Nové metro končí v polích. Plány jsou však gigantické

bar
8. 5. 2008 13:15
Praha dnes otevřela další tři stanice metra
Primátor Prahy Pavel Bém a ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák slavnostně otevírají čtyři a půl kilometru trasy pražského metra.
Primátor Prahy Pavel Bém a ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák slavnostně otevírají čtyři a půl kilometru trasy pražského metra. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až dnes vystoupí první cestující z nové stanice metra v Letňaech, ocitnou se v polích, po kterých se prohánější maximálně traktory. Existují však už plány, podle nichž se okrajová pražská čtvrť velkolepě promění.

Pražský magistrát plánuje, že právě v Letňanech postaví hlavní stadion a další sportoviště pro letní olympijské hry, které by hlavní město chtělo uspořádat.

A to není všechno. Podle plánů by zde měl vyrůst i pražský veletržní areál a také obrovský lesopark - největší zelenou plochu v hlavním městě za posledních čtyřicet let.

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se na budoucnost Prahy:
Jak změní obří přestavby pražské Letňany?

Ve Stodůlkách vyroste náměstí větší než Václavák

Letňanská stanice, která je poslední na prodlouženém, čtyři a půl kilometru dlouhém úseku, dostala kvůli nynějšímu polnímu okolí od pasažéru předem přezdívku stanice zajíců a lišek.

Podobně na tom byla stanice Stodůlky, když bylo před několika lety otevřeno prodloužení na trase B.

To ještě nevypadá na definitivní stavbu
To ještě nevypadá na definitivní stavbu | Foto: Ludvík Hradilek
Podívejte se na budoucnost Prahy:
Jak se staví na poli u stanice Stodůlky

Dosud se zde také dá na jedné straně vystoupit leda tak do polí, ale už je připraven obří developerský projekt. Počítá s tím, že v těchto místech vznikne největší nová pražská čtvrť - Západní Město. 

Fakta o novém metru

Nuselský most - stanice Vyšehrad

  • Trasa C  se rozšíříla o tři nové stanice. Konečnou trasy C už není stanice Ládví - přibyly Střížkov, Prosek a konečná stanice Letňany.
  • Nový úsek metra obslouží oblast s padesáti tisicí obyvateli.
  • Konečné stanici se kvůli jejímu vyústění do polí přezdívá "stanice pro zajíce a lišky" nebo "stanice pro sysly".
  • Čtyři s půl kilometru dlouhý úsek vyšel na patnáct miliard korun.
  • Rozrůstání pražského metra se prozatím zastavilo. Další plánované rozšíření by mělo prodloužit trasu A z Dejvic na ruzyňské letiště.

VIDEO: Projeďte se s námi novými stanicemi metra!

Společnost Finep zde chce v první fázi investovat na šest miliard korun. Nová čtvrť o rozloze 375 tisíc metrů čtverečních a uprostřed vyroste náměstí, které bude větší než Václavák.

Kromě obytných domů zde nebudou chybět obchody, služby a kulturní zařízení. Podle developerské společnosti by měla čtvrť něčím připomínat pařížskou La Défense, Docklands v Londýně nebo hamburské Hafen City.

Podle realitním makléřů je typické, že nové stanice metra přitahují investory. Kvůli tomu rostou i ceny pozemků v okolí. Například u nedávno otevřené stanice Prosek se už staví několik administrativních budov. A také na Zličíně, konečné stanice metra B, díky metru vyrostla celá nová obchodní čtvrť.

Lesopark bude hotový do dvou let

Nové metro do Letňan je výjimečné v tom, že zde nebude jen samý beton, ale také nová zeleň. Největší lesopark v novodobé historii metropole by měl být dokončen do dvou let.

"Teď na jaře se provedou první přípravy, hlavní díl prací je naplánovaný na podzim," citovala MF Dnes Ivana Kabického, starostu Prahy 18.

Lesopark má mít dvě části. První bude sloužit rekreaci, druhá bude pro sportovce, například pro cyklisty nebo in-line bruslaře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy