Skripal se po otravě uzdravuje, už není v kritickém stavu. Jed novičok pocházel z armádní laboratoře

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2018 18:48
Dcera bývalého dvojitého agenta Julija se z kómatu probudila minulý týden.
Sergej Skripal.
Sergej Skripal. | Foto: Facebook

Londýn - Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal se po otravě nervovým jedem novičok uzdravuje. Podle agentury Reuters už není v kritickém stavu. V současnosti je v péči lékařů v nemocnici v jihoanglickém městě Salisbury.

Šestašedesátiletý Skripal upadl do bezvědomí se svojí dcerou Julijou 4. března před nákupním centrem v Salisbury, kde oba našla policie.

"Sergej Skripal reaguje dobře na léčbu, jeho stav se výrazně zlepšuje, už není v kritickém stavu," cituje televize BBC lékařku Christine Blanshardovou z nemocnice v Salisbury.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová se probudila z kómatu minulý týden. Ve čtvrtek telefonovala se svojí sestřenicí, které řekla, že se její stav zlepšuje a brzy nemocnici opustí. Zatím však není jasné kdy.

"Jakákoli informace o tomto datu (propuštění z nemocnice) by byla spekulací. Do té doby požádala Julija o soukromí, zatímco bude pokračovat její zotavování, chtěla bych vyzvat média, aby žádost respektovala," dodala doktorka Blanshardová. Informace prý poskytla v reakci na čtvrteční "intenzivní" zpravodajství médií.

Jednou ze čtvrtečních zpráv byla také informace o tom, že do Británie hodlá přijet Julijina sestřenice Viktorija, aby zjistila, zda se její příbuzná nechce vrátit do Ruska. Britská média se ale v pátek od ministerstva vnitra dozvěděla, že její žádosti o vízum nebylo vyhověno. "Odmítli jsme žádost Viktoriji Skripalové o cestovní vízum z důvodu, že její žádost nevyhovovala příslušným pravidlům," řekl Reuters mluvčí ministerstva.

Britští představitelé dříve opakovaně obvinili ze spáchání útoku nervovou látkou Rusko.

Novičok z vojenské laboratoře

Tajné služby mezitím určily, že nervová látka novičok použitá k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery byla vyrobena v armádních laboratořích v ruském uzavřeném městě Šichany. V pátek to napsal list The Times s tím, že tuto informaci Britové předali svým spojencům. Rusko opakovaně odmítá, že by za otravou Skripalových stálo.

Ruský poslanec Nikolaj Pankov se proti zprávě The Times ohradil a prohlásil, že Šichany jsou součástí Balakovského okresu, což je jeho volební obvod, a proto ví, že chemické zbraně v jeho obvodě nikdy nebyly přechovávány.

"Naposledy jsme o vojsku v Šichany slyšeli, když Rusko začalo s procesem ničení chemických zbraní, což bylo před dvaceti lety," řekl Pankov. Dodal, že informační válka proti Rusku kvůli případu Skripal stojí na vymyšlených základech.

Menší zásoby

Zpráva britských tajných služeb podle The Times uvádí, že zásoby zjištěné ve městě Šichany jsou mnohem menší, než je třeba pro bojové nasazení, což vede k domněnce, že látka je určena pro cílené operace.

Hamish de Bretton-Gordon, který v minulosti vedl britský pluk pro boj proti chemické, biologické a jaderné kontaminaci, podle The Times zprávu tajných služeb viděl a označil ji za velmi přesvědčivou. "Britské tajné služby jasně ukázaly na Rusko a na Šichany," řekl.

Tento týden ruský armádní chemik Igor Rybalčenko v ruské státní televizi RT prohlásil, že není možné určit původ látky, neboť komponenty pro její výrobu jsou volně dostupné. Proto podle něj není problém jed připravit v dobře vybavené laboratoři kdekoli na světě. V úterý britská média citovala šéfa armádního výzkumného střediska v anglickém Porton Downu Garyho Aitkenheada, podle něhož britští experti nebyli s to prokázat, že látka použitá proti Skripalovým byla vyrobena v Rusku.

Skripal pracoval jako britský agent, za což byl v Rusku odsouzen do vězení. Na svobodu a pak do Británie se dostal díky rusko-britské výměně agentů.

Video: Ruský vědec promluvil o jedu novičok

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy