Na stopě zadržených peněz exministra. Nad příjmy je otazník

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
Aktualizováno 4. 5. 2014 14:21
Ivan Fuksa nakoupil se svou manželkou v posledních dvou letech majetek za zhruba 10 milionů korun.
Ivan Fuksa v posledních letech nakupoval s manželkou nemovitosti.
Ivan Fuksa v posledních letech nakupoval s manželkou nemovitosti. | Foto: Jan Langer

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Před domem, který je pár metrů od Brdských lesů, stojí dvě auta stavebních firem. Uvnitř hučí vrtačka a další dělník buší kladivem. Na zahradě, kde by tráva potřebovala akorát posekat, nechybí bazén.

Majitel, bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa, zrovna doma ale není. "Párkrát jsme ho tu již viděli, když se přijel podívat, jak pokračuje rekonstrukce," říká žena, která bydlí nedaleko.

Do oprav své nové nemovitosti v obci asi pět kilometrů od Příbrami se manželé Fuksovi pustili před několika týdny.

Exministr koupil s manželkou Jolanou dům se zahradou o rozloze bezmála dva tisíce metrů čtverečních loni v listopadu. Jen pár dní poté, co Nejvyšší soud potvrdil, že společně s dalšími rebely z ODS za takzvané trafiky stíhán být nemůže.

Dům Ivana Fuksy a jeho manželky u Příbrami.
Dům Ivana Fuksy a jeho manželky u Příbrami. | Foto: Radek Nohl

Za domek zaplatili Fuksovi přesně dva miliony korun firmě, v níž je jednatelem známý příbramský advokát Antonín Janák. Hypotéku manželé nepotřebovali, zmíněnou částku podle smlouvy zaplatili převodem na účet advokátní kanceláře Janák, Zeithaml & spol.

Deník Insider narazil na nákup nemovitosti při mapování příjmů a výdajů bývalého ministra Ivana Fuksy v souvislosti s tím, že se nedávno objevila informace, že mu policie zabavila při loňské razii 1,726 milionu korun, které měl doma v hotovosti. Původ těchto peněz dodnes podle olomouckých žalobců tehdejší člen kabinetu Petra Nečase důkladně nevysvětlil.

Milionové příjmy Ivana Fuksy

A tak mu je vyšetřovatelé zatím nevrátili. Důvodem je i skutečnost, že podle zjištění Insideru probíhá v této věci rozsáhlé finanční šetření. "Samozřejmě že nás původ těch peněz zajímá," řekl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Trojice rebelů ODS na kresbě.
Trojice rebelů ODS na kresbě. | Foto: Petr Vyoral

Podle MF Dnes Fuksa poté, co byl loni zatčen, na policii řekl, že zmíněných 1,7 milionu byl rodinný dar na vybavení jejich bytu.

Fuksa na dotazy Insideru, které se týkaly zabavených peněz, opakovaně prostřednictvím svého advokáta nereagoval. Jeho obhájce Tomáš Gřivna řekl, že nemá svolení klienta, aby se k tomu vyjadřoval. A reportér deníku Insider Fuksu nezastihl ani v místě, kde si nedávno se svou ženou pořídil zmíněnou nemovitost.    

Příjmy bývalého ministra Ivana Fuksy ale byly v posledních čtyřech letech nadstandardní. Za patnáct měsíců, co byl šéfem tuzemského zemědělství, inkasoval nejméně 1,6 milionu korun. Poté, co byl téměř na den přesně jeden rok do listopadu 2012 poslancem, získal bez náhrad dalších 660 tisíc korun.

Když společně s dalšími rebely Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem složil mandát a ze Sněmovny odešel, nastoupil krátce nato do Českého Aeroholdingu, kde měl podle MF Dnes měsíční plat ve výši zhruba 250 tisíc korun. Celkem si tak Fuksa do doby, než skončil na měsíc kvůli kauze takzvaných trafik v případu Jany Nagyové ve vazbě, přišel na nejméně tři miliony korun.

Byt v luxusním domě na Žižkově

Vedle toho ale Fuksa s manželkou i utráceli. Pořídili si nový automobil, za který doplatili 370 tisíc korun. V roce 2012 si se ženou rovněž koupil byt v luxusním komplexu v pražské čtvrti Žižkov. Jeho cena byla 6,8 milionu korun.

Předem Fuksovi museli podle smlouvy, kterou má Insider k dispozici, uhradit rezervační poplatek 150 tisíc korun. Byt manželé splácí díky hypotéce ve výši 6,725 milionu korun.

Během pátrání však Insider zjistil, že si navíc Jolana Fuksová pořídila i pozemek o rozloze 1200 metrů čtverečních v Příbrami.

Přestože jeho přesnou cenu redakce nezná, ve stejné lokalitě realitní společnosti nyní prodávají metr čtvereční za zhruba 1200 korun. Z katastru nemovitostí také vyplývá, že Fuksová na uhrazení parcely žádnou půjčku nebo hypotéku nečerpá.

Sečteno a podtrženo. Fuksovi podle dokumentů, které Insider získal nebo sám bývalý ministr uvedl ve svém majetkovém přiznání, zaplatili za zmíněný majetek až 2,5 milionu korun. A jak již bylo také uvedeno, při razii bylo Fuksovi zabaveno přes 1,7 milionu korun a předtím si od roku 2010 od nástupu na ministerstvo vydělal více než tři miliony korun.

Žalobci chtějí znát původ peněz

Zbytek peněz (mělo by jít o 1,2 milionu korun) tedy manželé mohli získat díky úsporám nebo si je vydělala Jolana Fuksová. Vzhledem k tomu, že Fuksa při posledním výslechu odmítl vypovídat, nedostali žalobci příležitost se ho na původ zajištěných peněz zeptat.

"Chtěli jsme při výslechu pokročit v pátrání po původu těchto peněz, ale pan Fuksa nevypovídal," prohlásil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Útvar Roberta Šlachty a žalobci chtějí znát původ zabavených peněz.
Útvar Roberta Šlachty a žalobci chtějí znát původ zabavených peněz. | Foto: Vojtěch Marek

Příjmy manželky Ivana Fuksy známy nejsou. Média naposledy uváděla, že pracuje ve zdravotním ústavu v Příbrami. Tuto práci ale podle informací Insideru již před dvěma roky opustila.

Stejně jako Ivan Fuksa dnes není podle obchodního rejstříku v současné době ani v žádné firmě.

Databáze ministerstva financí však registruje, že provozují vlastní živnosti. V případě exministra se jedná o podnikání v oblasti ekonomického poradenství, u jeho manželky o administrativní činnost.   

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy