Praha – Návrh zákona o státním zastupitelství, jehož základní teze předložila ministryně spravedlnosti Helena Válková poslancům, se nelíbí nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Podle něj je totiž zcela v rozporu s původním věcným záměrem i programovým prohlášením vlády.
"Oficiálně jsem předlohu nedostal, ale neoficiálně jsem se s ní už seznámil a zhrozil jsem se. Státní zastupitelství nebo veřejnou žalobu vrací do dob, kam jsme se už vracet nechtěli," nebral si servítky nejvyšší žalobce.
Zejména mu vadí, že na rozdíl od verze, na níž se podílel i jeho úřad, nynější návrh počítá s menší nezávislostí státních zástupců – tedy opak toho, co prosazoval Zemanův úřad. Kritizuje například, že výběr státních zástupců na některé pozice sice půjde cestou výběrového řízení, jeho výsledky však ministr nebude muset respektovat, což podle Zemana otevře cestu politickému zasahování do soustavy.
Z Brna ovšem zaznívají výtky k zamýšlenému vytvoření speciálního úřadu, který by se zaměřoval čistě na potírání korupce a daňové kriminality a který by měl nad sebou mít i speciální vrchní státní zastupitelství.
"Je to naprosto nesystémové. Zatímco v původním návrhu se počítalo s vyčleněním zhruba dvaceti žalobců, nyní jich může být až šedesát," kritizuje Zeman širokou působnost speciálu s tím, že podrobně své výhrady popíše v připomínkovém řízení.
Bradáčová: Takto nastavený systém může státní zastupitelství paralyzovat
Stejně tvrdá kritika zaznívá i z Prahy. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je totiž podoba, v jaké ministerstvo dodalo zákon poslancům a o které chce Válková vést jednání na úrovni vládní koalice, natolik odlišná od věcného záměru, že "je namístě vypracovat návrh nový a podrobit ho opětovně obecné diskusi".
"Současný návrh stojí zcela na odlišných zásadách a v rozporu s programovým prohlášením současné koalice neposiluje nezávislost soustavy státního zastupitelství, ale činí ji bezprecedentně závislou na ministerstvu spravedlnosti," odpověděla Bradáčová deníku Aktuálně.cz.
I ona silně kritizuje protikorupční speciál a jeho nastavení. Podle ní totiž, namísto toho, aby se věnoval pouze vybraným kauzám, bude zahlcen stovkami případů.
"Vznik speciálního vrchního státního zastupitelství, které bude třetím vrchním článkem, přičemž věcný záměr naopak vrchní státní zastupitelství rušil, celý proces byrokratizuje, bude vytvářet velké množství kompetenčních sporů a takovéto nastavení systému může ve svém důsledku státní zastupitelství v některých agendách paralyzovat," dodala Bradáčová, která v minulosti byla zastáncem zrušení vrchních zastupitelství.
Zákon měl být už v létě
Původně mělo ministerstvo spravedlnosti podle legislativního plánu prací odevzdat návrh zákona na vládu už v červenci, nicméně první náměstek Válkové Robert Pelikán už v červnu avizoval, že tento termín není reálný. "Uvažuje se o variantě září. Dříve to reálné není, aby to bylo ve stavu, kdy bychom si zatím uměli stát. Druhá varianta je potom konec roku. A kolik času dostaneme, tolik bude muziky," řekl tehdy Aktuálně.cz Pelikán.
Původně ministerstvo na podobě zákona spolupracovalo s Nejvyšším státním zastupitelstvím, nakonec však vytvořilo zcela vlastní předlohu. U té si chce Válková nejdříve otestovat politickou průchodnost. "Jde o to, abych věděla, zda tento konkrétní návrh odpovídá představě nejen nás jako předkladatelů, ale i poslanců. Je to natolik klíčová norma, že by měla nalézt i politický konsensus,“ řekla serveru Česká justice Válková.