Praha - V rozsáhlé kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové), která skončila až pádem vlády Petra Nečase, získali vyšetřovatelé nové informace.
Deník Aktuálně.cz zjistil, že policistům se v rámci šetření případu podařil rozšifrovat při razii zabavený mobilní telefon Jany Nečasové, díky němuž se dostali mimo jiné k podrobnostem jejího vztahu s podnikateli Ivo Rittigem nebo Romanem Janouškem.
Další detaily načerpali detektivové z odposlechů. Ty na Janouška a spol. byly nasazeny i poté, co došlo k razii na Úřadu vlády a následnému zatčení Nečasové společně s exposlanci ODS a bývalými vysoce postavenými představiteli Vojenského zpravodajství.
Tyto skutečnosti zjistil deník Aktuálně.cz z nového dokumentu, který vypracovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V tomto 28stránkovém materiálu, jehož věrohodnost redakce ověřila, žalobci popisují, jaké důkazy během vyšetřování získali a co bylo ze spisu ke zmíněné kauze Vojenského zpravodajství vyloučeno.
Co řešila Nečasová s Rittigem?
Vyšetřovatelé díky rozšifrování mobilu Jany Nečasové zjistili mimo jiné to, že si během necelých dvou měsíců na podzim roku 2012 vyměnila s Ivo Rittigem nejméně 48 krátkých textových zpráv.
Řešili spolu situaci kolem rebelujících poslanců ODS, utajené schůzky ale i situaci ve státních podnicích, například České poště nebo podniku Lesy ČR. V té době se oba měli mimo jiné setkat i v Kramářově vile, v rezidenci českých premiérů.
Podle SMS z dešifrovaného telefonu Nečasová přímo komunikovala také s podnikateli Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou a tehdejšími špičkami tuzemské justice žalobci Vlastimilem Rampulou a Liborem Grygárkem.
Žalobci: Manipulovali se zakázkami
Nejde však o jediný důkaz, který byl v bytě spolupracovnice tehdejšího premiéra Petra Nečase zajištěn. Podle zmíněného dokumentu v něm rovněž policisté našli dokumenty, které se týkají veřejných zakázek.
Vyšetřovatelé tvrdí, že skupina, do níž patřil Grygárek, Janoušek, Rittig, Nečasová a další, se snažila obsadit svými lidmi pozice ve státem ovládaných firmách a díky nim mít poté vliv na rozhodování o zakázkách.
"Materiály k různým veřejným zakázkám mají shodnou formální úpravu. Již prvotní analýzou materiálů bylo zjištěno, že se u stejných zakázek vyskytují varianty, kdy za shodný objem provedených prací či poskytnutých služeb je stanovena rozdílná cena, a to i několinásobně," uvedli žalobci k dokumentům, které byly u Nečasové zajištěny při razii.
O jaké zakázky šlo, není jasné. Vyšetřovatelé jen k rozšifrované komunikaci mezi Rittigem a Nečasovou napsali, že spolu řešili věci, které se týkají České pošty, Lesů ČR nebo národního podniku Budějovický Budvar.
Je to nesmysl, říká Grygárek
Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jehož žalobci dokument zpracovali, nechtěl detaily komentovat a pouze se obecně vyjádřil k tomu, že v usnesení zdůvodňují, proč vedou společné řízení v kauze. "Jen vypovídá o tom, jaké souvislosti a vztahy jsou mezi jednotlivými osobami, jaká je jejich role," uvedl Ištvan.
Ti, které policie označuje za hlavní aktéry ovlivňování veřejných zakázek, však v reakci pro Aktuálně.cz jakékoliv manipulace odmítají.
"Žalobci uvádí mnoho věcí, důkazy jsme neviděli žádné," reagovala Rittigova advokátka Karolína Babáková. "To je úplný nesmysl," přidává se bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek. Obhájce Nečasové Eduard Bruna se nevyjádřil, celý den měl vypnutý telefon.
Již dříve média popsala, jak bývalá šéfka premiérova kabinetu dostávala od vlivných lidí různé drahé dárky. Teď státní zástupci v textu napsali, že dary dával Nečasové také Rittig, od něhož měla podle policie inkasovat i peníze.
Toto tvrzení dokládají žalobci dvěma odposlechy. První je z 19. června 2013 a na něm podle policie Janoušek v komplexu Myšák Hrdličkovi říká: "Vím, že Ivo platil tu Janu, každý to věděl."
Hrdlička Aktuálně.cz řekl, že si zmiňovaný rozhovor již nepamatuje. A Rittigova advokátka Karolína Babáková prohlásila, že její klient mnohokrát vyloučil, že by Nečasové nějaké peníze nebo dary dal.
Podle Hrdličky byla tato slova, která zaznamenal odposlech, jen domněnky. "Jsme bohužel malá země. 'Každý se zná s každým' a drby jsou nesmrtelné. Někdy i zábavné, tedy pokud s nimi není nakládáno v trestním řízení," uvedl Hrdlička v SMS zprávě.
Máme nosit prachy, zaznamenal odposlech
Druhá nahrávka, o které se státní zástupci zmiňují, je ze schůzky Ivo Rittiga, jeho známého Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala. Z textu není zřejmé, kdo jednotlivé věty říká, trojice se však podle vyšetřovatelů baví o penězích pro Nečasovou.
"(Jana Nagyová) říkala, máme teďka nosit prachy, ideálně nosit prachy, loajálně je podporovat a ještě u toho nebýt vidět a nechodit tam... nemáme odletět, nic takovýho, pracovat, normálně makat a líp než do teďka... říkala, jestli by místo sedmi procent nešlo deset procent... víš, co jí máme dát," píše se v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Přestože však státní zástupci a detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu těmito informacemi již řadu měsíců disponují, nikoho dosud v dané věci neobvinili. Rittig, Michal, Nečasová či Grygárek jsou sice stíháni, ale za zcela jiné případy.
Rittig a Michal čelí obvinění za údajné praní peněz v kauze pražského dopravního podniku a ohrožení utajovaných skutečností, Nečasová byla vedle Vojenského zpravodajství stíhána za uplácení exposlanců ODS a Grygárek za to, že nekonal v případu, který souvisel s Romanem Janouškem. Všichni svou vinu odmítají a stíhání označují za nesmyslné.