Nová ranvej v Ruzyni poškodí i luxusní pražskou čtvrť

Pavel Baroch
19. 2. 2008 13:05
Plánovanou ranvej posuzuje Bursíkův úřad
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nová letecká dráha v Ruzyni, která má za několik let výrazně zvýšit kapacitu pražského letiště, postihne větším hlukem mnohem více lidí, než se zatím uvádělo.

Až dosud bylo příliš decibelů z leteckého provozu spojováno pouze s nevelkými Nebušicemi na okraji Prahy, které dokonce uspěly se svou stížností u Nejvyššího správního soudu a přípravu nové ranveje pozdržely. Teď se ovšem ukazuje, že hluk zasáhne mnohem více obyvatel i dále v hlavním městě v jeho severozápadní části.

Letiště Praha už například doporučilo lidem v hustě obydleném sídlišti Baba, jaká protihluková okna by si měli pořídit. Podle odpůrců ranveje zasáhne hnuk i vyhlášenou pražskou luxusní čtvrť Hanspaulka, hojně navštěvovaný přírodní park Divoká Šárka a další čtvrti v severozápadní části Prahy.

"Už teď jsem tady hlukem zatíženi. To, co by nastalo po vybudování nové dráhy, je šílené," řekla Aktuálně.cz Martina Puršová z Občanského sdružení Přátel Hendlova dvora, které zastupuje nespokojené obyvatele pražských čtvrtí Hanspaulka a Baba.

Foto: Ondřej Besperát

Decibely poškozují lidské zdraví

Proti nové dráze protestují i další sdružení ze Suchdola, Ďáblic, Čimic anebo už zmiňovaných Nebušic.

Příliš mnoho decibelů má přitom prokazetelně negativní dopad na lidské zdraví, hluk například napomáhá rozvoji civilizačních chorob, jako je vysoký tlak nebo cukrovka.

"Výstavba nové paralelní dráhy je připravována především za účelem zvýšení kapacity letiště a tím i zisků budoucího soukromého vlastníka letiště, a to na úkor našeho životního prostředí a nakládání s našim majetkem," uvádí se ve společném prohlášení pěti občanských iniciativ.

Letiště: Hlukové limity nepřekročíme

Ruzyňské letiště tvrzení občanských sdružení odmítlo.

Tvrdí, že na Hanspaulce nebo v Šárce nebude hlukový limit překročen. Hranice limitního hlukového pásma se podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí dotýká severozápadního okraje Nebušic a vede k jižnímu okraji Suchdola.

"Je tedy vzdálena od okraje Baby okolo 1,5 kilometru," řekla Aktuálně.cz Krejčí. Dodala, že v noci bude nová ranvej uzavřena.

Podle Martiny Puršové z Občanského sdružení Hendlova dvora ovšem to, že Hanspaulka či Baba nebudou v hlukovém pásmu, ještě neznamená, že se v těchto čtvrtích hluková zátěž enormně nezvýší.

"Hlukový limit během dne je šedesát decibelů. Ale to je průměr. Momentální hluk může být vyšší. Už teď si tady lidé na hluk stěžují," vysvětlila Puršová. 

Dodala, že ruzyňské letiště dokonce poslalo jejímu sdružení doporučení, jaká protihluková okna by si lidé na sídlišti Baba měli pořídit.

Ministr životního prostředí Martin Bursík.
Ministr životního prostředí Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čekání na Bursíkovo stanovisko

Ruzyňské letiště už vypracovalo studii, která posuzuje vliv plánované dráhy na okolní životní prostředí. Dokumenty nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Odpůrci ranveje doufají, že úřad Martina Bursíka jejich námitky vyslyší a k předložené studii vydá negativní stanovisko.

Letiště Praha tvrdí, že udělá všechno pro to, aby dopad nové dráhy na okolí minimalizovalo. Už teď okolním obcím rozděluje miliony na různé ekologické akce včetně výměn oken za protihluková, měří hlukovou hladinu anebo pro letecké společnosti zavedlo hlukový poplatek.

"Předložená dokumentace má za úkol vyhodnotit nejhorší stav. Je tedy více než pravděpodobné, že reálná situace bude mnohem příznivější," tvrdí mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí. Letiště dlouhodobě tvrdí, že nová dráha má rovněž odlehčit lidem od hluku v jiných částech Prahy, například v Řepích.

K předložené studii se na ministerstvu životního prostředí vyjádřily stovky obyvatel, kteří s výstavbou nové dráhy nesouhlasí.

