky - Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) - už řadu měsíců prověřuje, zda její agenti nestáli za útoky na premiéra Andreje Babiše (ANO) přes twitterový účet Julius Šuman. Informoval server iROZHLAS.cz.

Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami.

Na jedné z nahrávek například Babiš údajně domlouval s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes zveřejnění článků, které by poškodily ČSSD a ODS. Babiš záznamy označil za zmanipulované a podal kvůli nim trestní oznámení.

"Vyšetřují se jednak majetkové věci a pak se vyšetřuje to, že ÚZSI mohla být zneužita proti Babišovi. V médiích se psalo o majetkových věcech, ale šetří se obojí," řekl serveru předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek (ODS).

Hospodaření ÚZSI i možný podíl na útocích na Babiše podle něj prověřuje inspekce ÚZSI. Rozvědka ani státní zastupitelství se podle serveru k věci nevyjádřily.

"Mluvil jsem o tom v rozhovoru pro Českou televizi už v únoru a vše jsem tam řekl, jak to říkám dnes. A inspekce rozvědky se tím začala zabývat už v době, kdy ji Babiš veřejně osočoval, že lidé od nich stojí za Šumanem. A upozorňuji, že je Šuman oddělený od vyšetřování hospodaření tajné služby," vysvětlil pro Aktuálně.cz Blažek.

Vrchní státní zastupitelství, které dozoruje vyšetřování kolem hospodaření rozvědky, se podle Blažka nezabývá tím, kdo může stát za twitterovým účtem Šuman.

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) postavil v květnu kvůli vyšetřování hospodaření rozvědky mimo službu ředitele ÚZSI Jiřího Šaška. Metnar už dříve uvedl, že ÚZSI prováděla nákupy materiálu za nepřiměřené ceny.

Ministr má také podezření, že rozvědka prováděla činnost, která jí podle zákona nepřísluší, což by mohlo být sledování osob na českém území. Spekulace o spojení rozvědky s účtem Julius Šuman se objevily už loni, ale Šašek to popíral.

Jméno Šuman si internetová skupina zvolila podle skutečné osoby Julia Šumana, příslušníka komunistické tajné policie (StB), který podle archivních dokumentů s Babišem podepsal vázací akt. Nahrávky se na účtu Julius Šuman začaly objevovat začátkem loňského května.

Na jedné nahrávce se třeba šéf hnutí ANO a tehdejší ministr financí Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, na dalších údajně diskutuje s redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem o zveřejnění kompromitujících informací na představitele ostatních stran a na jiné zase hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do holdingu Agrofert, který dříve Babišovi patřil. "Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," řekl na nahrávce Babiš.

Video: Julius Šuman na Twitteru? Účet koupil novinář Přibil za 100 tisíc, ale už nikdy neožije, říká Spurný

Možná se nikdy nedozvíme, kdo stál za twitterovým účtem Julius Šuman, který zveřejňoval nahrávky s Andrejem Babišem, říká novinář Spurný | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy