Nové studie: Za PET lahve se má platit, je to výhodné

Pavel Baroch
12. 12. 2009 19:00
Je to o něco výhodnější, než PET lahve a nápojové plechovky sbírat tradičním způsobem v barevných kontejnerech
Odpadkové koše v okolí stadionu Spraty Praha na Letné během fotbalových utkání většinou nepojmou nápor fanoušků.
Odpadkové koše v okolí stadionu Spraty Praha na Letné během fotbalových utkání většinou nepojmou nápor fanoušků. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zavést zálohy na PET lahve a plechovky s nápoji je o něco výhodnější než zachovat dosavadní systém třídění do barevných kontejnerů.

Vyplývá to z několik studií ministerstva životního prostředí, které si nechalo vypracovat jako podklad pro další rozhodování o tom, zda plastové lahve a plechovky zařadit do zálohového systému stejně jako například pivní lahve.

Ministerstvo si nechalo předložit tři analýzy, které porovnávaly nápojové obaly podle jejich ekologického dopadu od výrobu až po likvidaci, ale také podle toho, jestli je finančně výhodnější lahve zálohovat, nebo vylepšit jejich třídění.

O zálohách rozhodne nová vláda

S plánem zavést zálohy na umělohmotné lahve a nápojové plechovky přišel před dvěma lety tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Proti jeho záměru se postavily profesní organizace i Svaz měst a obcí.

Bursík pak návrh na změnu obalového zákona stáhnul, ministerstvo se ovšem této myšlenky nikdy zcela nevzdalo. Svědči o tom i tři aktuální studie o nápojových obalech a jejich případném zálohování. 

"O tom, jak bude jeho návrh vypadat a jestli bude přímo obsahovat zálohový systém, ale rozhodne až nový ministr životního prostředí a vláda po volbách," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš, vedoucí poradců ministra životního prostředí.

Foto: MŽP

Studie jako vodítko

Pomoci při rozhodování o podobě nového obalového zákona mají i zmiňované tři ekologicko-ekonomické analýzy. Jaké jsou jejich konkrétní závěry?

Ekonomická studie zjistila, že celkové náklady a výnosy na rozšíření a provoz zvýšeného třídění jsou velmi podobné se zavedením záloh na PET lahve a plechovky.

Takzvaná litteringová analýza potvrdila, že nejvíce pohozených nápojových obalů podél silnic a na dalších veřejných místech jsou PET lahve a nápojové plechovky.

Nejhorší jsou nápojové plechovky

Asi nejdůležitější je takzvaná LCA studie, která zkoumala vliv různých typů lahví včetně nápojových kartonů a plechovek na životní prostředí během celého svého životního cyklu - od získávání surovin, přes jejich výrobu, dopravu do obchodů až po likvidaci.

Film je hotov, zbývá týden do premiéry. Česká kina zahltí vratné lahve a mnoho přepravek. Vykupovat je bude Zdeněk Svěrák, režijně přitom veden synem Janem.
Film je hotov, zbývá týden do premiéry. Česká kina zahltí vratné lahve a mnoho přepravek. Vykupovat je bude Zdeněk Svěrák, režijně přitom veden synem Janem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z této analýzy, kterou provedli nezávislí experti, vyšly jako nejhorší nápojové plechovky a nevratné sklo. Pak následují malé PET lahve. Naopak nejmenší dopady mají nápojové kartony, vratné sklo a pak velké umělohmotné lahve.

"PET lahve se tedy pohybují ve středu pole," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš, který se na ministerstvu životního prostředí věnuje odpadům dlouhodobě.

"Přidáme-li údaj o skutečném podílu těchto obalů na trhu a tendenci vývoji, zjistíme, že nevratné sklo má malý podíl a spíše klesá. Největší problém tedy představují nápojové plechovky, jejichž podíl v posledních letech rychle stoupá, a pak malé a za nimi velké PET lahve," dodal Vondrouš.

PET lahve jsou nejohleduplnější, tvrdí výrobci

S Vondroušovými závěry nesouhlasí Svaz výrobců nealkoholických nápojů, podle něhož patří PET lahve mezi obaly, které jsou k životnímu prostředí nejohleduplnější.

"Studie přesvědčivě ukázala, jak málo nápojové obaly zatěžují životní prostředí," uvedl výkonný tajemník svazu Zdeněk Huml.

Dodal, že výroba a distribuce nealkoholických nápojů se v naprosté většině ukazatelů nepodílí na celkové zátěži životního prostředí ani jedním procentem. Pouze v jednom případě přesáhl podíl dvou procent - kvůli zpracování bauxitu, který se používá na výrobu plechovek.

"Skladba nápojových obalů v České republice se z hlediska ochrany životního prostředí blíží ideálu," tvrdí Huml ze Svazu výrobců nealkoholických nápojů. Vysvětluje to tím, že v domácnostech či restauracích se nejvíce používají nápoje v obalech, které nejméně zatěžují životní prostředí - velké PET lahve, nápojové kartony a sklo.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V třídění plastu jsme rekordmany

Huml připomněl, že Česko patří k zemím s nejefektivnějším systémem sběru a třídění odpadu v celé Evropské unii. Češi jsou dokonce rekordmany v třídění PET lahví a dalších plastových obalů.

Jedním z argumentů, proč nezavádět zálohový systém na PET lahve, je právě dobře fungující systém jejich sběru a třídění.

Riziko, že by po zavedení záloh na PET lahve a plechovky už lidé neodnášeli jiné plasty do barevných kontejnerů, připouští i ministerstvo životního prostředí.

Podle Daniela Vondrouše z ministerstva životního prostředí se ovšem třídění PET lahví blíží v Česku svému vrcholu a je možné ho zvýšit ze současných zhruba 60 procent na maximálně 70 procent.

"Naopak podle zahraničních zkušeností nebo zkušeností s českými vratnými pivními lahvemi je strop u zálohového systému okolo 95 procent," dodal Vondrouš.

 

Právě se děje

Další zprávy