Foto: Ondřej Besperát

Ruzyňské letiště se nedá rozšiřovat

Proti stavbě jsou i obce na druhém konci plánované ranvaje, například středočeská Hostivice. 

"S touto stavbou zásadně nesouhlasíme," uvedla tamní radnice ve svém vyjádření k dokumentaci o vlivu paralelní dráhy na životní prostředí. Hostivice je přesvědčena, že letiště Praha-Ruzyně je nevhodné pro jakékoliv rozšiřování.

"Letiště těsně naléhá na Prahu a další města a obce, což odporuje trendu ve všech zemích Evropské unie, kde jsou ´stará letiště´ postupně utlumována a budují se nové celky v dostatečné vzdálenosti od města. Takovýto postup volí například Paříž, Berlín či Londýn," uvedla Hostivice.

Tamní radnice se domnívá, že Praha i příměstské obce se budou v dalších letech nadále výrazně rozrůstat a přibližně do 20 let se letiště Praha-Ruzyně může dokonce stát letištěm "uvnitř" města.

"Umístění ruzyňského letiště nemá budoucnost. Strategické rozhodnutí o dlouhodobějším výhledu rozvoje letecké dopravy v České republice je nezbytné udělat již nyní, a ne až v situaci, kdy se proinvestují další miliardy na rozvoj letiště Praha-Ruzyně," uvedla Hostivice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Hurikán Ian si ve Spojených státech vyžádal již 27 mrtvých

Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co úřady na Floridě potvrdily několik utonulých a dalších mrtvých. Informovala o tom agentura AP. Předchozí bilance hovořila o 17 obětech. Některá média uvádějí ještě horší bilanci, například zpravodajská televize CNN 45 mrtvých. Při postupu státem Jižní Karolína bouře zeslábla na posttropickou cyklónu. Přesto tam ničila mola na pobřeží a zaplavila ulice.

Floridské úřady uvedly, že mezi oběťmi je 22letá žena, která byla v pátek vymrštěna z motorové čtyřkolky na vodou vymleté silnici v okrese Manatee. Jedenasedmdesátiletý muž podlehl zraněním hlavy, když spadl ze střechy. U mnoha dalších obětí jde o utonulé, včetně 68leté ženy, kterou spláchla vlna do oceánu.

Podle analytické společnosti CoreLogic citované CNN způsobil Ian na Floridě škody ve výši 47 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu korun) na pojištěném majetku. Pokud se číslo potvrdí, stane se bouře z tohoto pohledu nejničivější v historii Floridy.

Americký prezident Joe Biden oznámil, že lidem, kteří majetek neměli dostatečně pojištěný a přišli o něj, poskytne federální vláda podporu ve výši 37 900 dolarů (asi 950 tisíc korun) na jednotlivé opravy a dalších 37 900 dolarů za ztrátu jakéhokoliv majetku, "ať už je to auto nebo snubní prsten".

Na Kubě, odkud se bouře tento týden posouvala dále na sever, si Ian vyžádal tři mrtvé. Dá se očekávat, že počet potvrzených obětí poroste poté, co se záchranné složky dostanou k prohledávání nejhůře zasažených oblastí. Když ve středu hurikán procházel Floridou, byl označen za jednu z nejsilnějších bouří, jaká kdy zasáhla Spojené státy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Do Itálie přestal proudit plyn z Ruska. Gazprom tvrdí, že nedostal povolení k přepravě

Itálie v sobotu nedostane žádný plyn z Ruska. Uvedla to italská energetická společnost ENI s odkazem na informaci od ruské společnosti Gazprom. Podle ruské firmy totiž není možné zaručit tranzit přes Rakousko kvůli regulačním změnám. Před válkou Itálie pokrývala dovozem z Ruska na 40 procent své spotřeby plynu.

"Gazprom sdělil, že nemůže zaručit dodávku objemů plynu objednaných na dnešek kvůli nemožnosti přepravit plyn přes Rakousko," sdělila společnost ENI.

Podle ENI ale Rakousko nadále dostává ruský plyn ze Slovenska, řekl mluvčí společnosti agentuře ANSA. "Pracujeme s Gazpromem na tom, abychom zjistili, zda je možné obnovit dodávky do Itálie," uvedl mluvčí.

Gazprom tvrdí, že mu rakouský provozovatel neudělil povolení pro přepravu plynu (přepravní nominaci) do Itálie, protože ruská firma nesplnila nové regulační požadavky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy