Nová ranvej v Ruzyni poškodí i luxusní pražskou čtvrť

Pavel Baroch
19. 2. 2008 13:05
Plánovanou ranvej posuzuje Bursíkův úřad
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nová letecká dráha v Ruzyni, která má za několik let výrazně zvýšit kapacitu pražského letiště, postihne větším hlukem mnohem více lidí, než se zatím uvádělo.

Až dosud bylo příliš decibelů z leteckého provozu spojováno pouze s nevelkými Nebušicemi na okraji Prahy, které dokonce uspěly se svou stížností u Nejvyššího správního soudu a přípravu nové ranveje pozdržely. Teď se ovšem ukazuje, že hluk zasáhne mnohem více obyvatel i dále v hlavním městě v jeho severozápadní části.

Letiště Praha už například doporučilo lidem v hustě obydleném sídlišti Baba, jaká protihluková okna by si měli pořídit. Podle odpůrců ranveje zasáhne hnuk i vyhlášenou pražskou luxusní čtvrť Hanspaulka, hojně navštěvovaný přírodní park Divoká Šárka a další čtvrti v severozápadní části Prahy.

"Už teď jsem tady hlukem zatíženi. To, co by nastalo po vybudování nové dráhy, je šílené," řekla Aktuálně.cz Martina Puršová z Občanského sdružení Přátel Hendlova dvora, které zastupuje nespokojené obyvatele pražských čtvrtí Hanspaulka a Baba.

Foto: Ondřej Besperát

Decibely poškozují lidské zdraví

Proti nové dráze protestují i další sdružení ze Suchdola, Ďáblic, Čimic anebo už zmiňovaných Nebušic.

Příliš mnoho decibelů má přitom prokazetelně negativní dopad na lidské zdraví, hluk například napomáhá rozvoji civilizačních chorob, jako je vysoký tlak nebo cukrovka.

"Výstavba nové paralelní dráhy je připravována především za účelem zvýšení kapacity letiště a tím i zisků budoucího soukromého vlastníka letiště, a to na úkor našeho životního prostředí a nakládání s našim majetkem," uvádí se ve společném prohlášení pěti občanských iniciativ.

Letiště: Hlukové limity nepřekročíme

Ruzyňské letiště tvrzení občanských sdružení odmítlo.

Tvrdí, že na Hanspaulce nebo v Šárce nebude hlukový limit překročen. Hranice limitního hlukového pásma se podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí dotýká severozápadního okraje Nebušic a vede k jižnímu okraji Suchdola.

"Je tedy vzdálena od okraje Baby okolo 1,5 kilometru," řekla Aktuálně.cz Krejčí. Dodala, že v noci bude nová ranvej uzavřena.

Podle Martiny Puršové z Občanského sdružení Hendlova dvora ovšem to, že Hanspaulka či Baba nebudou v hlukovém pásmu, ještě neznamená, že se v těchto čtvrtích hluková zátěž enormně nezvýší.

"Hlukový limit během dne je šedesát decibelů. Ale to je průměr. Momentální hluk může být vyšší. Už teď si tady lidé na hluk stěžují," vysvětlila Puršová. 

Dodala, že ruzyňské letiště dokonce poslalo jejímu sdružení doporučení, jaká protihluková okna by si lidé na sídlišti Baba měli pořídit.

Ministr životního prostředí Martin Bursík.
Ministr životního prostředí Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čekání na Bursíkovo stanovisko

Ruzyňské letiště už vypracovalo studii, která posuzuje vliv plánované dráhy na okolní životní prostředí. Dokumenty nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Odpůrci ranveje doufají, že úřad Martina Bursíka jejich námitky vyslyší a k předložené studii vydá negativní stanovisko.

Letiště Praha tvrdí, že udělá všechno pro to, aby dopad nové dráhy na okolí minimalizovalo. Už teď okolním obcím rozděluje miliony na různé ekologické akce včetně výměn oken za protihluková, měří hlukovou hladinu anebo pro letecké společnosti zavedlo hlukový poplatek.

"Předložená dokumentace má za úkol vyhodnotit nejhorší stav. Je tedy více než pravděpodobné, že reálná situace bude mnohem příznivější," tvrdí mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí. Letiště dlouhodobě tvrdí, že nová dráha má rovněž odlehčit lidem od hluku v jiných částech Prahy, například v Řepích.

K předložené studii se na ministerstvu životního prostředí vyjádřily stovky obyvatel, kteří s výstavbou nové dráhy nesouhlasí.

Foto: Ondřej Besperát

Ruzyňské letiště se nedá rozšiřovat

Proti stavbě jsou i obce na druhém konci plánované ranvaje, například středočeská Hostivice. 

"S touto stavbou zásadně nesouhlasíme," uvedla tamní radnice ve svém vyjádření k dokumentaci o vlivu paralelní dráhy na životní prostředí. Hostivice je přesvědčena, že letiště Praha-Ruzyně je nevhodné pro jakékoliv rozšiřování.

"Letiště těsně naléhá na Prahu a další města a obce, což odporuje trendu ve všech zemích Evropské unie, kde jsou ´stará letiště´ postupně utlumována a budují se nové celky v dostatečné vzdálenosti od města. Takovýto postup volí například Paříž, Berlín či Londýn," uvedla Hostivice.

Tamní radnice se domnívá, že Praha i příměstské obce se budou v dalších letech nadále výrazně rozrůstat a přibližně do 20 let se letiště Praha-Ruzyně může dokonce stát letištěm "uvnitř" města.

"Umístění ruzyňského letiště nemá budoucnost. Strategické rozhodnutí o dlouhodobějším výhledu rozvoje letecké dopravy v České republice je nezbytné udělat již nyní, a ne až v situaci, kdy se proinvestují další miliardy na rozvoj letiště Praha-Ruzyně," uvedla Hostivice.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy