Ruský vicepremiér: Chceme koupit ČSA i Ruzyni

aju, Reuters
30. 10. 2007 9:10
Aeroflot zváží možnost koupě ČSA
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda ještě nepřipravila ani privatizační plán pro České aerolinie a už kolem národního dopravce krouží zájemci.

Po několika týdnech spekulací přiznala ruská vláda, že by měla zájem ČSA odkoupit. "V následujících třech letech plánujeme účastnit se privatizace jak ČSA, tak (ruzyňského) letiště," citovala agentura Reuters ruského vicepremiéra Sergeje Naryškina, který to řekl Ria Novosti.

Vicepremiér přitom nezmínil, která z ruských firem by se měla privatizace účastnit.

Úzký vztah s ČSA má ruský největší dopravce Aeroflot. Ten podle své mluvčí nemá nyní konkrétní plány na koupi ČSA, nicméně rozhodně nabídku při privatizaci zváží.

"Máme zájem o evropský trh a jistěže i ČSA jsou ve středu našeho zájmu. Nicméně teď neuvažujeme o jejich koupi," řekla Reuters Irina Dannenbergová, mluvčí Aeroflotu.

O dalších zájemcích se spekuluje již delší dobu. Před časem deník Aktuálně.cz upozornil, že zřejmě probíhají neoficiální rozhovory například s největšími evropskými aeroliniemi Air France-KLM.

SOUVISLOSTI:
Nizozemská KLM se zajímá o ČSA

Zájem podle informací z trhu ale mají i místní finanční skupiny. Do privatizace by se tak mohla přihlásit například PPF, která přes Českou pojišťovnu vlastní zhruba pětiprocentní balík akcií ČSA, nebo česko-slovenská finanční skupina Penta. Ta v poslední době stále více sází na letecký byznys. Nicméně podle neoficiálních informací je pro ni prioritou koupit ruzyňské letiště a ne České aerolinie.

ČTĚTE VÍCE:
Ruzyně má prvního kupce, a to prodej ani nezačal

ČSA se ke spekulacím nevyjadřují. Ostatně privatizace nezáleží na rozhodnutí managementu, ale na majiteli, a tím je z více než 90 procent stát zastoupený zejména ministerstvem financí.

"Opakovaně deklaruji, že privatizace je výhradně věcí vlastníka společnosti a nikoliv managementu. Úkolem managementu je připravit České aerolinie do takové kondice, aby bylo co privatizovat. Na tom můj tým již rok a půl pracuje. Z výsledků společnosti je zřejmé, že úspěšně," uvedl prezident a předseda představenstva Českých aerolinií Radomír Lašák.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy