Nová ranvej v Ruzyni poškodí i luxusní pražskou čtvrť

Pavel Baroch
19. 2. 2008 13:05
Plánovanou ranvej posuzuje Bursíkův úřad
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nová letecká dráha v Ruzyni, která má za několik let výrazně zvýšit kapacitu pražského letiště, postihne větším hlukem mnohem více lidí, než se zatím uvádělo.

Až dosud bylo příliš decibelů z leteckého provozu spojováno pouze s nevelkými Nebušicemi na okraji Prahy, které dokonce uspěly se svou stížností u Nejvyššího správního soudu a přípravu nové ranveje pozdržely. Teď se ovšem ukazuje, že hluk zasáhne mnohem více obyvatel i dále v hlavním městě v jeho severozápadní části.

Letiště Praha už například doporučilo lidem v hustě obydleném sídlišti Baba, jaká protihluková okna by si měli pořídit. Podle odpůrců ranveje zasáhne hnuk i vyhlášenou pražskou luxusní čtvrť Hanspaulka, hojně navštěvovaný přírodní park Divoká Šárka a další čtvrti v severozápadní části Prahy.

"Už teď jsem tady hlukem zatíženi. To, co by nastalo po vybudování nové dráhy, je šílené," řekla Aktuálně.cz Martina Puršová z Občanského sdružení Přátel Hendlova dvora, které zastupuje nespokojené obyvatele pražských čtvrtí Hanspaulka a Baba.

Foto: Ondřej Besperát

Decibely poškozují lidské zdraví

Proti nové dráze protestují i další sdružení ze Suchdola, Ďáblic, Čimic anebo už zmiňovaných Nebušic.

Příliš mnoho decibelů má přitom prokazetelně negativní dopad na lidské zdraví, hluk například napomáhá rozvoji civilizačních chorob, jako je vysoký tlak nebo cukrovka.

"Výstavba nové paralelní dráhy je připravována především za účelem zvýšení kapacity letiště a tím i zisků budoucího soukromého vlastníka letiště, a to na úkor našeho životního prostředí a nakládání s našim majetkem," uvádí se ve společném prohlášení pěti občanských iniciativ.

Letiště: Hlukové limity nepřekročíme

Ruzyňské letiště tvrzení občanských sdružení odmítlo.

Tvrdí, že na Hanspaulce nebo v Šárce nebude hlukový limit překročen. Hranice limitního hlukového pásma se podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí dotýká severozápadního okraje Nebušic a vede k jižnímu okraji Suchdola.

"Je tedy vzdálena od okraje Baby okolo 1,5 kilometru," řekla Aktuálně.cz Krejčí. Dodala, že v noci bude nová ranvej uzavřena.

Podle Martiny Puršové z Občanského sdružení Hendlova dvora ovšem to, že Hanspaulka či Baba nebudou v hlukovém pásmu, ještě neznamená, že se v těchto čtvrtích hluková zátěž enormně nezvýší.

"Hlukový limit během dne je šedesát decibelů. Ale to je průměr. Momentální hluk může být vyšší. Už teď si tady lidé na hluk stěžují," vysvětlila Puršová. 

Dodala, že ruzyňské letiště dokonce poslalo jejímu sdružení doporučení, jaká protihluková okna by si lidé na sídlišti Baba měli pořídit.

Ministr životního prostředí Martin Bursík.
Ministr životního prostředí Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čekání na Bursíkovo stanovisko

Ruzyňské letiště už vypracovalo studii, která posuzuje vliv plánované dráhy na okolní životní prostředí. Dokumenty nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Odpůrci ranveje doufají, že úřad Martina Bursíka jejich námitky vyslyší a k předložené studii vydá negativní stanovisko.

Letiště Praha tvrdí, že udělá všechno pro to, aby dopad nové dráhy na okolí minimalizovalo. Už teď okolním obcím rozděluje miliony na různé ekologické akce včetně výměn oken za protihluková, měří hlukovou hladinu anebo pro letecké společnosti zavedlo hlukový poplatek.

"Předložená dokumentace má za úkol vyhodnotit nejhorší stav. Je tedy více než pravděpodobné, že reálná situace bude mnohem příznivější," tvrdí mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí. Letiště dlouhodobě tvrdí, že nová dráha má rovněž odlehčit lidem od hluku v jiných částech Prahy, například v Řepích.

K předložené studii se na ministerstvu životního prostředí vyjádřily stovky obyvatel, kteří s výstavbou nové dráhy nesouhlasí.

Foto: Ondřej Besperát

Ruzyňské letiště se nedá rozšiřovat

Proti stavbě jsou i obce na druhém konci plánované ranvaje, například středočeská Hostivice. 

"S touto stavbou zásadně nesouhlasíme," uvedla tamní radnice ve svém vyjádření k dokumentaci o vlivu paralelní dráhy na životní prostředí. Hostivice je přesvědčena, že letiště Praha-Ruzyně je nevhodné pro jakékoliv rozšiřování.

"Letiště těsně naléhá na Prahu a další města a obce, což odporuje trendu ve všech zemích Evropské unie, kde jsou ´stará letiště´ postupně utlumována a budují se nové celky v dostatečné vzdálenosti od města. Takovýto postup volí například Paříž, Berlín či Londýn," uvedla Hostivice.

Tamní radnice se domnívá, že Praha i příměstské obce se budou v dalších letech nadále výrazně rozrůstat a přibližně do 20 let se letiště Praha-Ruzyně může dokonce stát letištěm "uvnitř" města.

"Umístění ruzyňského letiště nemá budoucnost. Strategické rozhodnutí o dlouhodobějším výhledu rozvoje letecké dopravy v České republice je nezbytné udělat již nyní, a ne až v situaci, kdy se proinvestují další miliardy na rozvoj letiště Praha-Ruzyně," uvedla Hostivice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Do prezidentských voleb se mohou kandidáti hlásit do listopadu, do 6. července musí mít transparentní účet

Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna příštího roku, bylo vyhlášeno ve Sbírce zákonů. Od té chvíle je předvolební kampaň oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu. Adepti na funkci hlavy státu mají čas na přihlášení se do úterý 8. listopadu. Už do poloviny příštího týdne, tedy 6. července, by si ale měli zřídit transparentní účet pro financování volební kampaně. Vyplývá to z harmonogramu volebních kroků, který na svém webu zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Termín voleb oznámil v pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), úvodní kolo stanovil na 13. a 14. ledna 2023. Volby se rozhodl vyhlásit už začátkem léta kvůli tomu, aby volební podmínky byly férové pro všechny adepty na úřad hlavy státu. O nejvyšší ústavní funkci zatím projevily zájem dvě desítky lidí, ne všichni ale kandidaturu oficiálně oznámili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy