Na stopě zadržených peněz exministra. Nad příjmy je otazník

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
Aktualizováno 4. 5. 2014 14:21
Ivan Fuksa nakoupil se svou manželkou v posledních dvou letech majetek za zhruba 10 milionů korun.
Ivan Fuksa v posledních letech nakupoval s manželkou nemovitosti.
Ivan Fuksa v posledních letech nakupoval s manželkou nemovitosti. | Foto: Jan Langer

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Před domem, který je pár metrů od Brdských lesů, stojí dvě auta stavebních firem. Uvnitř hučí vrtačka a další dělník buší kladivem. Na zahradě, kde by tráva potřebovala akorát posekat, nechybí bazén.

Majitel, bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa, zrovna doma ale není. "Párkrát jsme ho tu již viděli, když se přijel podívat, jak pokračuje rekonstrukce," říká žena, která bydlí nedaleko.

Do oprav své nové nemovitosti v obci asi pět kilometrů od Příbrami se manželé Fuksovi pustili před několika týdny.

Exministr koupil s manželkou Jolanou dům se zahradou o rozloze bezmála dva tisíce metrů čtverečních loni v listopadu. Jen pár dní poté, co Nejvyšší soud potvrdil, že společně s dalšími rebely z ODS za takzvané trafiky stíhán být nemůže.

Dům Ivana Fuksy a jeho manželky u Příbrami.
Dům Ivana Fuksy a jeho manželky u Příbrami. | Foto: Radek Nohl

Za domek zaplatili Fuksovi přesně dva miliony korun firmě, v níž je jednatelem známý příbramský advokát Antonín Janák. Hypotéku manželé nepotřebovali, zmíněnou částku podle smlouvy zaplatili převodem na účet advokátní kanceláře Janák, Zeithaml & spol.

Deník Insider narazil na nákup nemovitosti při mapování příjmů a výdajů bývalého ministra Ivana Fuksy v souvislosti s tím, že se nedávno objevila informace, že mu policie zabavila při loňské razii 1,726 milionu korun, které měl doma v hotovosti. Původ těchto peněz dodnes podle olomouckých žalobců tehdejší člen kabinetu Petra Nečase důkladně nevysvětlil.

Milionové příjmy Ivana Fuksy

A tak mu je vyšetřovatelé zatím nevrátili. Důvodem je i skutečnost, že podle zjištění Insideru probíhá v této věci rozsáhlé finanční šetření. "Samozřejmě že nás původ těch peněz zajímá," řekl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Trojice rebelů ODS na kresbě.
Trojice rebelů ODS na kresbě. | Foto: Petr Vyoral

Podle MF Dnes Fuksa poté, co byl loni zatčen, na policii řekl, že zmíněných 1,7 milionu byl rodinný dar na vybavení jejich bytu.

Fuksa na dotazy Insideru, které se týkaly zabavených peněz, opakovaně prostřednictvím svého advokáta nereagoval. Jeho obhájce Tomáš Gřivna řekl, že nemá svolení klienta, aby se k tomu vyjadřoval. A reportér deníku Insider Fuksu nezastihl ani v místě, kde si nedávno se svou ženou pořídil zmíněnou nemovitost.    

Příjmy bývalého ministra Ivana Fuksy ale byly v posledních čtyřech letech nadstandardní. Za patnáct měsíců, co byl šéfem tuzemského zemědělství, inkasoval nejméně 1,6 milionu korun. Poté, co byl téměř na den přesně jeden rok do listopadu 2012 poslancem, získal bez náhrad dalších 660 tisíc korun.

Když společně s dalšími rebely Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem složil mandát a ze Sněmovny odešel, nastoupil krátce nato do Českého Aeroholdingu, kde měl podle MF Dnes měsíční plat ve výši zhruba 250 tisíc korun. Celkem si tak Fuksa do doby, než skončil na měsíc kvůli kauze takzvaných trafik v případu Jany Nagyové ve vazbě, přišel na nejméně tři miliony korun.

Byt v luxusním domě na Žižkově

Vedle toho ale Fuksa s manželkou i utráceli. Pořídili si nový automobil, za který doplatili 370 tisíc korun. V roce 2012 si se ženou rovněž koupil byt v luxusním komplexu v pražské čtvrti Žižkov. Jeho cena byla 6,8 milionu korun.

Předem Fuksovi museli podle smlouvy, kterou má Insider k dispozici, uhradit rezervační poplatek 150 tisíc korun. Byt manželé splácí díky hypotéce ve výši 6,725 milionu korun.

Během pátrání však Insider zjistil, že si navíc Jolana Fuksová pořídila i pozemek o rozloze 1200 metrů čtverečních v Příbrami.

Přestože jeho přesnou cenu redakce nezná, ve stejné lokalitě realitní společnosti nyní prodávají metr čtvereční za zhruba 1200 korun. Z katastru nemovitostí také vyplývá, že Fuksová na uhrazení parcely žádnou půjčku nebo hypotéku nečerpá.

Sečteno a podtrženo. Fuksovi podle dokumentů, které Insider získal nebo sám bývalý ministr uvedl ve svém majetkovém přiznání, zaplatili za zmíněný majetek až 2,5 milionu korun. A jak již bylo také uvedeno, při razii bylo Fuksovi zabaveno přes 1,7 milionu korun a předtím si od roku 2010 od nástupu na ministerstvo vydělal více než tři miliony korun.

Žalobci chtějí znát původ peněz

Zbytek peněz (mělo by jít o 1,2 milionu korun) tedy manželé mohli získat díky úsporám nebo si je vydělala Jolana Fuksová. Vzhledem k tomu, že Fuksa při posledním výslechu odmítl vypovídat, nedostali žalobci příležitost se ho na původ zajištěných peněz zeptat.

"Chtěli jsme při výslechu pokročit v pátrání po původu těchto peněz, ale pan Fuksa nevypovídal," prohlásil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Útvar Roberta Šlachty a žalobci chtějí znát původ zabavených peněz.
Útvar Roberta Šlachty a žalobci chtějí znát původ zabavených peněz. | Foto: Vojtěch Marek

Příjmy manželky Ivana Fuksy známy nejsou. Média naposledy uváděla, že pracuje ve zdravotním ústavu v Příbrami. Tuto práci ale podle informací Insideru již před dvěma roky opustila.

Stejně jako Ivan Fuksa dnes není podle obchodního rejstříku v současné době ani v žádné firmě.

Databáze ministerstva financí však registruje, že provozují vlastní živnosti. V případě exministra se jedná o podnikání v oblasti ekonomického poradenství, u jeho manželky o administrativní činnost.   

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy